Постанова від 26.04.2012 по справі 2а-328/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2012 року 2а-328/12/1070

Київський окружний адміністративний суд в складі судді - Щавінського В.Р. при секретарі судового засідання Роздобудько Я.В. за участю представників сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справ

за позовом Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Баришівказернопродукт»

про стягнення заборгованості , -

ВСТАНОВИВ:

Баришівська ОДПІ в Київській області звернулася з позовом до суду з вимогою про стягнення з ТОВ «Баришівказернопродукт»податковий борг в сумі 338474,45 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75, ст. 77 Податкового кодексу України та відповідно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання Баришівською ОДПІ в Київській області проведена планова документальна перевірка ТОВ «Баришівказернопродукт»тз питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2010 р. по 30.06.2011 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 р. по 30.06.2011 р. За результатами перевірки складено акт перевірки від 08.09.2011 р. №751/23-2/32445705. На підставі акту перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення від 04.10.2011 р. №0000502332.

Вказує, що відповідач у добровільному порядку суму заборгованості не сплатив тому позивач звернувся до суду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердив обставини викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити

Відповідач позовні вимоги не визнав та пояснив, що перевіркою встановлено, що в періоді, який перевірявся, в порушення п.п.7.4.2. п. 7.4. ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР, підприємством завищено валові витрати понесені у зв'язку з придбанням товарів (робіт послуг) у пов'язаної особи.

При проведені перевірки, Баришівською ОДПІ направлено лист до головного управління статистики в Київській області від 17.08.2011 р. № 535/7/23 про надання інформації щодо середньої ціни реалізації продукції рослинництва по Київській області, сільськогосподарськими підприємствами та середньої закупівельної ціни переробними підприємствами за період 2010-2011 р. 26.08.2011 р. Баришівська ОДПІ отримано лист - відповідь № 06-05.1/4273 від Головного Управління статистики у Київській області про середні ціни, що фактично склалися у звітному та попередньому році. На думку Баришівської ОДПІ в результаті доведення цін, що вищі від звичайних, що склалися на ринку ідентичних товарів (звичайні ціни) виявлено завищення валових витрат з податку на прибуток за перевіряємий період на суму 338474,45 грн.

Вважає, що лист-відповідь № 06-05.1/4273 від Головного Управління статистики у Київській області не є доказом про укладені на момент продажу такого товару договори з ідентичними товарами у співставних умовах, а дані, зазначені на ст. 14-18 Акту перевірки, щодо факту завищення валових витрат ТОВ «Баришівказернопродукт», не можна вважати доведеними та обґрунтованими.

В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

13.02.2004 р. ТОВ «Баришівказернопродукт» зареєстроване Баришівською районною державною адміністрацією Київської області, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.

Згідно довідки від 17.02.2004 р. за № 28-1037 відповідача було взято на облік платників податків до Баришівської ОДПІ Київської області, як платника податків та інших обов'язкових платежів у бюджет на якого покладено обов'язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати податки до бюджету.

Судом встановлено, що на підставі направлень та п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, ст.77 Податкового кодексу України та відповідно до платну-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, 08.09.2011 р. проведена документальна перевірка ТОВ «Баришівказернопродукт»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2010 р. по 30.06.2011 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 р. по 30.06.2011 р. За результатами перевірки складено акт від 08.09.2011 р. №751/23-2/32445705.

Перевіркою встановлено порушення ТОВ «Баришівказернопродукт»п.п. 7.4.2 п.7.4 ст. 7, п.п. 4.1.6 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 22.05.1997 р. №283/97-ВР, в результаті чого завищено від'ємного об'єкту оподаткування з податку на прибуток у сумі 69865,94 грн., також порушено п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, п.п.7.4.1 п.7.4, п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 р. №168/97-ВР, а саме підприємству донараховано ПДВ на суму 49579,41 грн., в тому числі за серпень 2010 р. -7700,00 грн., за грудень 2010 р. в сумі 39734,68 грн., за травень 2011 р. в сумі 2144,73 грн.

За результатами акта перевірки заступником начальника Баришівської ОДПІ в Київській області до відповідача було застосовано фінансові (штрафні) санкції в сумі 3817951,00 грн., про що винесено податкове повідомлення -рішення форми «П»від 04.10.2011 р. №0000502332.

Відповідно до п. п. 7.4.2. п.7.4. ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств»від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР (далі -Закон України №283/97-ВР) - витрати, понесені платником податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) пов'язаним особам, визначаються виходячи із договірних цін, але не більших за звичайні ціни, що діяли на момент такого придбання.

Згідно п.п. 1.20.1 п.1.20 ст. 1 Закону України №283/97-ВР якщо цим пунктом не встановлено інше, звичайною вважається ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору. Якщо не доведене зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін.

Справедлива ринкова ціна -це ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати за відсутності будь-якого примусу, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг).

Ринок товарів (робіт, послуг) - сфера обігу товарів (робіт, послуг), яка визначається виходячи з можливості покупця (продавця) реально і без значних додаткових витрат придбати (продати) товар (роботу, послугу) на найближчій стосовно будь-якої із сторін договору території.

Ідентичні товари (роботи, послуги) - товари (роботи, послуги), що мають однакові характерні для них основні ознаки. Під час визначення ідентичності товарів беруться до уваги, зокрема, їх фізичні характеристики, які не впливають на їх якісні характеристики і не мають суттєвого значення для визначення ознак товару, якість і репутація на ринку, країна походження та виробник. Незначні відмінності в їх зовнішньому вигляді можуть не враховуватися.

Однорідні товари (роботи, послуги) - товари (роботи, послуги), які не є ідентичними, мають подібні характеристики і складаються зі схожих компонентів, що дозволяє їм виконувати однакові функції та (або) бути взаємозамінними. Під час визначення однорідності товарів (робіт, послуг) беруться до уваги, зокрема, їх якість, наявність товарного знака, репутація на ринку, країна походження та виробника

Як вбачається з п.п. 1.20.2 п.1.20 ст. 1 цього ж Закону України№283/97-ВР передбачено, що для визначення звичайної ціни товару (робіт, послуг) використовується інформація про укладені на момент продажу такого товару (роботи, послуги) договори з ідентичними (однорідними) товарами (роботами, послугами) у співставних умовах. Зокрема, враховуються такі умови договорів, як кількість (обсяг) товарів (наприклад, обсяг товарної партії), строки виконання зобов'язань, умови платежів, звичайних для такої операції, а також інші об'єктивні умови, що можуть вплинути на ціну. При цьому умови договорів на ринку ідентичних (у разі їх відсутності-однорідних) товарів (робіт, послуг) визнаються співставними, якщо відмінність між такими умовами суттєво не впливає на ціну, або може бути економічно обґрунтована. При цьому враховуються звичайні при укладанні угод між непов'язаними особами надбавки чи знижки до ціни. Зокрема, але не включно, враховуються знижки, пов'язані з сезонними та іншими коливаннями споживчого попиту на товари (роботи, послуги), втратою товарами якості або інших властивостей; закінченням (наближенням дати закінчення) строку зберігання (придатності, реалізації); збутом неліквідних або низько ліквідних товарів; маркетинговою політикою, у тому числі при просуванні товарів (робіт, послуг) на ринки; наданням дослідних моделей і зразків товарів з метою ознайомлення з ними споживачів. Якщо товари (роботи, послуги), ідентичні (за їх відсутності - однорідні) товарам (роботам, послугам), стосовно яких визначається звичайна ціна, прилюдно пропонуються до продажу, або мають ціни, встановлені на організованому ринку цінних паперів, або мають біржову ціну (біржове котирування), визначення звичайної ціни у встановленому в абзаці першому цього підпункту порядку здійснюється із врахуванням таких факторів.

Відповідно до п. 1.26 ст. 1 Закону України № 283/97-ВР пов'язана особа -особа, що відповідає будь-якій з наведених нижче ознак: юридична особа, яка здійснює контроль над платником податку, або контролюється таким платником податку, або перебуває під спільним контролем з таким платником податку; фізична особа або члени сім'ї фізичної особи, які здійснюють контроль над платником податку. Членами сім'ї фізичної особи вважаються її чоловік або дружина, прямі родичі (діти або батьки) як фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, а також чоловік або дружина будь-якого прямого родича фізичної особи або її чоловіка (дружини); посадова особа платника податку, уповноважена здійснювати від імені платника податку юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або зупинення правових відносин, а також члени її сім'ї.

Під здійсненням контролю слід розуміти володіння безпосередньо або через більшу кількість пов'язаних фізичних чи юридичних осіб найбільшою часткою (паєм, пакетом акцій) статутного фонду платника податку або управління найбільшою кількістю голосів у керівному органі такого платника податку або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), не меншою 20 відсотків від статутного фонду платника податку.

Для фізичної особи загальна сума володіння часткою статутного фонду платника податку (голосів у керівному органі) визначається як загальна сума корпоративних прав, що належить такій фізичній особі, членам сім'ї такої фізичної особи та юридичним особам, які контролюються такою фізичною особою або членами її сім'ї.

Судом встновлено, що основним контрагентом ТОВ «Баришівказернопродукт», який являється пов'язаною особою є СТОВ «Лук'янівське».

Відповідно до показників картки платника податків 32345069 Автоматизованої інформаційної бази співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту ДПА в Київській області засновниками ТОВ «Баришівказернопродукт»є «Хімтепломаш», ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.

Відповідно до показників картки платника податків 32345069 Автоматизованої цйної бази співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту ДПА в області засновниками СТОВ «Лук'янівське»є: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.

ОСОБА_2 та ОСОБА_5 являються чоловіком та дружиною.

Відповідно до п.п. 1.20.10 п.1.20 статті 1 Закону України №283/97-ВР донарахування податкових зобов'язань платника податку податковим органом внаслідок визначення звичайних цін здійснюється за процедурою, встановленою законом для нарахування податкових зобов'язань за непрямими методами, а для платників податку, визнаних природними монополістами згідно із законом, -також відповідно до принципів регулювання цін, встановлених таким законом.

Податковий орган має право застосувати звичайні ціни для визначення бази оподаткування у випадках, передбачених законом, незалежно від виду господарської операції, що здійснюється платником цього податку, або податкового статусу іншої сторони такої операції.

Визначити рівень звичайної ціни, використовуючи інформацію укладених договорів на підприємстві з іншими підприємствами, на момент купівлі-продажу такого товару (сої), договорів з ідентичнмими (однорідними) товарами не мало можливості.

Згідно п.39.11 ст.39 Податкового кодексу України для визначення звичайних цін на товари (роботи, послуги) використовуються офіційні джерела інформації, у тому числі: статистичні дані державних органів і установ; ціни спеціалізованих аукціонів з торгівлі окремими видами продукції, біржові котирування; довідкові ціни спеціалізованих комерційних видань та публікацій, у тому числі електронних та інших банків даних; звіти та довідки відділів з економічних питань у складі дипломатичних представництв України за кордоном;інші інформаційні джерела, що визнаються офіційними в установленому порядку.

В зв'язку з тим, що інформація про укладені договори з іншими підприємствами на момент купівлі-продажу такого товару (сої), укладені договори з ідентичними (однорідними) товарами на підприємстві відсутня, а тому визначити рівень звичайної ціни не можливо Баришівською ОДПІ в Київській області було напралено запит до Головного управління статистики в Київській області від 17.08.2011 р. №535/7/23 про надання інформації щодо середньої ціни реалізації продукції рослинництва (кукурудзи, пшениці, жита, ячменю сої та іншої продукції по Київській області, сільськогосподарськими підприємствами та середньої закупівельної ціни переробними підприємствами за період 2010 - 2011 року.

Баришівська ОДПІ в Київській області 26.08.2011 р. отримано лист - відповідь № 06-05.1/4273 від Головного управління статистики у Київській області про середні ціни, що фактично склалися у звітному та попередньому році.

Наведені ціни в листі -відповіді від 26.08.2011 р. №06-05.1/4273 -це ціни закупівлі зернових культур, насіння соняшнику, сої зернозберігаючми та переробними підприємствами, які фактично склалися в регіоні. Крім того, Головного управління статистики у Київській області вказані ціни на ідентичні товари, помісячно, а саме в стоки виконання зобов'язань, тому не враховувати їх як звичайні ціни немає підстав.

Згідно ст. 13 Указу Президента України «Про деякі заходи з регулювання підприємницької діяльності»від 23.07.1998 р. №817/98, індикативні або звичайні ціни на товари (роботи, послуги) для застосування їх у податкових або митних цілях установлюються на підставі статистичної оцінки рівня цін реалізації таких товарів (робіт, послуг) на внутрішньому ринку України, яка проводиться уповноваженим державним органом у визначеному ним порядку. Індикативні або звичайні ціни не можуть встановлюватися органами виконавчої влади, якщо використовують їх для нарахування та стягнення податків і зборів (обов'язкових платежів) та неподаткових платежів, крім випадків відсутності статистичних даних про рівень цін на окремі види товарів (робіт, послуг).

Згідно листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 26.11.2002 р. №2-221/6282 для обґрунтування рівня звичайних цін реалізованої підприємництвом продукції необхідно використовувати ціни, установлені на підставі статистичної оцінки рівня цін реалізації товарів (робіт, послуг) на внутрішньому ринку України.

Перевіркою встановлено, що сількогосподарську продукцію, а саме сою ТОВ Баришівказернопродукт»було отримано лише в періоді: вересень - жовтень 2010 року (період проведення поставки) і лише від СТОВ «Лук'янівське»(пов'язана особа) по ціні 2916,67 грн. без урахування податку на додану вартість.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме статистичної інформації Головного управління статистики у Київській області від 26.08.2011 р. №06-05.1/4273 вартість сої за період січень -вересень 2010 р. склала 2416,60 грн., а за січень -жовтень 2010 р. склала 2468,40 грн.

В результаті доведення цін, що вищі від звичайних, що склалися на ринку ідентичних товарів (звичайні ціни) виявлено завищення ТОВ «Баришівказернопродукт»валових витрат з податку на прибуток за перевіряє мий період на суму 338474,45 грн.

Оскільки, відповідач податкову заборгованість не сплатив, тому вказана сума підлягає стягненню.

Відповідно до п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 94, 128, 158-163, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Баришівказернопродукт» на користь держави в особі Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області податкову заборгованість в сумі 338474 (триста тридцять вісім тисяч чотириста сімдесят чотири) грн. 45 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В. Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 28 квітня 2012 р.