Ухвала від 12.06.2012 по справі 2а-1670/3308/12

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

12 червня 2012 рокум. ПолтаваСправа № 2а-1670/3308/12

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Шевяков І.С., розглянувши матеріали позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій, -

ВСТАНОВИВ:

21 травня 2012 року позивач Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій в сумі 2635,12 грн.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 травня 2012 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю її вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України. Недоліки необхідно було усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду доказів надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів (оригінал розрахункового документа, опис вкладень поштового відправлення, або розписка, штамп про отримання, тощо), доказів на підтвердження повноважень особи, яка підписала позовну заяву (копію статуту, наказ про призначення директора), підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача (копія свідоцтва про державну реєстрацію, витяг з Єдиного державного реєстру підприємств установ організацій щодо реєстрації відповідача юридичною особою або довідку управління статистики), докази права позивача на звернення до суду із вказаною позовною заявою. Для усунення недоліків встановлено строк до 11 червня 2012 року.

11 червня 2012 року від позивача надійшли документи на усунення недоліків вказаних в ухвалі суду.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд приходить до наступного.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За змістом пункту 6 частини 1 статті 3 КАС адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Відповідно до частини 3 статті 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Відповідно частини 4 статті 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.

На вимогу суду позивачем не надано доказів, які б підтверджували право Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області, як суб'єкта владних повноважень, звертатися до адміністративного суду з позовом щодо стягнення з фізичної особи виплачених коштів у вигляді житлових субсидій, передбачених Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.

Враховуючи характер правовідносин, які є предметом позову, суд дійшов висновку, що вказані правовідносини не виникли в рамках реалізації владних управлінських функцій позивача і тому не можуть бути віднесені до сфери публічно-правових відносин, оскільки жодним законом не передбачено звернення суб'єкта владних повноважень щодо стягнення з фізичної особи в судовому порядку надмірно виплачених коштів у вигляді житлових субсидій.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що порушені Управлінням праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області питання стосуються спору, який заявлений внаслідок виникнення правовідносин з приводу відшкодування коштів.

Відповідно до частини 2 статті 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Позивачем в позовній заяві заявлена вимога щодо стягнення матеріальної шкоди, але не заявлена вимога щодо вирішення публічно-правового спору, в зв'язку з цим дана справа не є справою адміністративної юрисдикції і зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з частиною 1 статті 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Таким чином, позов, з яким звернувся позивач, підлягає розгляду судом загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій.

Копію ухвали направити позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.С. Шевяков