Справа № 2-а-9087/11
Провадження № 2-а/1510/736/12
05 червня 2012 року Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Грубіян Л.І. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїл Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченого підвищення пенсії дітям війни
Позивач просить зобов'язати відповідача сплатити недоплачену йому в якості дитини війни щомісячну державну соціальну допомогу у вигляді доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.
Відповідач проти позовних вимог заперечує через відсутність коштів з Державного бюджету України, також через відсутність фінансування виплат з державного бюджету України, відповідач як Управління Пенсійного фонду України не може відповідати за порушення права позивача.
Розглянувши матеріали справи, позовні вимоги вважаються такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 20 жовтня 2011 року скорочене провадження по справі відкрите в частині позовних вимог за період шість місяців на час звернення до суду по день винесення постанови суду.
Відповідно до вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни» цей Закон установлює правовий статус дітей війни і визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Документальним підтвердженням встановлене право позивача на статус дитини війни, визначений ст. 1 вищевказаного Закону України.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року та від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 р. була поновлена попередня редакція ст. 6 Закону про право дітей війни на підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. В рішеннях Конституційного Суду України зазначено, що вони є обов'язковими до виконання на території України, остаточними та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень, статей законів, що визнані неконституційними та також зазначено, що положення законів про бюджет, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КС України рішення, що у свою чергу відповідає вимогам ст. 152 Конституції України.
Розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначаються Законами України про державний бюджет на відповідний рік.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України за № 20-рп2011 від 26 грудня 2011 року по справі № 1-42\2011 щодо відповідності конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік визнано законним дію, якою Верховна Рада України, доповнивши пунктом 4 розділ VII „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік", визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Таким чином, враховуючи вимоги Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік" від 22 грудня 2011 року №4282- VI та постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28 грудня 2011 №1381, та роз'яснення рішення Конституційного Суду України за № 20-рп2011 від 26 грудня 2011 року по справі № 1-42\2011 щодо відповідності конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі визнаються такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Листом за № 23\08 від 09 листопада 2011 року сповіщено, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №803 від 27 липня 2001 року з 01 листопада 2011 року шляхом реорганізації було ліквідовано установу відповідача, а правонаступником ліквідованих установ є новостворене управління - Управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі.
Керуючись ст. 183-2 КАС України
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.
Суддя: Л. І. Грубіян