ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД м. Львів, вул. Чоловського, 2
про повернення позовної заяви
Львів
18 травня 2012 р..2а-4234/12/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспекції Державного архітектурного-будівельного контролю у Львівській області про скасування постанови,-
Позивач звернувся з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати постанову №10/147-ф від 18.04.12 року про накладення адміністративного стягнення і винести постанову про закриття адміністративної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як вбачається з позовної заяви, позивач оскаржує постанову відповідача по справі про адміністративне правопорушення, якою позивача притягнено до адміністративної відповідальності.
Відповідно до норми п. 2 ст. 3, ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний суд -це суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ; місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції. Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону України «Про судоустрій України»місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
Таким чином, згідно визначеної ч.1 ст.18 КАС України предметної підсудності дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, а не окружному адміністративному суду.
За таких обставин відповідно до п.6 ч.3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підлягає поверненню позивачу як така, що не підсудна цьому суду.
Керуючись ст.18,108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
позовну заяву ОСОБА_1 до інспекції Державного архітектурного-будівельного контролю у Львівській області про скасування постанови повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя (підпис) Коморний О.І.
З оригіналом згідно.
Суддя Коморний О.І.