Постанова від 11.04.2012 по справі 2а-445/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2012 року 2а-445/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Роздобудько Я.В. за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Славутич Київської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Електросервіс»

про стягнення заборгованості ,-

ВСТАНОВИВ:

УПФ України в м. Славутич Київської області звернулося з позовною заявою до суду в якому просить стягнути із ТОВ «Електросервіс»заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком №1 за період з 25.11.2011 р. по 25.12.2011 р. в сумі 4509,36 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що відповідач є платником страхових внесків, відповідно до п.1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та виходячи з норм абз. 4 п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»повинно відшкодовувати 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». За період з 25.11.2011 р. по 25.12.2011 р. відповідач має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій по списку № 1 у розмірі 4509,36 грн. Відповідач у добровільному порядку заборгованість не сплатив, тому позивач звернувся до суду.

В судовому засіданні представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Відповідача позов визнав частково, а саме щодо нарахування пенсії на пільгових умовах гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 в сумі 540,11 грн.

В решті позовних вимог відповідач заперечував та в обґрунтування вказав, що позивач посилається на норму ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чим визначає пенсії, як пільгові. Однак, громадяни ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відносяться до осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вважає, що позивач ігнорує норму ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", якою встановлено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Також представник відповідача зазначив, що розрахунок наданий позивачем щодо нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" містить недостовірні відомості.

У судовому засіданні представник відповідача просив позовні вимоги задовільними частково.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно з п.1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV страхувальниками визнаються роботодавці -підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у ст. 14 Закону.

Судом встановлено, що ТОВ «Електросервіс»є юридичною особою, зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області та являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ. Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно «а», «б»-«з» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, значеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно абз. 4 п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», "б" -"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до абзацу 3 п. 1 ст 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року № 400/97-ВР, для платників збору, визначених п.п.1 та 2 ст. 1 цього Закону встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим п. 1 ст. 2 цього Закону.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Судом встановлено, що ТОВ «Електросервіс»за період з 25.11.2011 р. по 25.12.2011 р. має заборгованість перед УПФУ у м. Славутич Київської області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у сумі 4509.36 грн. (список № 1).

УПФУ у м. Славутичі Київської області на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до п. «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у зв'язку з виплатою та доставкою пенсій.

Відповідно до абз. 3 п. п. 1 п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " та п.п. 6.1 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 (далі - Інструкція) - Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100- відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Визначення сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Пенсійного фонду. При цьому не відбувається щомісячного узгодження сум до відшкодування. Згідно п.п.6.4, 6.8 п. 6 Інструкції - розрахунок надсилається раз на рік. Профспілки вносять плату щомісячно, 1/12 частину річного розрахунку до 25-го числа.

Працівникам ТОВ «Електросервіс»пільгові пенсії було призначено відповідно до пункту «а»ст.13 закону №1788-ХІІ, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до Постанови КМУ № 36, 16.01.2003 р. «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій , посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» затверджено перелік за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Заборгованість відповідача підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону Країни № 1058-ІV від 09.07.2003 р. в частині пенсій призначених відповідно до пункту «а»ст. 13 «Про пенсійне забезпечення», зокрема позивачем надавалися до суду докази на підтвердження того, що виплата пенсій здійснювалася за рахунок Управління ПФУ у м. Славутичі Київської області працівникам відповідача, а саме: копії розпоряджень про розмір пенсії на ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4, копії довідок Ф. 122, копії посвідчень ЧК тощо.

Відповідач проводить відшкодування за своїх працівників (пенсіонерів), вказаних у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, надісланих йому, згідно довідок, виданих ТОВ «Електросервіс».

У ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», на яку посилається відповідач по справі, визначено, що пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку таким категоріям громадян: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. нежалежно від кількості робочих днів, азі липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. не менше 5 календарних днів -10 років; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років;які працювали з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 р. від 10 до 14 календарних днів, у 1988 р. не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві не менше 14 календарних 14 календарних днів у 1986 р. - 5 років; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбачений цією статтею»

Виходячи з вищенаведеного, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, була призначена пенсія (згідно поданої ним заяви та доданих до неї документів) з 03.03.2010 року, отже вік виходу на пенсію для нього склав 49 років (зменшення на 11 років: 8 років - робота у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів як учасник ЛНА на ЧАЕС 2 категорії 1987 р. + 3 роки - додатково, оскільки ним було відпрацьовано за списком № 1 не менше 10 років). Отже, сума до відшкодування виставлена до досягнення особою 52- річного віку.

ОСОБА_3 працював у ТОВ «Електросервіс»з ОШУП (у зоні відчуження) з 24.09.2001 р. по 25.01.2006 р. та з 01.02.2006 р. по 31.12.2006 р. (згідно наданої довідки Ф -122 № 09-06/01.10 від 26.01.2010 р. та даних СПОВ). Оскільки для зниження пенсійного віку робота у зоні відчуження зараховується в 1,5-й кратності, то загалом для зниження пенсійного віку ОСОБА_3 було зараховано 7 років 10 місяців 19 днів пільгового стажу роботи у ТОВ «Електросервіс»(94 повних місяці).

ОСОБА_1 працював у ТОВ «Електросервіс»з ОШУП (у зоні відчуження) з 01.04.2004 р. по 02.08.2005 р. та з 01.09.2005 р. по 26.04.2006 р. (згідно наданої довідки Ф -122 №280/2 від 16.06.2006 р. та даних СПОВ) Оскільки для зниження пенсійного віку робота у зоні відчуження зараховується в 1,5-й кратності, то загалом для зниження пенсійного віку ОСОБА_1 було зараховано 2 роки 11 місяців 19 днів пільгового стажу роботи у ТОВ «Електросервіс»(35 повних місяців).

Що стосується відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії призначеної на пільгових умовах ОСОБА_4 , то йому пенсія призначена відповідно до пункту «а»ст.13 закону №1788-ХІІ, ОСОБА_4 пенсію призначено зі зниженням пенсійного віку на 6 років.

Будь-яких інші документи (в тому числі і посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи), які могли б бути підставою для зниження пенсійного віку, ОСОБА_4 при призначенні пенсії не надавав.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов'язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов'язкових платежів.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що сума боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 4509,36 грн. не погашена станом на день розгляду справи вона підлягає стягненню з відповідача.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідач -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 69,70,71,72,94,128, 58-163,167, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Електросервіс» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Славутич Київської області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в сумі 4509 (чотири тисячі п'ятсот дев'ять) грн. 36 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В. Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 17 квітня 2012 р.