ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 5011-35/5088-2012 18.06.12
За заявою Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова база "Укрбуд"
про стягнення 21 195,72 грн.
Суддя М.Є. Літвінова
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 -предст. за довір.;
від відповідача: ОСОБА_2 -предст. за довір.
У судовому засіданні 18.06.2012 р., на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи:
На розгляд господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова база "Укрбуд" про стягнення з відповідача на користь позивача 21 195,72 грн. заборгованості за надані послуги по видобутку, збору, підготовці та транспортуванню газового конденсату, з яких: 20934,00 грн. -сума основного боргу, 201,01 грн. -пеня, 38,90 грн. -проценти річні, 21,81 грн. -інфляційні нарахування, та стягнення судових витрат.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 20.04.2012 порушено провадження у справі №5011-35/5088-2012, розгляд справи призначено на 23.05.2012
18.05.2012 через відділ діловодства господарського суду міста Києва від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У судовому засіданні 23.05.2012 представник позивача подав суду документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження справі №5011-35/5088-2012 від 20.04.2012 та клопотання про продовження строку вирішення спору на підставі ст. 69 Господарського процесуального кодексу України. Дане клопотання судом задоволене.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.05.2012, на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи відкладено на 18.06.2011.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд міста Києва, -
31.12.2010 р. між Дочірньою компанією "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (надалі -виконавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова база "Укрбуд" (надалі -замовник, відповідач), яке є відповідальним за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність від 13.05.2004 №429 з ТОВ "Бурова компанія "РУДІС" та ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України", було укладено Договір №118/11 про надання послуг по видобутку, збору, підготовці та транспортуванню газового конденсату (надалі - договір).
За умовами Договору виконавець надає замовнику по свердловині № 161 Більського НГКР послуги по видобутку, збору, підготовці на Більській УКПГ та транспортуванню газового конденсату замовника по конденсатопроводу Більська УКПГ -ГС-Солоха для подальшої передачі на переробку в Управління з переробки газу і газового конденсату ДК «Укргазвидобування»на ТЦСК-Базилівщина, а замовник зобов'язується оплатити вартість наданих послуг виконавця (п. 1.1., 1.2. договору).
Пунктом 3.1 договору визначено, що вартість послуг по видобутку, збору, підготовці та транспортуванню одної тони газового конденсату складає 500,00 грн. в тому числі ПДВ 83,33 грн. (згідно калькуляції, що подається та є невід'ємною частиною договору.)
Відповідно до п. 4.1. Договору виконавець та замовник не пізніше п'ятого робочого дня місяця наступного за звітним складають двосторонній Акт прийому передачі газового конденсату. На основі Акту прийому-передачі газового конденсату виконавець складає та разом із замовником підписують Акт виконаних робіт по видобутку, збору, підготовці та транспортуванню виконавцем газового конденсату замовника протягом звітного місяця.
Згідно із п. 4.2. Договору замовник зобов'язується щомісячно, до 15 числа звітного місяця, провести попередню оплату на підставі рахунку-фактури наданого виконавцем у розмірі 100 відсотків від фактично наданих послуг за попередній місяць. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться замовником до 10 числа місяця наступного за звітним на підставі рахунку-фактури наданого виконавцем на факс замовника з урахуванням перерахованої попередньої оплати. Замовник зобов'язується щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним, провести звірку оплати за надані послуги виконавцем.
На виконання умов договору позивач надав відповідачу передбачені договором послуги, про що свідчать підписані сторонами Акти виконаних робіт за січень - грудень 2011, які були частково оплачені відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями та довідкою від 31.05.2012.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач частково оплатив послуги, надані позивачем протягом січня -грудня 2011, внаслідок чого у відповідача існує заборгованість перед позивачем у розмірі 20 934,00 грн.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як передбачено ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується із положеннями ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем були порушенні зобов'язання, передбачені Договором, в частині своєчасної оплати наданих позивачем послуг у жовтні, листопаді, грудні 2011.
Як передбачено ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 230 Господарського кодексу України визначено, що порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня). Штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Неустойкою відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п. 6.3. договору за несвоєчасне проведення оплати вартості виконаних послуг замовником сплачується виконавцю пеня у розмірі 0,5% від несплаченої суми боргу за кожний день прострочки, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня за весь період прострочення.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі вищенаведених норм законодавства та умов договору, позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 201,01 грн., інфляційні втрати у розмірі 21,81 грн. та проценти річні у розмірі 38,90 грн.
Перевіривши надані позивачем розрахунки пені, інфляційних втрат та процентів річних, суд дійшов висновку про їх обґрунтованість та відповідність вимогам законодавства, у зв'язку із чим вказані позовні вимоги підлягають задоволенню повністю згідно із розрахунками позивача.
З урахуванням викладених вище обставин, наявних у матеріалах справи письмових доказів, наданих представниками сторін пояснень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у загальній сумі 21 195,72 грн.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова база "Укрбуд" (03127, м. Київ, проспект 40-річчя Жовтня, буд. 89, кв. 84, ідентифікаційний код 36060404) на користь Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, буд. 26/28, ідентифікаційний код 30019775) 20 934,00 грн. (двадцять тисяч дев'ятсот тридцять чотири гривні) -основного боргу, 201,01 грн. (двісті одну гривню 01 коп.) - пені, 38,90 грн. (тридцять вісім гривень 90 коп.) -процентів річних, 21,81 грн. (двадцять одну гривню 81 коп.) -інфляційних втрат, 1 609,50 грн. (одну тисячу шістсот дев'ять гривень 91 коп.) -судового збору.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Дата підписання
повного тексту рішення: 25.06.2012
Суддя М.Є. Літвінова