Постанова від 17.05.2012 по справі 2а-1870/1968/12

КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2012 р. Справа № 2a-1870/1968/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом комплексної дитячо-юнацької спортивної школи "Свема" до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

В березні 2012 року позивач звернувся до суду з позовом , який його представники підтримали в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що відповідачем винесено рішення N 37 від 22 листопада 2011 року про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно ( не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій. Підставою для винесення зазначеного рішення стали результати перевірки цільового використання коштів Фонду в дитячо-юнацькій спортивній школі «Свема» за період з 01.01.2011 року по 30.10.2011 року, а саме нарахування і виплата заробітної плати тренеру-викладачу, котрий не мав вищої освіти.

Позивач не погоджується з таким рішенням, вважає його протиправним та просить скасувати, зазначаючи, що цілі використання коштів наданих Фондом дотримані, оскільки кошти використані на виплату безпосередньо заробітної плати працівника школи, тренера-викладача.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлений, будучи присутнім в попередніх засіданнях проти позову заперечував, пояснивши, що частиною 2 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими-похованням» передбачено обов'язок Фонду соціального страхування здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів.

17 листопада 2011 року уповноваженими особами виконавчих дирекцій Полтавського обласного відділення та Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з 01.01.2011 року по 31.10.2011 року, якою встановлено, що згідно наказу № 189 від 10.12.2010 року прийнято на роботу ОСОБА_1 на посаду тренера-викладача КДЮСШ (відділення боксу) на 0,5 ставки по основному місцю роботи, та з 01.03.2011 року згідно наказу № 212а від 01.03.2011 року переведений на ставку, який на момент прийняття на роботу не мав вищої освіти з фізичного виховання і спорту, освітньо- кваліфікаційного рівня «бакалавр», «спеціаліст» чи «магістр», що суперечить п. 3.1 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 року № 993. Витрати на заробітну плату з нарахуваннями за період з 01.01.2011 року по 31.10.2011 року склали 14741, 79 грн.

Тому, керуючись ст. 22, п. 6 ч. 1 ст. 28, абз. 1 ч. 1, ч. 4 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» , п. 5.1 Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001р. №42 було прийняте рішення N 37 від 22 листопада 2011 року про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно ( не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій, відповідно до якого позивача зобов'язано повернути неправомірно використані страхові кошти у сумі 14741,79 грн., та нараховано штраф у розмірі 50% від суми неправомірно використаних страхових коштів в сумі 7379,90 грн.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 22 листопада 2011 року відповідачем прийняте рішення № 37 про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно ( не за цільовим призначенням), та застосовано фінансові санкції, відповідно до якого позивача зобов'язано повернути неправомірно використані страхові кошти у сумі 14741,79 грн., та нараховано штраф у розмірі 50% від суми неправомірно використаних страхових коштів в сумі 7379,90 грн. ( а.с.19).

Підставою такого рішення став акт перевірки цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з 01.01.2011 року по 31.10.2011 року (а.с. 12-16), яким встановлено, що згідно наказу № 189 від 10.12.2010 року прийнято на роботу ОСОБА_1 на посаду тренера-викладача КДЮСШ (відділення боксу) на 0,5 ставки по основному місцю роботи, та з 01.03.2011 року переведено на ставку, який на момент прийняття на роботу не мав вищої освіти з фізичного виховання і спорту, освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр», «спеціаліст» чи «магістр», що суперечить п. 3.1 Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 року № 993. Витрати на заробітну плату з нарахуваннями за період з 01.01.2011 року по 31.10.2011 року склали 14741, 79 грн.

Однак, з такими висновками відповідача суд не може погодитись з огляду на наступне.

Так, відповідно до статті 10 Закону України "Фізичну культуру і спорт" № 3808-ХІІ від 24.12.1993 року, дитячо-юнацькі спортивні школи є позашкільними навчальними закладами спортивного профілю - закладами фізичної культури і спорту, які забезпечують розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, визнаному в Україні, створюють необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортсменів для резервного спорту.

Дитячо-юнацькі спортивні школи створюються та діють відповідно до положення про дитячо-юнацьку спортивну школу затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Засновниками дитячо-юнацьких спортивних шкіл можуть бути, зокрема: центральні органи виконавчої влади; місцеві державні адміністрації; органи місцевого самоврядування; фізкультурно-спортивні товариства, інші громадські організації фізкультурно-спортивної спрямованості; підприємства, установи, організації України та їх об'єднання; громадяни України.

Центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту здійснює організаційно-методичне забезпечення та встановлює порядок надання спортивним школам вищої, першої, другої категорій з урахуванням вимог, визначених відповідно до положення про дитячо-юнацьку спортивну школу.

Фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл здійснюється відповідно за рахунок коштів власника (засновника), відповідного бюджету, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі -Фонд), інших джерел, не заборонених законодавством. Умови оплати праці працівників дитячо-юнацьких спортивних шкіл, заснованих органами державної влади та органами місцевого самоврядування, розробляє та затверджує у визначеному порядку центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту.

У відповідності до пункту першого "Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 року № 993 (далі - Положення) дитячо-юнацька спортивна школа це позашкільний навчальний заклад спортивного профілю, який забезпечує розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, що в установленому порядку визнаний в Україні, створює необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортивного резерву для збірних команд України.

Так, відповідно до Статуту Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи «Свема» безпосереднє керівництво школи здійснює директор, який згідно п.3 Статуту здійснює загальне керівництво, забезпечує раціональний добір і розстановку кадрів, забезпечує раціональне використання фінансових коштів, затверджує тарифікаційний список, визначає форми оплати праці тренерів-викладачів зі спорту, приймає на посаду та звільняє працівників. Тобто, керівник самостійно приймає рішення про обирання кандидатур на займані посади в ДЮСШ «Свема».

Основним аргументом в наданих перевіряючими висновках акту перевірки щодо порушення позивачем вимог пункту 31 Положення про нецільове використання коштів Фонду є те, що тренер-викладач ОСОБА_1 не мав вищої освіти з фізичного виховання та спорту.

Проте, як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 прийнятий на роботу відповідно до наказу по школі № 189 від 10122010 року, про що свідчить запис в трудовій книжці ( а.с.28-31). На час прийому на роботу мав звання майстра спорту України з боксу ( а.с.27).

У відповідності до п.31 Положення тренером-викладачем спортивної школи може бути особа, що має високі моральні якості, вищу освіту з фізичного виховання і спорту освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр", "спеціаліст" чи "магістр".

Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу законів про працю України, передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів -представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, що передбачено ч. 1 ст. 115 Кодексу законів про працю.

Крім того, відповідно до абзацу 4 статті 119 Бюджетного кодексу передбачено, що нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають: бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів.)

Водночас п.п.2.5.1 п 2.5 "Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів ФСС з ТВП" затвердженого Постановою правління Фонду від 03.04.2009 року № 15, за рахунок коштів Фонду передбачаються витрати на оплату праці працівників дитячо-юнацьких шкіл, штат яких укомплектований відповідно до спеціалізації дитячо-юнацьких шкіл та наявності власної бази.

П.2.1 п.2 "Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності" затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 26.06.2001 року № 13, визначено, що Відділення Фонду та його робочі органи здійснюють часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ та організацій, надання соціальних послуг у позашкільній роботі з дітьми (утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільне обслуговування) в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Суд також не погоджується з твердженням відповідача щодо встановлення факту "неправомірного (нецільового) використання коштів Фонду", оскільки, п.7 ч.1 ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" визначено повноваження правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності згідно якого Правління Фонду здійснює контроль за цільовим використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання.

Відповідно до визначення даному в Розділі II "Порядку проведення перевірок отримувачів коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності цільового призначення, оформлення, реалізації та оскарження їх результатів" неправомірне (нецільове) це використання коштів Фонду - витрачання страхових коштів їх отримувачами з порушенням встановленого законодавством порядку та/або на цілі, що не відповідають цільовому призначенню, визначеному нормативно-правовими актами.

В даному ж випадку кошти були витрачені на цілі, на які вони передбачені, а саме фінансування діяльності ДЮСШ. Відсутнє також порушення порядку використання цих коштів. Порушенням порядку, в даному випадку слід розуміти, як порушення Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Порушення ж законодавства про працю, недотримання критеріїв під час працевлаштування, а саме це ставиться в провину позивачу, не може слугувати підставою для прийняття рішення про порушення порядку використання коштів Фонду, оскільки не входить до компетенції (перевірки законності) відповідача.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов комплексної дитячо-юнацької спортивної школиа "Свема" до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №37 від 22 листопада 2011 року про повернення коштів та застосуваання штрафних санкцій до Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи "Свема" м. Шостка.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складений 22 травня 2012 року.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

З оригіналом згідно

Суддя Л.М.Опімах