Справа № 2-а-586/11
03 травня 2012 року. Залізничний районний суд м. Львова в складі:
головуючого -судді: Бориславського Ю.Л.,
при секретарі: Каралюс Т.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Рекорд-Січ»до Львівської міської ради про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити дії, суд, -
ТзОВ «Рекорд-Січ»звернулося до суду із позовом, в якому просить визнати дії Львівської міської ради щодо відмови у прийнятті його клопотання про передачу земельної ділянки площею 0,0042 га в платне сервітутне землекористування терміном на 5 років без вилучення у основного землекористувача для забезпечення реконструкції належних товариству приміщень по вул. Любінській, 102 у м. Львові неправомірними і такими, що порушили реалізацію його права на отримання дозвільного документа та зобов'язати відповідача вирішити питання передачі вказаної земельної ділянки у платне сервітутне землекористування ТзОВ «Рекорд-Січ». Свої позовні вимоги мотивує тим, що ТзОВ «Рекорд-Січ» є власником нежитлових приміщень будинку № 102 по вул. Любінській у м. Львові і для проведення реконструкцій таких та у зв'язку з необхідністю оформлення для цього документів на землю звернулося до Львівської міської ради із відповідним клопотанням і технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право сервітутного землекористування, проте відповідач листом від 11.11.2010 р. відмовив ТзОВ «Рекорд-Січ»у розгляді вказаного клопотання по суті, покликаючись на те, що таке не містило необхідного переліку документів, передбаченого регламентом /інформаційною карткою/ укладання договору про земельний сервітут для ідеальних часток, затвердженого Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 372 від 01.04.2010 р. Зокрема, відповідачем зобов'язано ТзОВ «Рекорд-Січ»для укладання договору про земельний сервітут для ідеальних часток представити наступні документи:1. заяву на ім'я міського голови; 2. довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, видану управлінням Держкомзему у м. Львові; 3. документи, виготовлені ліцензійною спеціалізованою землевпорядною організацією: 3.1. матеріали з визначення частки земельної ділянки для ідеальних часток, 3.2. проект договору про земельний сервітут та розрахунок плати за земельний сервітут, підписані землекористувачем; 4. наказ директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури про переведення житлового приміщення у нежитлове; 5. витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Позивач вважає, що в розгляді його клопотання про передачу земельної ділянки площею 0,0042 га в платне сервітутне землекористування терміном на 5 років без вилучення у основного землекористувача для забезпечення реконструкції належних товариству приміщень по вул. Любінській, 102 у м. Львові дозвільним органом було відмовлено безпідставно, оскільки ТзОВ «Рекорд-Січ»представлено всі необхідні документи для розгляду відповідачем вказаного питання відповідно до наданих дозвільному органу повноважень, а посилання останнього на невиконання вимог зазначеної інформаційної картки є незаконним, оскільки така визначає послідовність дій і містить перелік документів для укладення договору про земельний сервітут для ідеальних часток, що не відповідає змісту клопотання ТзОВ «Рекорд-Січ». Наведене змусило позивача звернутися до суду із даним позовом для захисту порушеного права.
Представник позивача ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності, в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі посилаючись на мотиви викладені у ньому, просить суд позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_1, яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечила, посилаючись на те, що Управлінням «Дозвільний офіс»Львівської міської ради 11.11.2010р. було правомірно відмовлено позивачу у прийнятті його клопотання про надання земельної ділянки, оскільки дозвільний орган діяв у відповідності до вимог чинного на той час законодавства -Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»та Рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 372 від 01.04.2010 р., що регулюють порядок подання та розгляду документів для отримання земельної ділянки у сервітутне користування, а ТзОВ «Рекорд-Січ»не було подано документів, перелік яких на той час містив регламент /інформаційна картка/ укладення договору про земельний сервітут для ідеальних часток. Вважає, що немає також підстав для задоволення вимог позивача щодо зобов'язання Львівської міської ради вирішити питання передачі вказаної земельної ділянки у платне сервітутне землекористування ТзОВ «Рекорд-Січ», оскільки позивачем не подано всіх необхідних документів, які були б достатніми для прийняття відповідного рішення Львівською міською радою. Просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «Рекорд-Січ»є власником нежитлових приміщень будинку № 102 по вул. Любінській у м. Львові і для проведення реконструкцій таких та у зв'язку з необхідністю оформлення для цього документів на землю звернулося до Львівської міської ради із клопотанням про передачу земельної ділянки площею 0,0042 га в платне сервітутне землекористування терміном на 5 років без вилучення у основного землекористувача для забезпечення реконструкції належних товариству приміщень по вул. Любінській, 102 у м. Львові та представило технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право сервітутного землекористування.
Також встановлено, що відповідач листом від 11.11.2010р. відмовив ТзОВ «Рекорд-Січ»у розгляді вказаного клопотання по суті, із зазначенням, що таке не містить необхідного переліку документів, передбаченого регламентом /інформаційною карткою/ укладання договору про земельний сервітут для ідеальних часток, затвердженого Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 372 від 01.04.2010 р.
Відтак, відповідачем було зобов'язано ТзОВ «Рекорд-Січ»для укладання договору про земельний сервітут для ідеальних часток представити наступні документи:
1.заяву на ім'я міського голови;
2. довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, видану управлінням Держкомзему у м. Львові;
3. документи, виготовлені ліцензійною спеціалізованою землевпорядною організацією:
3.1. матеріали з визначення частки земельної ділянки для ідеальних часток,
3.2. проект договору про земельний сервітут та розрахунок плати за земельний сервітут, підписані землекористувачем;
4. наказ директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури про переведення житлового приміщення у нежитлове;
5. витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Так, згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищезазначених вимог, суд виходить з наступного.
Статтею 13 Конституції України закріплено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
У відповідності до положень ч.1 ст.2, ч.1 ст.3 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, які, у свою чергу, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Зі змісту статей 9 та 12 ЗК України вбачається, що розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу. До повноважень Львівської міської ради у галузі земельних відносин віднесено, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, тощо.
Згідно обставин справи позивач оскаржує дії відповідача щодо відмови у прийнятті його клопотання про передачу земельної ділянки площею 0,0042 га в платне сервітутне землекористування терміном на 5 років без вилучення у основного землекористувача для забезпечення реконструкції належних товариству приміщень по вул. Любінській, 102 у м. Львові. Також, позивач вважає, що відповідачем порушено його право на отримання дозвільного документа та що у Львівської міської ради відсутні законні підстави для відмови у розгляді вказаного клопотання, оскільки до такого не може застосовуватись регламент /інформаційна картка/ укладання договору про земельний сервітут для ідеальних часток, затверджений Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 372 від 01.04.2010 р., так як останній і передбачений в такому пакет документів не відповідає змісту клопотання ТзОВ «Рекорд-Січ».
Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів визначені Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Зокрема, згідно ст.4-1 вказаного Закону порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням за погодженням з територіальними (місцевими) органами центральних органів виконавчої влади, що здійснюють регулювання у відповідній сфері, та територіальними органами уповноваженого органу, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України. Такі порядки мають передбачати, зокрема, вичерпний перелік документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.
Таким чином, на виконання вказаних вимог Закону і встановлення єдиного підходу при здійсненні дозвільно-погоджувальних процедур виконавчий комітет Львівської міської ради вирішив рішенням від 01.04.2010р. №372 затвердити регламенти /інформаційні картки/ здійснення дозвільно-погоджувальних процедур Управлінням «Дозвільний офіс»Львівської міської ради, розроблені Управлінням природних ресурсів та регулювання земельних відносин Департаменту містобудування, в тому числі регламент для укладання договору про земельний сервітут для ідеальних часток /додаток № 10 до вказаного рішення № 372/.
Як вбачається із матеріалів справи, Управління «Дозвільний офіс»Львівської міської ради відмовило позивачу 11.11.2010 р. у прийнятті до розгляду його клопотання на підставі ч.5 ст.5 Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», згідно якої державний адміністратор має право відмовити у прийнятті заяви на одержання документа дозвільного характеру та документів, що додаються до неї, у разі подання суб'єктом господарювання документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, не в повному обсязі з наданням обґрунтованої відповіді /у разі отримання документів поштою - письмово повідомити заявника/ і керувалося при цьому зазначеним регламентом для укладання договору про земельний сервітут для ідеальних часток.
Враховуючи викладене, у позивача є право на отримання дозвільного документа, чого не заперечує і відповідач, проте останнім неправомірно, як встановлено судом, застосовано до клопотання ТзОВ «Рекорд-Січ»про передачу земельної ділянки площею 0,0042 га в платне сервітутне землекористування терміном на 5 років без вилучення у основного землекористувача для забезпечення реконструкції належних товариству приміщень по вул. Любінській, 102 у м. Львові вимоги регламенту для укладання договору про земельний сервітут для ідеальних часток, оскільки даний регламент і перелік документів, що міститься в такому, не відповідає змісту клопотання позивача і не може застосовуватись для отримання дозвільного документу, який мало на меті отримати ТзОВ «Рекорд-Січ», звертаючись до відповідача, та й позивачем фактично були подані всі документи із вказаного переліку, необхідні, з огляду на суть його звернення, для розгляду спірного клопотання.
Таким чином, як стверджує позивач та як вбачається з матеріалів справи, ним виконано всі вимоги, чинних на той час нормативно-правових актів, при зверненні з клопотанням про отримання дозвільного документу, а тому дії відповідача щодо відмови у прийнятті клопотання про передачу земельної ділянки площею 0,0042 га в платне сервітутне землекористування терміном на 5 років без вилучення у основного землекористувача для забезпечення реконструкції належних товариству приміщень по вул. Любінській, 102 у м. Львові слід визнати неправомірними.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, тому, враховуючи, що позивач просить зобов'язати відповідача вирішити питання передачі йому вказаної земельної ділянки у платне сервітутне землекористування, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог ТзОВ «Рекорд-Січ» та зобов'язати Львівську міську раду на найближчій сесії Львівської міської ради розглянути питання про передачу земельної ділянки площею 0,0042 га в платне сервітутне землекористування терміном на 5 років без вилучення у основного землекористувача для забезпечення реконструкції приміщень по вул. Любінській, 102 у м. Львові, що знаходяться у власності ТзОВ «Рекорд-Січ».
Керуючись ст.ст. 5-15, 20, 48, 50, 71, 104, 159-162, ч.3 ст.163 КАС України, ст.ст. 13, 19, 140 Конституції України, ст.ст. 12, 98, 123, 124 ЗК України, ст.ст. 26, 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд, -
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Рекорд-Січ»задовольнити.
Визнати дії Львівської міської ради неправомірними щодо відмови у прийнятті клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Рекорд-Січ»про передачу земельної ділянки площею 0,0042га у платне сервітутне землекористування терміном на 5 років без вилучення у основного землекористувача для забезпечення реконструкції приміщень по вул. Любінській, 102 у м. Львові, що знаходяться у власності товариства з обмеженою відповідальністю «Рекорд-Січ».
Зобов'язати Львівську міську раду на найближчій черговій сесії Львівської міської ради розглянути питання про передачу земельної ділянки площею 0,0042га у платне сервітутне землекористування терміном на 5 років без вилучення у основного землекористувача для забезпечення реконструкції приміщень по вул. Любінській, 102 у м. Львові, що знаходяться у власності товариства з обмеженою відповідальністю «Рекорд-Січ».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно.
Суддя: Ю.Л. Бориславський