Постанова від 05.06.2012 по справі 2а-2212/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2012 року Справа № 2а-2212/12/1070

Приміщення суду за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, зал судових засідань № 1018

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Леонтовича А.М.

при секретарі - Кравчук О.В.

за участю представників сторін

від позивача: ОСОБА_1 (за довіреністю)

від відповідача: ОСОБА_2 (за довіреністю)

від третьої особи: ОСОБА_3 (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом до третя особа проЗаступника Фастівського міжрайонного прокурора Київської області Фастівської районної державної адміністрації Київської області Публічне акціонерне товариство «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана» скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник Фастівського міжрайонного прокурора Київської області (далі по тексту - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Фастівської районної державної адміністрації Київської області (далі по тексту -відповідач) про скасування розпорядження голови Фастівської районної державної адміністрації Київської області від 19 грудня 2011 року № 1312 «Про надання дозволу ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок під не витребуваними земельними частками (паями) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пришивальницької сільської ради Фастівського району Київської області».

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що розпорядження голови Фастівської районної державної адміністрації Київської області від 19 грудня 2011 року № 1312 прийнято з порушенням вимог чинного земельного законодавства, які визначають процедуру надання в користування земельних ділянок державної власності. Відповідач надав дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок під не витребуваними земельними частками (паями) без проведення земельних торів, що є порушенням інтересів держави, гарантій стабільності та визначеності земельних відносин, тому таке розпорядження підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що Фастівська районна державна адміністрація Київської області при прийнятті розпорядження від 19 грудня 2011 року № 1312 діяла законно, оскільки земельні ділянки, які планується передати в оренду ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана», знаходяться у приватній власності. Земельне законодавство України не містить вимог щодо проведення земельних торгів при наданні в оренду земельних ділянок, які перебувають в приватній власності громадян, тому надання ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок під не витребуваними земельними частками (паями) є правомірним.

Представник третьої особи - Публічного акціонерного товариства «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»проти задоволення адміністративного позову заперечив та пояснив, що підтвердженням законності оскаржуваного розпорядження є та обставина, що позивачем не доведено факту перебування земельних ділянок, які планується передати в оренду, у державній власності. На думку представника третьої особи, сертифікат на земельну частку (пай) є підтвердженням факту перебування земельної ділянки у власності особи, якій видано сертифікат.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до матеріалів справи, 26 жовтня 2011 року проведено засідання комісії Фастівської районної державної адміністрації Київської області з вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, результати якої оформлено протоколом № 7 (а.с. 35-36).

При проведенні засідання комісії було розглянуто звернення генерального директора ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення права користування на земельні ділянки (не витребувані паї - 16 нерозподілених земельних ділянок орієнтованою площею 68,57 га.) (а.с. 37).

За результатами розгляду вказаного звернення комісією з вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів прийнято рішення надати генеральному директору ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 68,57 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з умови уточнення кількості та площі не витребуваних земельних часток (паїв).

19 грудня 2011 року головою Фастівської районної державної адміністрації Київської області прийнято розпорядження № 1312, згідно якого ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»надано дозвіл терміном на 2 роки на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок загальною площею 68,57 га. під не витребуваними земельними частками (паями) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на термін -до моменту отримання власниками сертифікатів державних актів на право власності на земельні ділянки на території Пришивальницької сільської ради Фастівського району Київської області.

3 квітня 2012 року Фастівською міжрайонною прокуратурою Київської області винесено протест № 1652 на розпорядження голови Фастівської районної державної адміністрації Київської області від 19 грудня 2011 року № 1312 із вимогою скасувати розпорядження як незаконне (а.с. 10-11).

Листом від 13 квітня 2012 року № 06-21/1395 Фастівська районна державна адміністрація Київської області повідомила Фастівську міжрайонну прокуратуру Київської області про відхилення протесту від 3 квітня 2012 року № № 1652. В обґрунтування відмови у задоволенні протесту відповідач зазначив, що не витребувані земельні частки (паї), які планується передати в оренду ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»відносяться до приватної власності, тому проведення земельних торгів не вимагається.

Вважаючи відмову Фастівської районної державної адміністрації Київської області у задоволенні подання прокуратури незаконною Заступник Фастівського міжрайонного прокурора Київської області звернувся із позовом до суду.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 5 червня 2003 року 899-IV встановлено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Разом з тим, Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»не встановлено порядку прийняття рішень районною державною адміністрацією при переданні в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок, тому при визначенні відповідної процедури необхідно керуватись нормами Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III.

Відповідно до частини 3 статті 122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

У силу вимог пункту 12 розділу X «Перехідні положення»Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, при визначенні порядку надання у користування (оренду) земельних ділянок слід враховувати до якої форми власності належить конкретна земельна ділянка та її місцезнаходження.

Доводи відповідача про те, що земельна ділянка, яку планується передати ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана», перебуває в приватній власності, оскільки громадянами видано сертифікати на право на земельну частку (пай) суд вважає необґрунтованими та зазначає наступне.

У силу вимог частини 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до частини 2 статті 14 Конституції України, право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно із частиною 1 статті 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Частиною 2 статті 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 Земельного кодексу України).

З наведеного слідує, що сертифікат на право на земельну частку (пай) не є правовстановлюючим документом та не підтверджує виникнення права власності на конкретну земельну ділянку, а лише посвідчує право на отримання в майбутньому державного акта на право власності на земельну ділянку.

Так, згідно довідки управління Держкомзему у Фастівському районі Київської області від 29 травня 2012 року № 2840, кількість не витребуваних часток (паїв) становить 16, з яких відповідно до книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) громадяни отримали 11 сертифікатів на право на земельну частку (пай). Також в управлінні Держкомзему у Фастівському районі Київської області зберігається 1 невитребуваний сертифікат на земельну частку (пай), виданий на підставі рішення Фастівської районної державної адміністрації від 25 грудня 2012 року, за рахунок земель колективної власності КСП «Дружба»в межах Пришивальницької сільської ради Фастівського району Київської області (а.с. 62).

Зважаючи на те, що відповідачем не доведено факту перебування земельних ділянок, які планується передати в оренду, в приватній власності та враховуючи, що такі земельні ділянки знаходяться за межами населеного пункту, суд при визначенні правомірності оскаржуваного розпорядження звертає увагу на наступне.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду встановлено статтею 124 Земельного кодексу України. Згідно із частиною 1 вказаної статті, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (частина 2 статті 124 Земельного кодексу України).

У свою чергу, правила продажу земельних ділянок та прав на них на конкурсних засадах встановлено у главі 21 Земельного кодексу України, норми якої не передбачають винесення розпорядження про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду без проведення земельних торгів.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 125 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

- зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;

- надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Відповідно до частини 2 вказаної статті, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина 3 статті 123 Земельного кодексу України).

Судом встановлено, що межі земельної ділянки, яку планується передати в користування ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»не встановлені в натурі, тому Фастівська районна державна адміністрація Київської області не була наділена повноваженнями на прийняття розпорядження про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок під не витребуваними земельними частками (паями).

Надання в оренду земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі можливе лише за умови розроблення відповідного проекту землеустрою, а не технічної документації із землеустрою.

Ураховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що приймаючи розпорядження від 19 грудня 2011 року № 1312 «Про надання дозволу ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок під не витребуваними земельними частками (паями) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пришивальницької сільської ради Фастівського району Київської області»Фастівська районна державна адміністрація Київської області порушила вимоги закону в частині визначення процедури передачі в оренду земельних ділянок. Як наслідок, прийнявши розпорядження без відповідних повноважень, відповідач порушив права та законні інтереси ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана», оскільки після розроблення технічної документації із землеустрою ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана»буде позбавлене можливості для укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 цього Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати розпорядження голови Фастівської районної державної адміністрації Київської області від 19 грудня 2011 року № 1312 «Про надання дозволу ПАТ «Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана» на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок під не витребуваними земельними частками (паями) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Пришивальницької сільської ради Фастівського району Київської області».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Леонтович А.М.

Повний текст постанови виготовлено 8 червня 2012 року.