Постанова від 06.06.2012 по справі 5013/48/12

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.06.2012 року Справа № 5013/48/12

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Стрелець Т.Г.(доповідач)

суддів: Головка В.Г., Чус О.В.

секретар судового засідання: Ревкова Г.О.

Представники сторін у судове засідання не з"явились, про причини неявки суд не повідомили.

розглянувши апеляційну скаргу Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора на рішення господарського суду Кіровоградської області від 15.03.12р. у справі № 5013/48/12

за позовом Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, м. Кіровоград

до відповідача: Маловодянської сільської ради, Кіровоградська область, Долинський район, с. Маловодяне

про стягнення 15580,95 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 15.03.2012р. по справі № 5013/48/12 (суддя Шевчук О.Б..) в задоволенні позову відмовлено.

Рішення мотивоване тим, що оскільки Маловодянська сільська рада не здійснює господарську діяльність, і в силу вимог ст. 8 та ст. 55 Господарського процесуального кодексу України не є суб'єктом господарювання, та не є суб'єктом господарської діяльності у сфері поводження з відходами в розумінні статтей 13 і 17 Закону України "Про відходи", проведений позивачем розрахунок розміру шкоди, який завдано сільрадою, на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, не відповідає чинному законодавству.

Не погодившись з вказаним рішенням, Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Кіровоградської області від 15.03.2012 року.

В апеляційній скарзі скаржник зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції були порушені норми матеріального та процесуального права, зокрема зазначає, що судом не взято до уваги, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров"я людей.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.04.12.р. апеляційну скаргу прийнято до розгляду. Розгляд справи призначено в судовому засіданні на 14.05.12р. о 12:00год.

Ухвалою від 14.05.2012р. розгляд апеляційної скарги відкладено до 06.06.12р.

Представники сторін у судове засідання, призначене для розгляду апеляційної скарги, не з"явились, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідач відзиву на апеляційну скаргу не надав.

В судовому засіданні 06.06.2012 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним рішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Матеріалами справи встановлено, що 13.07.2011 року Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами і експлуатації сміттєзвалища, несанкціоновані сміттєзвалища на території Маловодянської сільської ради. За результатами перевірки складений акт № 235 від 13.07.2011р.

В ході перевірки встановлено факт засмічення земельної ділянки, прилеглої до сміттєзвалища твердими побутовими відходами, відходами будівельних матеріалів, відходами очистки зерна, площа якої становить 2075 кв.м., висота шару відходів - 0,7 м. В ході обстеження території сільської ради виявлено несанкціоноване сміттєзвалище вздовж під'їзних шляхів до минулих хімскладів колишнього КПП "Дружба". Земельна ділянка засмічена твердими побутовими відходами, відходами будівельних матеріалів та відходами очистки зерна. Площа засмічення земельної ділянки становить 3150 кв.м., висота шару відходів - 0,7 м. Дозвіл на розміщення відходів на 2011 рік відповідачем не оформлений, журнал обліку утворення та руху відходів не ведеться, що є порушенням вимог ст.ст. 17, 32 Закону України "Про відходи".

До вказаного акту доданий акт обстеження засміченої (забрудненої) земельної ділянки, яким встановлено, що державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області в присутності землевпорядника Маловодянської сільської ради Іванченко Ю.А. проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за межами с. Маловодяне Маловодянської сільської ради Долинського району. При візуальному обстеженні земельної ділянки, на якій розташовувались хімсклади колишнього КСП "Дружба" встановлено, що прилегла територія вздовж під'їзних шляхів засмічена твердими побутовими відходами, відходами будівельними, відходами від очистки зерна. Площа засмічення становить 3150 кв.м. Об'єм відходів, якими відбулось засмічення становить 2205 м. куб.

Також до акту доданий акт обстеження засміченої (забрудненої) земельної ділянки, в якому зазначено, що державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області в присутності землевпорядника Маловодянської сільської ради Іванченко Ю.А. проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за межами с. Писанка Маловодянської сільської ради Долинського району. При візуальному обстеженні земельної ділянки, яка рішенням Маловодянської сільської ради №319 від 31.03.2001р. виділена для влаштування сміттєзвалища встановлено, що під'їзні шляхи до сміттєзвалища засмічені твердими побутовими відходами, відходами будівельних робіт та очистки зерна. Площа засмічення становить 2075 м.кв. Об'єм відходів, якими відбулось засмічення (забруднення) становить 1452,5 м.куб.

Приписом державної екологічної інспекції в Кіровоградській області №306 від 13.07.2011 р. Маловодянській сільській раді приписано усунути встановлені в ході перевірки порушення вимог природоохоронного законодавства.

За порушення правил поводження з відходами 13.07.2011р. відносно землевпорядника Маловодянської сільської ради Іванченко Ю.А. складено протокол про адміністративне правопорушення №014389.

Постановою від 25.07.2011р. про накладення адміністративного стягнення №014389 на гр. Іванченко Ю.А. накладено штраф у розмірі 850,00 грн., який їм сплачено в добровільному порядку, що підтверджується квитанцією №17 від 04.08.2011р.

Перевіркою Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, яка відбулася 18.11.2011р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища встановлено, що Маловодянська сільська рада не виконує приписи посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль в галузі охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області до акту перевірки від 13.07.2011р. №306.

Приписом державної екологічної інспекції в Кіровоградській області №432 від 18.11.2011 р. Маловодянській сільській раді приписано усунути встановлені в ході перевірки порушення вимог природоохоронного законодавства.

Розрахунок шкоди в розмірі 15580.95грн., заподіяний Маловодянською сільською радою засміченням земельних ділянок, позивачем був зроблений на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 року № 149, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за № 422/13689.

Відповідно до ч.4 ст.68 та ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно з ч.2 ст.9 Закону України "Про відходи" (в редакції від 16.02.2010р., чинній на час проведення перевірки) територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Як зазначено в акті обстеження та доданих до нього актів засмічені відходами земельні ділянкі розташовані в межах території Маловодянської сільської ради Долинського району.

Однак, позивачем не доведено того факту, що виявлені засмічення земельної ділянки побутовими відходами відбулися саме з вини відповідача.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про відходи" суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.

Згідно з п. 7 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства.

Статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлені повноваження місцевих рад у галузі охорони навколишнього природного середовища (зокрема здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища), відповідно до яких місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції.

Отже, виходячи зі змісту повноважень, визначених ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", місцеві ради не несуть відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього середовища на їх території не встановленими особами. Сільська рада не входить до переліку осіб, які згідно зі ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст.ст. 13, 17, 43 Закону України "Про відходи" зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зокрема, внаслідок правопорушень у сфері поводження з відходами, оскільки є органом місцевого самоврядування, але аж ніяк не є установою, діяльність якої пов'язана із поводженням з відходами.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" та ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами, ліквідації несанкціонованих звалищ відходів, збирання, утилізації та знешкодження побутових відходів віднесено до відання органів місцевого самоврядування.

Але, забезпечення організації збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення, а також забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів (п.п. "в", "и" ст. 21 Закону України "Про відходи") відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами, а не до їх обов'язків, недотримання яких могло б бути підставою для відшкодування шкоди.

Також колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно визначено, що природоохоронне законодавство, в тому числі і Закон України "Про відходи" не передбачають можливості застосування до місцевих рад відповідальності у вигляді відшкодування шкоди за невиконання приписів екологічної інспекції щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища та визначення розміру такої шкоди по аналогії зі шкодою, завданою саме внаслідок засмічення земель.

Відповідно до п.1.2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №171 від 27.10.1997р. та зареєстрованої в Мінюсті України 05.05.1998р. за №285/2725 (в редакції наказу від 04.04.2007 №149), на підставі якої позивачем власне і зроблено розрахунок шкоди в розмірі 132480 грн., заподіяної Чорнянською сільською радою засміченням земельної ділянки, ця Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності.

Тобто, застосування вказаної Методики поширюється лише на правовідносини відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення чи засмічення земель відходами.

Оскільки, Маловодянської сільської ради як орган місцевого самоврядування, не є суб'єктом господарювання в розумінні ч.2 ст.55 ГК України, відтак, розрахунок позивачем розміру шкоди, як завданої сільрадою, на підставі вказаної Методики, не відповідає чинному законодавству.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в розумінні ст.17 Закону України "Про відходи" сільська рада не є суб'єктом господарської діяльності у сфері поводження з відходами.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що рішення прийнято місцевим господарським судом за повністю дослідженими обставинами справи з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст. 101-103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Кіровоградської області від 15.03.12р. у справі № 5013/48/12 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суд України протягом одного місяця з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий суддя Т.Г.Стрелець

Судді: В.Г. Головко

О.В. Чус