Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13 червня 2012 року Справа № 2а-3586/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Сагуна А.В.;
при секретарі -Мітіній І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби до приватного підприємця-фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій, -
Олександрійська об'єднана державна податкова інспекція, яку замінено на правонаступника - Олександрійську об'єднану державну податкову інспекцію Кіровоградської області Державної податкової служби (далі - Олександрійська ОДПІ Кіровоградської області ДПС) звернулась в суд з адміністративним позовом до приватного підприємця-фізичної особи ОСОБА_1 (далі - ППФО ОСОБА_1), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість зі штрафних санкцій у розмірі 7057,80 грн.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що стосовно відповідача податковим органом проведена перевірка, за наслідками якої винесені податкові повідомлення-рішення №0000372320 від 09.02.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3657 грн. 80 коп. та рішення №0000382320 від 09.02.2010 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3400 грн.
Зазначені рішення вручені відповідачу, проте сума заборгованості не сплачена.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні, зазначивши, що наполягає на позовних вимогах (а.с. 53).
Відповідач в судове засідання не з'явився., про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 52).
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи викладене, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що в позовні вимоги слід задовольнити.
Судом встановлено, що з 02 по 04 лютого 2010 року посадовими особами Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції, у відповідності до плану проведення контрольно -перевірочної роботи за період з 01.02.2010 по 28.02.2010 та на підставі направлення №81 від 30.01.2010 здійснено перевірку за дотриманням фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в магазині „ІНФОРМАЦІЯ_1", який розташовано за адресою: АДРЕСА_2, за результатами якої складено акт перевірки №0019/11/26/23/1949401506 від 04.02.2010р. (а.с.7-9)
Направлення на проведення зазначеної перевірки було вручено позивачу про що свідчить її підпис. ( а.с.6)
У висновках вказаного акту зафіксовані порушення відповідача п.п.1, 2, 12, 13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95 (далі за текстом -Закон №265/95) (положень закону чинних на час виникнення правовідносин), пп.7.5 п.7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614 (далі за текстом -Порядок №614), а також ч.ч.10, 30 ст.15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19 грудня 2008 року №481/95-ВР (далі за текстом -Закон №481/95-ВР) (положень закону чинних на час виникнення правовідносин) (а.с. 7-9).
Так, згідно вищезазначеного акта перевірки порушення відповідача п.п.1, 2, 12, 13 ст.3 Закону №265/95 та пп.7.5 п.7 Порядка №614 полягали у проведенні розрахункової операції на повну суму придбаного товару без використання реєстратора розрахункових операцій на суму 28 грн. 70 коп., невидачі споживачеві розрахункового документа встановленої форми на повну суму придбаного товару, а також неведенні книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, незабезпеченні відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, значеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (загальна сума невідповідності становить 50 грн.), неведенні обліку товарних запасів у встановленому законом порядку за місцем їх реалізації; порушення ч.ч.10, 30 ст.15 Закону №481/95-ВР полягали у здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та зберіганні тютюнових виробів у місцях зберігання не внесених до Єдиного реєстру.
Перевірка проведена в присутності відповідача, якою акт перевірки підписано без зауважень (а.с. 8).
На підставі акта перевірки №0019/11/26/23/1949401506 від 04.02.2010р. Олександрійською об'єднаною державною податковою інспекцією, на підставі п.п.1, 3 ст.17, ст.ст.21, 22 Закону №265/95, прийнято рішення №0000372320 від 09.02.2010р. про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3657 грн. 80 коп. та на підставі ст.17 Закону №481/95-ВР рішення №0000382320 від 09.02.2010 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3400 грн. (а.с.16-17).
Згідно п.1 ст. 3 Закону №265/ВР-95 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок
Відповідно до п.2,9, 11, 12, 13 ст.3 Закону №265/ВР-95 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно ст. 25 Закону №265/ВР-95 суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до ст. 5 Закону №265/95-ВР на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, але не більше 72 годин (7 робочих днів), відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до п.1 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 року за № 614, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02. 2001р. за №107/5298, z-звіт -це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО.
Відповідно до п.п. 4.9. п.4 даного Порядку, якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки, то після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, а також у відповідності до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам'яті) - за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою ПДВ, після чого слід виконати Z-звіт. При потребі виконується операція „службове внесення" на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.
Згідно зі статтею ст.22 Закону №265/95 у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Пункт 12 ст. 3 №265/ВР-95 зобов'язує суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст.21 Закону №265/95 до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. №1269 затверджено порядок ведення книги обліку доходів і витрат для фізичних осіб підприємців.
Книга обліку доходів і витрат, (Форма № 10) яку ведуть фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності протягом календарного року затверджена додатком 10 (інструкції про прибутковий податок з громадян).
У відповідності до п. 4 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (положень чинних на час виникнення правовідносин) форма книги облік входів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, порядок ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податкової адміністрацією України.
На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 1997 року № 43 Державною податковою адміністрацією України підготовлено ведення книги доходів та витрат - суб'єктів підприємницької діяльності (з особливостями ведення для сфери торгівлі) за формою N 10, згідно з Інструкцією „Про прибутковий податок з громадян", затверджений наказом ГДПІ від 21.04.1993 р. № 12.
Вказаним порядком встановлено, що громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності повинен заводити Книгу самостійно. Форма Книги наведена у додатку 10 до Інструкції „Про прибутковий податок з громадян", затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 23 квітня 1993 року N 12 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 червня 1993 року.
Книга повинна знаходитись на місці здійснення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг протягом всього робочого дня та пред'являтись для перевірки представникам податкової служби на першу їх вимогу.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1269 книга обліку доходів і витрат (далі - книга) прошнурована і пронумерована книга реєструється в органі державної податкової служби за місцем державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності (далі - орган реєстрації).
Книга реєструється безоплатно протягом двох робочих днів з дати подання зазначених документів. На титульному аркуші книги зазначаються загальна кількість сторінок, відомості про орган реєстрації, дата реєстрації та номер запису в журналі обліку зареєстрованих книг. Ці відомості засвідчуються підписом посадової особи, яка провела реєстрацію, та скріплюються печаткою органу реєстрації.
Записи у книзі виконуються розбірливо кульковою або чорнильною ручкою. У разі внесення виправлень новий запис засвідчується підписом суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи або підписом керівника суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи.
Суб'єктом підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.
Позивачем не надано доказів застосування розрахункової книжки в період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій.
Згідно матеріалів справи на час проведення перевірки у позивача розрахункові книжки не зареєстровані, книга обліку розрахункових операцій знаходилась за межами господарської одиниці і була пред'явлена до Олександрійської ОДПІ наступного дня -03.02.2010р., в зазначеній книзі останні фіскальний чек та контрольна стрічка роздруковані 16.05.2008р.
Також, на час перевірки книга обліку доходів і витрат була відсутні на господарській одиниці позивача та була пред'явлена до податкового органу наступного дня -03.02.2010. Останні записи в книзі доходів і витрат здійснені 16.05.2008.
Зазначені обставини не заперечувались позивачем та підтверджуються її письмовими поясненнями наданими під час перевірки.
Відповідно до ч.10 ст.15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до абз. 18, 19 ст.1 Закону №481/95-ВР місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Згідно ч.ч. 29, 30 ст.15 Закону №481/95-ВР зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання.
Згідно п.п. 2.1, 2.3, п. 2.5 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002р. №251, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.08.2002 за №670/6958, для внесення місць зберігання спирту або алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України або до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання; про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру видається довідка; довідка повинна перебувати у місці зберігання та пред'являтися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні повноваження на здійснення перевірки.
Позивачем не надано доказів подання до уповноваженого органу заяви та отримання ним довідки про внесення зазначеного місця збереження алкогольних напоїв і тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру, відокремленої від роздрібної торгівлі.
В даному випадку за правилами розподілу тягаря доказування в адміністративному процесі, позивач повинен був надати докази на спростування обставин, викладених в акті перевірки. Однак позивачем цього зроблено не було, у зв'язку з чим відсутні підстави позбавлення акта перевірки доказової сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України підставами для звільнення від доказування є обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
14 липня 2010 року постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі за позовом адміністративним позовом фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання неправомірними дій та скасування рішень, №0000372320 від 09.02.2010 та №0000382320 від 09.02.2010 -відмовлено (а.с. 32-35).
01.02.2012 Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду зазначене рішення залишено без змін. (а.с. 36-41). Рішення набрало законної сили. (а.с. 31).
Враховуючи досліджені обставини справи у судовому засіданні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути кошти з приватного підприємця-фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у рахунок погашення заборгованості по штрафних санкціях у розмірі 7057 гривень 80 коп. (сім тисяч п'ятдесят сім гривень 80 коп.) на користь державного бюджету в особі Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби, вул. Пролетарська, 17, м. Олександрія, Кіровоградська область.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, -впродовж десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун