21 травня 2012 року 2а-1455/12/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Пилипчук В.А.,
за участю представників сторін:
від позивача -Бакинська Л.М.,
від відповідача -не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Броварської районної спілки споживчих товариств
до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Броварська районна спілка споживчих товариств з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 23.12.2011 № 0007911601 і від 23.12.2011 № 0007921601.
Спірними податковими повідомленнями-рішеннями до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату самостійно визначеного податкового зобов'язання з податку на додану вартість за грудень 2009 року і лютий 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкове зобов'язання за грудень 2009 року та січень 2010 року підприємством сплачено вчасно, однак, у зв'язку з тим, що на початку 2010 року Броварська районна спілка споживчих товариств змінила місцезнаходження з Броварського району на місто Бровари, позивачем помилково було сплачено грошові зобов'язання за вказаний період на районний рахунок податкового органу в органах державної казначейської служби.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Уповноважені представники відповідача у судове засідання 21.05.2012 не з'явились. Відповідач повідомлений судом належним чином про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать дані наявної в матеріалах справи розписки від 15.05.2012.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом, Броварська районна спілка споживчих товариств є юридичною особою та перебуває на обліку як платників податків в Броварській об'єднаній державній податковій інспекції Київської області з 30.12.1991 за адресою - Київська область, Броварський район, с. Требухів, вул. Гоголівська, 2.
З 15.01.2010 позивачем змінено адресую місцезнаходження юридичної особи на адресу -Київська область, місто Бровари, вул. Київська, 139.
19.01.2010 Броварською районною спілкою споживчих товариств до податкового органу подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 19.01.2010 № 89504 за грудень 2009 року, в якій позивач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 282502,00 грн.
У лютому 2010 року позивачем до податкового органу подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.02.2010 № 3379 за січень 2010 року, в якій позивач самостійно визначив суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 2009,00 грн.
У березні 2010 року позивачем до податкового органу подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.03.2010 № 6488 за лютий 2010 року, в якій позивач самостійно визначив суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 231,00 грн.
У подальшому, 18.01.2011 позивачем до податкового органу подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.01.2011 № 79704 за грудень 2011 року, в якій позивач самостійно визначив суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 1016,00 грн.
У грудні 2012 року посадовою особою Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області проведено перевірку своєчасності розрахунків Броварською районною спілкою споживчих товариств з бюджетом по податках і зборах, за результатами якої складено Акт від 12.12.2011 № 1221/15-309/01702046.
Як вбачається з Акта перевірки, податковим органом встановлено, що позивачем порушено строк сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість за податковими деклараціями від 19.01.2010 № 89504 на 10 днів, від 18.02.2010 № 3379 на 28 днів, від 18.03.2010 № 6488 на 3 дні та від 18.01.2011 № 79704 на 1 день.
У зв'язку з цим, посадовою особою податковою органу зроблено висновок про порушення позивачем вимог Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»і пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України.
На підставі Акта перевірки Броварською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.12.2011 № 0007921601, згідно з яким позивачу визначено суму штрафу у розмірі 28395,09 грн. та податкове повідомлення-рішення від 23.12.2011 № 0007911601, згідно з яким позивачу визначено суму штрафу у розмірі 249,98 грн.
Не погоджуючись з прийнятими податковим органом повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку до Державної податкової служби у Київській області.
За результатами розгляду скарги позивача рішенням Державної податкової служби у Київській області від 12.03.2012 № 343/10/10-206/35-191 спірні податкові повідомлення-рішення залишені без змін.
Вважаючи податкові повідомлення-рішення неправомірними позивач оскаржив їх до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 1.3 статті 1 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно з підпунктом 4.1.5 пункту 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.
Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені пунктом 15.4 статті 15 цього Закону.
Під час розгляду справи судом зобов'язано представника відповідача надати письмові заперечення проти позову і письмові пояснення щодо декларацій, які досліджувались в Акті перевірки Броварської районної спілки споживчих товариств.
Проте, вимоги суду відповідачем не виконано, письмових пояснень і заперечень або відзиву на позовну заяву податковим органом суду не надано.
Як вбачається з рішення Державної податкової служби у Київській області від 12.03.2012 № 343/10/10-206/35-191, згідно з яким скарги позивача подані в адміністративному порядку на спірні податкові повідомлення-рішення залишні без задоволення, податковим органом зазначено, що у зв'язку зі зміною з 15.01.2010 Броварською районною спілкою споживчих товариств адреси місцезнаходження з Київська область, Броварський район, с. Требухів, вул. Гоголівська, 2 на адресу -Київська область, місто Бровари, вул. Київська, 139, суму податкового зобов'язання за податковою декларацією з податку на додану вартість за грудень 2009 року позивач сплатив на рахунок Броварського району № 31110029700149, що не відповідає місцю реєстрації платника податків.
Також податковий орган зазначив, що у зв'язку з відсутністю сплати податку на додану вартість по місцю реєстрації платника станом на 01.02.2010 по податковій декларації за грудень 2009 року виник податковий борг на суму 282502,00 грн.
Однак, суд звертає увагу, що відповідно до статті 35 Закону України від 27.04.2010 № 2154-VI «Про державний бюджет України на 2010 рік»у разі зміни місцезнаходження юридичною особою та місця проживання фізичною особою - підприємцем сплата визначених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду.
Таким чином, враховуючи, що Броварська районна спілка споживчих товариств з 15.01.2010 змінила адресу місцезнаходження, а саме -з адреси Київська область, Броварський район, с. Требухів, вул. Гоголівська, 2 на адресу Київська область, місто Бровари, вул. Київська, 139, позивач мав право у січні 2010 року сплачувати податкове зобов'язання за грудень 2009 року за рахунками, які визначені для сплати підприємствами, що зареєстровані в Броварському районі Київської області, а тому при сплаті податкового зобов'язання за грудень 2009 року у січні 2011 року позивачем не було порушено строки для сплати податкових зобов'язань.
Відносно тверджень податкового органу про порушення позивачем строків сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість за січень, лютий і грудень 2010 року, суд зазначає наступне.
Як було зазначено судом, за результатами перевірки позивача з питань своєчасності розрахунків із бюджетом по податках і зборах, Броварською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області встановлено порушення позивачем строків сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість за січень 2010 року, лютий 2010 року та грудень 2010 року.
Проте, із наданих позивачем суду належним чином засвідчених копії податкових декларацій, банківських виписок та платіжних доручень вбачається, що:
- податкова декларація за січень 2010 року на суму 2009,00 грн. подана позивачем до податкового органу 18.02.2010, згідно даних платіжного доручення від 02.03.20120 № 15 вказана сума сплачена 02.03.2010;
- податкова декларація за лютий 2010 року на суму 231,00 грн. подана позивачем до податкового органу 18.03.2012, згідно даних платіжного доручення від 29.03.2010 № 43 вказана сума коштів сплачена 29.03.2010;
- податкова декларація з податку на додану вартість за грудень 2010 року на суму 1016,00 грн. подана позивачем до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області, згідно даних платіжного доручення від 31.01.2011 № 34, вказана сума коштів сплачена 31.01.2011.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статі 4 цього Закону для подання податкової декларації.
При цьому, відповідно до підпункту 5.3.3 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»якщо останній день зазначених у цьому пункті строків припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.
Таким чином, враховуючи зазначене, Броварською районною спілкою споживчих товариств своєчасно сплачено суми податкових зобов'язань за вказаними податковими деклараціями, оскільки вимоги підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено десятиденний термін для сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання, який обчислюється з останнього дня граничного строку встановленого підпунктом 4.1.4 пункту 4 цього Закону.
Відносно тверджень податкового органу про порушення строків сплати податкових зобов'язань за вказаними податковими деклараціями у зв'язку з перерахуванням коштів на рахунок Броварського району, а не міста Бровари, суд зазначає, що згідно з вимогами підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 4 Закону від 21.12.2000 № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання визнається сумою податкового боргу платника податків у разі її несплати у встановлені цією статтею строки, інших умов для сплати податкових зобов'язань податковим законодавством, що діяло на час формування податкових зобов'язань не було передбачено.
При цьому, суд звертає увагу, що в матеріалах справи наявні належними чином засвідчені копії платіжних доручень, що підтверджують своєчасність сплати позивачем податкових зобов'язань за січень, лютий і грудень 2010 року.
Також слід зазначити, що позивач звертався до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області з листами від 02.02.2010 № 43, від 30.03.2010 № 100, від 27.04.2010 № 124, від 10.12.2010 № 285 і від 26.10.2011 № 204, в яких повідомляв податковий орган про помилкову сплату податкових зобов'язань за вказаний період на рахунок Броварського району та як вбачається з рішення Державної податкової служби у Київській області від 12.03.2012 № 343/10/10-206/35-191, Броварською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області прохання позивача було виконано. Тобто, фактично податковий орган погодився зі сплатою позивачем податкових зобов'язань.
Таким чином, твердження податкового органу про порушення позивачем строків сплати самостійно визначених податкових зобов'язань з податку на додану вартість за грудень 2009 року, січень, лютий і грудень 2010 року є необґрунтованими та непідтверджені в ході розгляду даної справи.
За наведених обставин позов підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби від 23.12.2011 № 0007921601 та податкове повідомлення-рішення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби від 23.12.2011 № 0007911601.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Броварської районної спілки споживчих товариств судовий збір у розмірі 286,45 (двісті вісімдесят шість гривень) 45 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Панова Г. В.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 28 травня 2012 р.