19 червня 2012 р. Справа № 52008/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів: Матковської З.М., Улицького В.З.,
за участі секретаря судового засідання Курдоби Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Фермерського господарства «ОСОБА_1» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року у справі за позовом Фермерського господарства «ОСОБА_1» до Головного контрольно-ревізійного управління України про визнання протиправними дій,-
В березні 2011 року позивач Фермерське господарство «ОСОБА_1» звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного контрольно-ревізійного управління України, в якому просив визнати протиправним порушення відповідачем норм ст.19, 24, 40, 64 Конституції України, ст.7, 19, 20 Закону України «Про звернення громадян», ст.9,10 Закону України «Про інформацію» при розгляді скарги фермерського господарства за вих. №36 від 21.01.2011р. та зобов'язати відповідача у відповідності до вищезгаданих норм законодавства надати обґрунтовану відповідь на цю скаргу.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року В задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «ОСОБА_1» до Головного контрольно-ревізійного управління України про визнання протиправними дій при розгляді скарги за вих.№36 від 21.01.2011р. та зобов'язання надати обґрунтовану відповідь на скаргу відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неправильність та неповноту дослідження доказів і встановлення обставин у справі, просить оскаржувану постанову скасувати та постановити нову, якою заявлені позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції не здобуто доказів того, що Головне контрольно-ревізійне управління України провело перевірку Державного управління екології та природних ресурсів в Львівській області, екологічної інспекції в Сокальському районі по скарзі фермерського господарства за вих.. № 36 від 21.01.2011 року; Головне контрольно-ревізійне управління України виконало вимоги абз. 2, 6, 7 ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» при розгляді скарги фермерського господарства за вих.. № 36 від 21.01.2011 року; Головне контрольно-ревізійне управління України листами від 22.04.2010 року за № 07-14/508, від 18.05.2010 року за № 24-14/242 та від 30.08.2010 року за № 07-14/1462 надано повну інформацію; Головне контрольно-ревізійне управління України листом від 31.01.2011 року за № 07-14/101 не позбавило фермерське господарство прав, передбачених ст. 40 Конституції України, ст. 9 Закону України «Про інформацію».
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
В силу норми ст.40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатись до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про інформацію» всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Статтею 10 цього Закону передбачено, що право на інформацію забезпечується, серед іншого, обов'язком органів державної влади інформувати про свою діяльність та прийняття рішення.
Законом України «Про звернення громадян» кожному гарантовано право на звернення до державних органів, їх службових осіб за вирішенням того, чи іншого питання, на справедливий розгляд звернення та дачу відповіді за наслідками звернення у встановлені законом строки.
Статтею 3 цього Закону звернення громадян визначено як викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Згідно зі ст.5 цього Закону звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
У відповідності до ст.7 Закону якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
В силу норми ст. 15 Закону відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Порядок розгляду звернень громадян регулюється розділом 2 Закону України «Про звернення громадян», відповідно до статті 18 якого громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою, зокрема, до органів державної влади, має право одержувати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.
Як вбачається з матеріалів справи, 16.04.2010р. представником фермерського господарства ОСОБА_1 на адресу Начальника КРУ скерована скарга №103 в якій суб'єкт звернення просить вирішити питання щодо проведення перевірки та притягнення до відповідальності працівників Державного управління екології та природних ресурсів в Львівській області, екологічної інспекції в Сокальському районі Державного управління екології та природних ресурсів в Львівській області, які в період з 17.10.2005р. по даний час, зловживаючи службовим становищем, всупереч інтересів служби не вирішили питання про стягнення збитків, заподіяних державі з фермерського господарства «ОСОБА_1» в результаті чого державі було нанесено збитки в сумі 16 504,06 грн.
На вищевказану скаргу КРУ 22.04.2010р за №07-14/508 надало відповідь у якій зазначило, що розгляд проблемних питань, викладених у даній скарзі відповідно до Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» не входить до компетенції органів Державної контрольно-ревізійної служби, зазначивши, що у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. якою затверджено положення про Міністерство охорони навколишнього природнього середовища України, Мінприроди здійснює свої повноваження відповідно до законодавства щодо держаного контролю та має право застосовувати до порушників законодавства економічні санкції та подавати позови про відшкодування збитків і втрат. З цих підстав направляє скаргу за належністю до Мінприроди з проханням розглянути її відповідно до своєї компетенції та проінформувати фермерське господарство про результати розгляду.
05.05.2010р. представником фермерського господарства «ОСОБА_1» на адресу Начальника КРУ скерована скарга №136 в якій суб'єкт звернення просить витребувати з Мінприроди скаргу фермерського господарства за вих. №103 від 16.04.2010р. та вирішити питання про проведення перевірки по даній скарзі і направити в адресу фермерського господарства результати превірки.
У відповідь на скаргу від 05.05.2010р. КРУ 18.05.2010р. за №24-14/242 повідомило, що ст.8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» визначено, що органи контрольно-ревізійної служби розглядають листи, заяви, і скарги громадян про факти порушення законодавства з фінансових питань. Контроль за надходженнями грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності покладено на Міністерство охорони навколишнього природнього середовища України. Окрім того зазначено, що скарга фермерського господарства від 16.04.2010р. №103 з питань неприйняття мір екологічною інспекцією в Сокальському районі Державного Управління екології та природних ресурсів в Львівській області щодо стягнення збитків в судовому порядку переслана на підставі ст.7 Закону №393 за належністю до Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України до сфери управління якого входить Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи. Також зазначалось, що протягом травня-червня 2010р. заплановано проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державна екологічна інспекція Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України в межах компетенції КРУ буде досліджено стан розгляду об'єктом контролю вищевказаної скарги, про результати проведеного контрольного заходу буде останнього повідомлено.
29.07.2010р. представником фермерського господарства «ОСОБА_1» на адресу Начальника КРУ скерована скарга №212 в якій суб'єкт звернення просить надати копію акта перевірки Державної екологічної інспекції Міністерства охорони навколишнього природнього середовища України по факту перевірки фактів, викладених у скарзі від 16.04.2010р. №103.
На скаргу від 29.07.2010р. КРУ 30.08.2010р. за №07-14/1462 повідомлено, що ревізіями фінансово-господарської діяльності Державної екологічної інспекції та її регіональних інспекцій було проведено аналіз надходжень до бюджету стягнень, платежів, штрафів за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природнього середовища, що були понесені внаслідок господарської та іншої діяльності, під час яких було досліджено питання викладене у скарзі фермерського господарства стосовно невжиття Екологічною інспекцією в Сокальському районі заходів по відшкодуванню фермерським господарством «ОСОБА_1» збитків, заподіяних через порушення природоохоронного законодавства на суму 16 504,06 грн. та доручено Інспекції вирішити питання про поновлення процесуального строку подачі позову до суду в частині примусового стягнення з фермерського господарства збитків.
21.01.2011р. представником фермерського господарства «ОСОБА_1» на адресу Начальника КРУ скерована скарга №36 в якій суб'єкт звернення просить надати обґрунтовану відповідь на скаргу фермерського господарства від 16.04.2010р. №103 в якій було вказано вирішити питання щодо проведення перевірки та притягнення до відповідальності працівників Державного управління екології та природних ресурсів в Львівській області, екологічної інспекції в Сокальському районі Державного управління екології та природних ресурсів в Львівській області, які в період з 17.10.2005р. по даний час, зловживаючи службовим становищем, всупереч інтересів служби не вирішили питання про стягнення збитків, заподіяних державі з фермерського господарства «ОСОБА_1» в результаті чого державі було нанесено збитки в сумі 16 504,06 грн.
На скаргу від 21.01.2011р. КРУ 31.01.2011р. за №07-14/101 надіслано відповідь заявнику, якою повідомлено, що зазначені у скарзі питання вже порушувались у попередніх скаргах, зокрема, від 16.04.2010р. №103, від 05.05.2010р. №163, від 29.07.2010р. №212 на які листами КРУ від 22.04.2010р №07-14/508, від 18.05.2010р. №24-14/242, від 30.08.2010р. №07-14/1462 надавались обґрунтовані відповіді та що у відповідності до ст.8 Закону №393 не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і тог ж питання, якщо перше вирішено по суті, а відтак зазначило, що припиняє розгляд звернень Фермерського господарства з питань проведення перевірки та притягнення до відповідальності працівників Екологічної інспекції в Сокальському районі Державного управління екології та природних ресурсів в Львівській області.
У відповідності до ст.8 зазначеного вище Закону не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.
Рішення про припинення розгляду такого звернення приймає керівник органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що за наслідком розгляду скарги фермерського господарства №36 від 21.01.2011р. поданої до КРУ останнім дотримано вимоги Конституції України, Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про інформацію», оскільки питання, що зазначені скаржником у скарзі, вже порушувалось у попередніх скаргах, зокрема, від 16.04.2010р. №103, від 05.05.2010р. №163, від 29.07.2010р. №212 на які листами КРУ від 22.04.2010р №07-14/508, від 18.05.2010р. №24-14/242, від 30.08.2010р. №07-14/1462 надавались повні та обгруновані відповідді, з чим погоджується суд, а відтак КРУ правомірно припинило розгляд звернень Фермерського господарства з питань проведення перевірки та притягнення до відповідальності працівників Екологічної інспекції в Сокальському районі Державного управління екології та природних ресурсів в Львівській області.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
З огляду на наведене колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Зважаючи на вищевикладене та керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Фермерського господарства «ОСОБА_1» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року у справі № 2а-3623/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя З.М. Матковська
суддя В.З. Улицький
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 22.06.2012 року