Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
12 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/5576/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С.В.,
при секретарі Проніні Д.С.,
за участю
представників позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та екологічного податку, -
Мар'їнська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 298 531,37 грн. та екологічного податку в сумі 281 865,52 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач на момент звернення до суду, має податковий борг, який утворився у зв'язку із несплатою податкового зобов'язання у зазначеному вище розмірі самостійно визначеного платником податків в податкових деклараціях та розрахунках.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові, та письмові докази в підтвердження своїх позовних вимог. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги податкового органу визнав у повному обсязі, проти задоволення подання не заперечував, про що надав письмову заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції, зокрема, виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Згідно абз. 1-2 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, - органи державної податкової служби мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 41.1.1. п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, - контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, - орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, - органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Таким чином, позивач - є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом та Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Державне підприємство «Селидіввугілля» (ЄДРПОУ 33426253, 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К.Маркса, 41) є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 06.06.2005 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, діє на підставі статуту підприємства.
Як платник податків ДП «Селидіввугілля» перебуває у Красноармійській ОДПІ (відділення у м. Селидове і м. Новогродівка) з 08.06.2005 року за № 56, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків.
Порядок обчислення і сплати екологічного податку врегулюванні розділом VІІІ Податкового кодексу України.
Екологічний податок - загальнодержавний обов'язків платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року (п. 14.1.57. ст. 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 240 Податкового кодексу України, платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені), тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Статтею 250 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг з екологічного податку в розмірі 281 865,52 грн. утворився внаслідок несплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань за податковими деклараціями:
- № 9014491019 від 27.01.2012 р. на суму 24 025,52 грн.;
- № 9014491004 від 27.01.2012 р. на суму 77 369,99 грн.;
- № 9009748497 від 01.11.2011 р. на суму 67 428,64 грн.;
- № 9005861868 від 04.08.2011 р. на суму 67 588,40 грн.;
- № 9003002059 від 10.05.2011 р. на суму 67 052,97 грн.;
Податковий борг зі збору на забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 298 531,37 грн. утворився внаслідок несплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань за податковими розрахунками:
- № 9004692204 від 29.10.2010 р. на суму 96 515 грн.;
- № 9004692210 від 29.10.2010 р. на суму 3 517,68 грн.;
- № 9006669251 від 02.02.2011 р. на суму 1 736,95 грн.;
- № 9006669250 від 02.02.2011 р. на суму 196 761,74 грн.;
Таким чином, за ДП «Селидіввугілля» обліковується загальна сума податкової заборгованості розмірі 580 396,89 грн.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно до п. 46.1 ст. 46 Кодексу, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суму доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до ст. 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Як передбачено п. 57.1, 57.3 ст. 57 Кодексу, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
У зв'язку з наявністю податкового боргу, ДП «Селидіввугілля» надіслано першу податкову вимогу від 14.07.2005 р. № 1/397 на суму 205 312,85 грн. та другу податкову вимогу від 18.08.2005 р. № 2/492 на суму 217 630,93 грн. Відповідач не оскаржував податкові вимоги. Доказів про погашення податкового боргу суду не подано.
Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У відповідності до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).
На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості у відповідача та вжиття заходів її стягнення.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що податкові вимоги в адміністративному та судовому порядку не оскаржувались та не скасовані, доказів про сплату заборгованості суду не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 121, 122-143, 151-154, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та екологічного податку - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» (ЄДРПОУ 33426253, 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К.Маркса, 41) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на користь
- місцевого бюджету Новоселидівської сільської ради (ЄДРПОУ 37967785, р/р № 33118362700309, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 190101100) заборгованість з надходжень за викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря в сумі 228 041 (двісті двадцять вісім тисяч сорок одна) грн. 65 коп.;
- місцевого бюджету Новоселидівської сільської ради (ЄДРПОУ 37967785, р/р № 33118362700309, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 19010200) заборгованість з надходжень за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в сумі 41 456 (сорок одна тисяча чотириста п'ятдесят шість) грн. 21 коп.;
- місцевого бюджету Новоселидівської сільської ради (ЄДРПОУ 37967785, р/р № 33117364700308, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 19010300) заборгованість з надходжень за розміщення відходів у спеціально відведених місцях в сумі 9 942 (дев'ять тисяч дев'ятсот сорок дві) грн. 14 коп.;
- місцевого бюджету Новоселидівської сільської ради (ЄДРПОУ 37967785, р/р № 33117329700309, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 19050200) заборгованість із забруднення навколишнього середовища в сумі 293 276 (двісті дев'яносто три тисячі двісті сімдесят шість) грн. 74 коп.;
- місцевого бюджету Зорянської сільської ради (ЄДРПОУ 37967785, р/р № 33114362700303, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 19010100) заборгованість з надходжень за викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря в сумі 2 338 (дві тисячі триста тридцять вісім) грн. 31 коп.;
- місцевого бюджету Зорянської сільської ради (ЄДРПОУ 37967785, р/р № 33112364700303, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 19010300) заборгованість з надходжень за розміщення відходів у спеціально відведених місцях в сумі 87 (вісімдесят сім) грн. 21 коп.;
- місцевого бюджету Зорянської сільської ради (ЄДРПОУ 37967785, р/р № 33113329700303, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 19050200) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 5 254 (п'ять тисяч двісті п'ятдесят чотири) грн. 63 коп.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 18.06.2012р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 12.06.2012р. в присутності представників сторін та приєднано до матеріалів справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.