Постанова від 11.11.2011 по справі 2-а-7310/11

Справа № 2-а-7310/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.2011

м. Євпаторія

Суддя Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим Володарець Н.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Євпаторії про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Євпаторії та отримує пенсію в розмірі 3361,03 грн. Згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»він має законодавчо встановлений статус особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії з 2 групою інвалідності, пов'язаної з виконанням робіт по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобільської катастрофи», пенсія по інвалідності інвалідам 2 групи не повинна бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком. Статтею 50 цього Закону встановлений розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - 75% мінімальної пенсії за віком. Вважає, що його пенсія відповідно до зазначених норм Закону має становити 6685 грн. Проте відповідач нараховує йому пенсію посилаючись на Постанови КМУ. Просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії у зв'язку з інвалідністю відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати відповідача з 1 березня 2011 року здійснити перерахунок щомісячної державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком та виплатити різницю між отриманою пенсією та пенсією, яку він повинен був отримувати.

За правилом ч. 4 ст. 183-2 КАС України сторони до судового засідання не викликалися.

7 листопада 2011 року від представника відповідача Управління Пенсійного Фонду України у м. Євпаторія до суду надійшли письмові заперечення на позов, за якими позов не визнав, зазначивши, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визначається Кабінетом Міністрів України, пенсія позивача відповідає вимогам діючого законодавства щодо обчислення пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З січня 2008 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 27.12.2007 року були внесені зміни до ст. ст. 50,54 Закону, згідно яких були встановлені нові мінімальні розміри пенсії для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності Чорнобильською катастрофою, а також змінився порядок визначення додаткової пенсії. Так, з врахуванням внесених змін, для учасників ліквідації наслідків аварії ЧАЕС інвалідів 2 групи він складав 120% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розмір додаткової пенсії -20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п. 28 Закону №107, яким передбачалося внесення змін до Закону, тобто він втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення. Разом з тим, рішення про відновлення дії ст. 54 Закону у редакції, чинній до внесення змін, Верховною Радою України не приймалось, внаслідок чого порядок обчислення пенсій з 22.05.2008 року, передбачений ч. 4 ст. 54 Закону залишається неврегульованим. Отже, вважає, що Управління керувалося у своїй діяльності вищезазначеними нормативними правовими актами і діяло в межах повноважень, наданих законодавством, а не на свій розсуд. З 01.07.2008 року відповідно до постанови КМУ №654 «Про відвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»від 16.07.2008 року встановлена доплата до пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідам 2 групи до 965 грн. у випадках, якщо розмір їх пенсій без урахування надбавок, додаткової пенсії не перевищує вказаного розміру. Зазначає, що вимоги позивача застосувати та врахувати при вирішенні даної справи, а саме розмірі мінімальної пенсії за віком ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року виключно як аналогію права необгрунтоване, оскільки ця норма передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності достатнього страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Ч. 3 ст. 28 передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абз. 1 ч. 1 застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених відповідно Закону №1058, та не може застосовуватися для розрахунку пенсій відповідно до Закону. Крім того, Законом України «Про внесення змін до закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року встановлено, що у 2011 році норми та положення ст.. ст.. 39, 50, 51, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовується у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання цього Закону Кабінет міністрів прийняв Постанову від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яким встановив, що учасникам ліквідації наслідків на ЧАЕС у 1986 році інвалідів 2 групи розмір державної пенсії не може бути нижчим 1090 грн.. а додаткова пенсія становить 20 відсотків від прожиткового мінімуму громадян,встановленого для осіб, які втратили працездатність. З такого розрахунку розмір пенсії позивачу не може бути доцільним, тому що його основний розмір пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків з урахуванням коефіцієнтів поетапного підвищення складає 2814 грн. перевищує мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений вищезазначеними нормативно-правовими актами. Просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

За правилом ст. 183-2 КАС України сторони до судового засідання не викликалися, справа розглядається в порядку скороченого провадження.

Оцінивши обставини, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно зі статтею 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. По цих справах обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

На підставі наданих суду доказів встановлено, що позивач у розумінні статей 9-11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-12 від 28.02.1991 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, внаслідок чого йому була безстроково встановлена друга група інвалідності.

У розумінні ст. 14 Закону 796 позивач відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно частини 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України121/2001 від 01 березня 2001 року відповідач є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, проводить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, інших соціальних виплат.

Законом №796-ХІІ встановлено правовий статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

Статтею 50 цього Закону із змінами, внесеними згідно із Законом України від 01.07.92 р. N 2532-XII, у редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР, що діяла до внесення змін Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI було встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: - інвалідам 2 групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Статтею 54 Закону 796 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 01.07.92 р. N 2532-XII, у редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР, що діяла до внесення змін Законом України від 28.12.2007 р. N 107-VI було встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р. N 107-VI до зазначених статей були внесені зміни стосовно розміру пенсій.

Постановою КМУ «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28 травня 2008 р. N 530 було визначено, що у всіх випадках розмірі пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими визначених розмірів, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, інвалідів 2 групи не нижче 965 грн. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується інвалідам 2 групи у розмірі 20% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, відповідно з Постановою КМУ «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»від 16 липня 2008 р. N 654 починаючи з 01 липня 2008 р. була встановлена доплата окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) досягали відповідних розмірів.

На підставі вказаних змін було встановлено доплату до пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, інвалідам 2 групи до 1090 грн. у випадках, якщо розмір їх пенсій без врахування надбавок, додаткової пенсії не перевищує вказаного розміру.

Статтею 6 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, призначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.

Посилання відповідача на те, що основна пенсія повинна нараховуватись у відповідності із постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року є необґрунтованим.

Пунктом 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року внесені зміни до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнані таким, що не відповідають Конституції України положення, зокрема п. 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України.

Отже з 22.05.2008 року відновлена дія ст. ст. 49, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні цього спору, суд приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбаченої ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягають розміри пенсії, визначені Законом, а не розміри, визначені постановою КМУ №654 та №530, якими керувався відповідач.

Законом України Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" N 3491-VI від 14 червня 2011 року, який набрав чинності 19 червня 2011 року були внесені зміни до прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" №2857-VI, а саме доповнено п.4 відповідно до якого у 2011 році норми і положення статтей 39,50,51,52,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету". Пунктом 1 даної постанови установлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність:

1) тим, що належать до категорії 1: інвалідам I групи - 30 відсотків; інвалідам II групи - 20 відсотків; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - 15 відсотків; 2) тим, що належать до категорії 2, - 15 відсотків; 3) тим, що належать до категорії 3, - 10 відсотків; 4) тим, що належать до категорії 4, - 5 відсотків.

Пунктом 3 даної постанови встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче:

1) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: інвалідів I групи - 1200 гривень; інвалідів II групи - 1090 гривень; інвалідів III групи - 980 гривень; 2) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: інвалідів I групи - 870 гривень; інвалідів II групи - 820 гривень; інвалідів III групи - 760 гривень; 3) для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: I групи - 710 гривень; II групи - 655 гривень; III групи - 600 гривень; 4) для дітей-інвалідів - 380 гривень; 5) непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні:

на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, визначеної згідно із цим пунктом, що розподіляється між ними рівними частками.

Дана постанова набрала чинності з дня опублікування у офіційному виданні Урядовий кур'єр № 133 від 23.07.2011 року.

З огляду на викладене, до набрання чинності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, прийнятого на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", тобто до 23 липня 2011 року, застосуванню підлягають положення статтей 39,50,51,52,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Судом також враховано що така правова позиція викладена у інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 22.07.2011 № 1091/11/13-11.

Отже, розмір пенсії позивача мав визначатися на підставі статей 50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", дія яких була відновлена з 22.05.2008 року та які діяли до 23.07.2011 року.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги за період з 15.03.2011 року до 23.07.2011 року є законними і підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

На підставі ст. ст.1, 3, 6, 8, 19, 22, 23, 24, 43, 46, 50, 55 Конституції України, ст. 50, 54, 67, 70, 71 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»», ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», Рішення Європейського Суду з прав людини «Качко проти України», Рішення Конституційного суду України у справі №1-28/2008 від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, керуючись ст. ст. 7 -12, 99, 100, 102, 158, 159, 160, 161, 163, 167,183-2,256 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Євпаторії про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати противоправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, встановлених статтями 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 15.03.2011 року по 23.07.2011 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 15.03.2011 року по 23.07.2011 року з дотриманням вимог ст. ст. 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щодо мінімального розміру основної пенсії не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова, прийнята у скороченому проваджені, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через Євпаторійський міський суд АР Крим.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н.М. Володарець