Постанова від 13.06.2012 по справі 2а/0570/4819/2012

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/4819/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Череповський Є.В.

при секретарі Пригода О.В.

представника позивача Баграй М.В.

представника відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Дебальцівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення суми витрат на професійне навчання безробітного у розмірі 4875,26 гривень,

ВСТАНОВИВ:

Дебальцівський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення суми витрат на професійне навчання безробітного у розмірі 4875,26 гривень.

В обґрунтування позову зазначив, що 16.06.2011 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.

25.07.2011 року між Дебальцівським МЦЗ та ОСОБА_2 було укладено договір № 050911072500002 на підготовку під конкретне замовлення роботодавця в ДП «Філія «Донецький навчальний центр розвитку персоналу» за професією, спеціальністю, навчальною програмою «машиніст крана кранівник» зі строком навчання з 25.07.2011 року по 09.12.2011 року.

В порушення п.2.1.1 і п.2.1.2 договору № 050911072500002 від 25.07.2011 безробітний ОСОБА_2 систематично не відвідував заняття з 01.11.2011 року по 07.12.2011 року, що призвело до відрахування зі складу слухачів.

Так, наказом № 48/Ц від 08.12.2011 Філії «Донецький навчальний центр розвитку персоналу» ОСОБА_2 був відрахований зі складу слухачів, які навчались за професією «машиніст крана (кранівник)» у навчальній групі № 3/ЦЗ, у зв'язку з пропуском занять (як систематично відсутній на заняттях без поважних причин).

Витрати ДМЦЗ на професійне навчання безробітного ОСОБА_2 складають: на проживання - 3425,00 гривень; на виплату матеріальної допомоги у період профнавчання 1450,00 гривень. Всього витрати на профнавчання складають 4875,26 гривень.

Згідно до вимог ч.3 та ч.4 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п.28 Порядку надання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №308 (зі змінами), п. 4.4 Інструкції «Про порядок укладення договорів з учбовими закладами, підприємствами і громадянами, які звертаються в державну службу зайнятості, щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.03.1993 року №19 (зі змінами) і п. 3.1.2 договору від 25.07.2011 № 050911072500002 ОСОБА_2 було запропоновано добровільно внести кошти на розрахунковий рахунок ДМЦЗ, що підтверджує направлена рекомендованим листом претензія від 03.03.2012 року за вих. № 04-298.

До теперішнього часу вказана сума на розрахунковий рахунок центру зайнятості не надійшла.

На підставі викладеного просив стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4875,26 гривень.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення слухання справи до суду не надав.

За таких обставин і відповідно до ст. 128 КАС суд визнав можливим розглянути справу без участі відповідача та на підставі доказів наявних у матеріалах справи.

Заслухавши пояснення та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що відповідач з особистою заявою від 16.06.2011 року звернувся до Дебальцівського міського центру зайнятості з метою працевлаштування. Наказом Дебальцівського міського центру зайнятості від 16.06.2011 року № НТ 110616 відповідачу надано статус безробітного та призначена допомога починаючи з 16.06.2011 року по 12.12.2011 року.

25.07.2011 року між Дебальцівським МЦЗ та ОСОБА_2 було укладено договір № 050911072500002 на підготовку під конкретне замовлення роботодавця в ДП «Філія «Донецький навчальний центр розвитку персоналу» за професією, спеціальністю, навчальною програмою «машиніст крана кранівник» зі строком навчання з 25.07.2011 року по 09.12.2011 року.

В порушення п.2.1.1 і п.2.1.2 договору № 050911072500002 від 25.07.2011 безробітний ОСОБА_2 систематично не відвідував заняття з 01.11.2011 року по 07.12.2011 року, що призвело до відрахування зі складу слухачів.

Так, наказом № 48/Ц від 08.12.2011 Філії «Донецький навчальний центр розвитку персоналу» ОСОБА_2 був відрахований зі складу слухачів, які навчались за професією «машиніст крана (кранівник)» у навчальній групі № 3/ЦЗ, у зв'язку з пропуском занять (як систематично відсутній на заняттях без поважних причин).

За період знаходження на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного за період з 25.07.2011 року по 09.12.2011 року відповідачу була нарахована та сплачена допомога по безробіттю в сумі 4875,26 гривень.

Дебальцівським МЦЗ відповідачу було направлено претензію від 03.03.2012 року за вих. № 04-298, в якому був встановлений 15-денний термін для добровільної сплати суми незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття, але до теперішнього часу суму боргу не сплачено.

У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.

Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.

Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Дебальцівський міський центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого Закону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.

Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі. До зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.

Відповідно до ст.2 зазначеного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Абзацем 2 п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007р. №219 із змінами, затвердженими постановою КМ України від 16.07.2008р. №640 передбачено, що зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.

Пунктом 28 Порядку надання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №308 передбачено те, що у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства, з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-111 від 02.03.2000р., застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Враховуючи викладене, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного та на виплату йому допомоги по безробіттю у вищевказаний період, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4875,26 гривень.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, не стягується.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 88, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дебальцівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення суми витрат на професійне навчання безробітного у розмірі 4875,26 гривень - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Дебальцівського міського центру зайнятості (84700, Донецька область, м. Дебальцеве, вул. Радянська, 79, ЄДРПОУ 23421069) незаконно отриману суму витрат на професійне навчання безробітного в сумі 4875,26 гривень на р/р 37170304900026 в ГУДК України в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23421069.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 13 червня 2012 року у присутності представника позивача. У повному обсязі постанова виготовлена 15 червня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Череповський Є.В.