Рішення від 20.06.2012 по справі 1/11

УКРАЇНА

Господарський суд

Чернігівської області

14000, м. Чернігів, пр-т Миру,20, тел. 672-847

Іменем України

РІШЕННЯ

"20" червня 2012 року Справа №5028/1/11/2012

За позовом заступника прокурора міста Чернігова

вул. Шевченка, 1, м. Чернігів, 14000

в інтересах держави в особі: Чернігівської міської ради

вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000

До відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий

комплекс"

пр-т Перемоги, 145, м. Чернігів, 14038

про стягнення шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки 3368,43 грн.

Суддя В.І. Шестак

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

Від позивача: ОСОБА_1, довіреність №3-15/697 від 28.10.2011р., головний спеціаліст юридичного відділу.

Від відповідача: не з'явився.

Від прокуратури: Курило Я.М., посвідчення НОМЕР_2 від 27.01.2010р., старший помічник прокурора.

СУТЬ СПОРУ:

Заступником прокурора міста Чернігова в інтересах держави в особі Чернігівської міської ради заявлено позов до товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс" про стягнення 3368,43 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Прокурором та представником позивача в судовому засіданні 20.06.2012р. заявлені усні клопотання про відмову від фіксації судового засідання технічними засобами, які задоволені судом.

Відповідач був належним чином повідомлений про місце, дату та час судового засідання, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, наявним в матеріалах справи, але явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив.

До початку судового засідання від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що в зауваженнях до акту про проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яка була проведена в період з 29.03.12р. по 09.04.12р., надається пояснення, що у зв'язку з веденням робіт на будівельному майданчику виникала загроза настання нещасних випадків, тобто зайняття земельної ділянки відбулося не з метою отримання прибутків, а для запобігання нещасних випадків, і після завершення будівництва земельна ділянка була б звільнена. Крім того, за фактом вчинення неправомірних дій державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища було складено протокол про адміністративне правопорушення, а також винесена постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн., який був своєчасно сплачений, тобто, на думку відповідача, за свої неправомірні дії відповідач поніс передбачене законодавством покарання.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги.

Розглянувши подані матеріали, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

29 березня-09 квітня 2012 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Зубком В.М. та держінспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Сподаренком А.П., помічником прокурора міста Чернігова Станкевич Т.В. у присутності генерального підрядника з будівництва автозаправочної станції з автосервісом та магазином продовольчих та непродовольчих товарів по проспекту Перемоги, 231-а, директора ТОВ "МЖК" ОСОБА_6. та представника замовника ТОВ "МГТ" ОСОБА_7 згідно довіреності, із залученням техніка-землевпорядника філії ДП "Центр державного земельного кадастру" було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "МГТ" при здійсненні підготовчих робіт на земельній ділянці по проспекту Перемоги, 231-а.

Перевірка проведена на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Чернігівській області №280 від 29.03.2012р.

За наслідками перевірки складений акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства №51/04.

В результаті перевірки встановлено, зокрема, наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "МГТ" являється замовником з будівництва автозаправочної станції з автосервісом та магазином продовольчих та непродовольчих товарів по проспекту Перемоги, 231-а. Генеральний підрядник робіт ТОВ "МЖК". Земельна ділянка площею 0,5000 га надана в строкове платне користування згідно договору оренди земельної ділянки №3609 від 05.11.2010 року терміном до 16.09.2012 року. На вищезазначеній земельній ділянці ведуться підготовчі роботи, зокрема видалені зелені насадження, знятий родючий шар грунту та встановлюється огорожа навколо будівельного майданчику. Замовник ТОВ "МГТ" для виконання підготовчих робіт під будівництво вищезазначеного об'єкту дозвіл на зайняття та перенесення ґрунтового покриву не отримав, що є порушенням ст. 168 Земельного кодексу України. Виявлено самовільне зайняття земельної ділянки, площа якої розрахована філією ДП "Центр державного земельного кадастру" і складає 0,0417 га. Даний факт є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України.

Копія вищевказаного акту була отримана особисто директором ТОВ "МЖК" ОСОБА_6

За результатами перевірки внесено припис про усунення виявлених порушень №51/04 від 09.04.2012р., а також складено протокол про адміністративне правопорушення №000368 від 18.04.2011р.

Копії вищевказаних приписів та протоколу були отримані особисто директором ТОВ "МЖК" ОСОБА_6

Постановою Державної екологічної інспекції у Чернігівській області №70/04 від 18.04.12р. директора ТОВ "МЖК" ОСОБА_6 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн.

Копія даної постанови була отримана особисто директором ТОВ "МЖК" ОСОБА_6

Штраф у сумі 340,00 грн. був сплачений ОСОБА_6, що підтверджується квитанцією №24/253 від 20.04.2012 року.

Як вбачається з рішення 38 сесії 5 скликання Чернігівської міської ради від 26 травня 2009 року „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок в межах м. Чернігова та надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою" товариству з обмеженою відповідальністю "МГТ" затверджено проект відведення та передано земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 2 роки, площею 0,5000 га по проспекту Миру, 231-а для проектування та будівництва автосалону, автомийки зі станцією технічного обслуговування, магазином та офісними приміщеннями.

Рішенням 53 сесії 5 скликання Чернігівської міської ради від 16 вересня 2010 року „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок в межах м. Чернігова та надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою" товариству з обмеженою відповідальністю "МГТ" затверджено проект відведення зі зміни цільового призначення та передано земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 2 роки, площею 0,5000 га по проспекту Миру, 231-а, замість: "для проектування та будівництва автосалону, автомийки зі станцією технічного обслуговування, магазином та офісними приміщеннями" - "для будівництва автозаправочної станції з автосервісом та магазином продовольчих та непродовольчих товарів".

На підставі вищезазначеного рішення від 16.09.2010р. між Чернігівською міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "МГТ" (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки №3609 від 05 листопада 2010 року (далі -договір оренди).

Відповідно до п.1, п.2 договору оренди Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку в місті Чернігові, для будівництва автозаправочної станції з автосервісом та магазином продовольчих та непродовольчих товарів по проспекту Миру, 231-а. В оренду передається земельна ділянка площею 0,5000 га.

За умовами п.6 договору оренди його укладено до 16.09.2012 року. Після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 календарних днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п.18 договору оренди передача земельної ділянки Орендарю здійснюється протягом 5 днів після державної реєстрації цього Договору за актом її приймання-передачі.

Договір зареєстрований у Чернігівській міській раді, про що у книзі реєстрації договорів оренди вчинено запис 05 листопада 2010 року №3609.

Договір зареєстрований у Чернігівському міському відділі Чернігівської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26 грудня 2010 року №041083000559.

Зазначена в договорі оренди земельна ділянка була передана за актом прийому-передачі земельної ділянки, переданої в короткострокову оренду від 28.12.2010р. (Додаток 2 до договору №3609).

Як вбачається з договору №88/1 генерального підряду, укладеного 14 грудня 2011 року між товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ОЙЛ ГРУП" (Інвестор), товариством з обмеженою відповідальністю "МГТ" (Замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Молодіжний Житловий Комплекс" (Генеральний підрядник), Генеральний підрядник зобов'язується за завданням Замовника на свій ризик з залученням власних матеріалів та з матеріалів, наданих Замовником, вартість яких включена у договірну ціну по договору, виконати комплекс робіт з будівництва Об'єкту АЗС на земельній ділянці за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 231-а, та монтажу обладнання, згідно проектної документації Замовника, в межах погодженої договірної ціни на проведення робіт та здати збудований об'єкт спільно з Замовником і ввести його в експлуатацію, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити вартість виконання повного комплексу робіт.

За умовами п.2.1.10, п.2.1.12 договору №88/1 генерального підряду від 14 грудня 2011 року саме на Генерального підрядника, тобто на відповідача, покладено обов'язок виконувати всі вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, нести відповідальність за охорону місця виконання підрядних робіт, забезпечувати його огорожу.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123,124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі".

Згідно ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч.5 ст.126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно ч.ч.3,4 п.3.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. N6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин":

"Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. N110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. N963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав."

З матеріалів справи вбачається, що прокурором та позивачем доведено належними, допустимими та достатніми доказами, що вищевказана земельна ділянка площею 0,0417 га самовільно зайнята відповідачем та використовується ним без оформлення відповідних документів.

Пунктом „б" частини 1 ст.211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Відповідно ч.ч.1,2, п.„ґ " ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України:

"1. Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

2. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

3. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

ґ) відшкодування заподіяних збитків."

Згідно ст.157 Земельного кодексу України:

"1. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

2. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України."

Згідно п.3.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. N6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин":

"У вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, господарським судам необхідно мати на увазі, що розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства екології та природних ресурсів України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 N 963."

Відповідно до п.п.1-3,7 зазначеної Методики:

"1. Ця Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі -розмір шкоди).

2. Розмір шкоди визначається окремо по кожному із зазначених правопорушень.

3. Розмір шкоди не включає витрати на:

· знесення будинків, будівель і споруд, які самочинно збудовані чи будуються на самовільно зайнятих земельних ділянках чи на земельних ділянках, не відведених в установленому порядку на цю мету;

· приведення земельних ділянок у стан, придатний для їх подальшого використання за цільовим призначенням;

· проведення рекультивації порушених земель.

7. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Держсільгоспінспекцією та її територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держсільгоспінспекції на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 р. N 1619."

Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання земель в результаті самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,0417 га (землі житлової та громадської забудови) ТОВ "Молодіжний Житловий Комплекс", що знаходиться по проспекту Миру, 231-а, в м. Чернігові, розмір заподіяної шкоди складає 3368,43 грн.

Позивачем була пред'явлена відповідачу претензія від 18.04.2012р. №09-03/1328 про відшкодування в місячний термін 3368,43 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття вищевказаної земельної ділянки.

Відповідачем зазначена сума шкоди сплачена не була.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідачем не надано суду належних, допустимих та достатніх доказів, які підтверджують правомірність використання ним спірної земельної ділянки та спростовують доводи прокурора та позивача.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу судовий збір має бути покладений на відповідача.

Керуючись ст.ст.22,33,49,82-85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс" (пр-т Перемоги, 145, м. Чернігів, 14038, код 00233617) в доход місцевого бюджету м. Чернігова (р/р №33118331700002, одержувач: місцевий бюджет м. Чернігова, код ЄДРПОУ 38054398, МФО 853592, ГУДКСУ в Чернігівській області, код бюджетної класифікації 24062100) 3368 грн. 43 коп. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Молодіжний житловий комплекс" (пр-т Перемоги, 145, м. Чернігів, 14038, код 00233617) в доход Державного бюджету України (рахунок 31217206783002 в ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, отримувач: УДКСУ у м. Чернігові Державний бюджет, код ЄДРПОУ 38054398, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу: ?судовий збір, код 03500068, пункт 2.1?) 1609 грн. 50 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя В.І. Шестак

20.06.12