29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"07" червня 2012 р.Справа № 15/5025/372/12
За позовом Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Слава" с. Припутні Ізяславський район Хмельницька область
про стягнення 53 148,83 грн.
Суддя Муха М.Є.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 05.03.2012р.
від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю №б/н від 20.12.1р.
від прокуратури: Лапко О.В. - прокурор відділу прокуратури області
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: прокурор в інтересах позивача звернувся із позовом до суду про стягнення з відповідача 53 148,83грн. збитків завданих самовільним користуванням надрами.
Представником позивача та прокуратури в судовому заїданні позовні вимоги підтримані в повному об'ємі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує, письмового відзиву на позов суду не подав.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
22.11.2011р. Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Слава" с. Припутні Ізяславський район Хмельницька область, за результатами якої складено акт № 214/06 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Вказаним актом перевірки встановлено, що СТОВ "Слава" здійснює спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових та виробничих потреб на підставі дозволу на спеціальне водокористування виданим Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області 05.05.2008р. за №001906. Термін дії дозволу становить 5 років до 05.05.2013р. Однак, підприємство використовувало воду для забезпечення виробничих потреб без спеціального дозволу на користування надрами, чим порушено вимоги ст.ст. 19, 21, 23 Кодексу України "Про надра".
28.11.2011р. держінспектором проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі при самовільному користуванні надрами СТОВ "Слава" за період з 23.09.2011р. по 22.11.2011р., які становлять 53 148,83 грн.
Заподіяні відповідачем навколишньому природному середовищу збитки при самовільному надрокористуванні розраховано на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 із змінами, внесеними згідно із наказом Міністерства екології та природних ресурсів №220 від 30.06.2011р.(надалі - Методика).
Оскільки відповідач вказану суму збитків не сплатив, прокурор в інтересах позивача звернувся до суду із позовом.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи-катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Відповідно до ст.46 Водного Кодексу України водокористування вод здійснюється в порядку загального і спеціального водокористування. Спеціальне водокористування (ст.48 Водного Кодексу України) - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод. Спеціальне водокористування здійснюються на підставі дозволу юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно ч.1 ст.19 Кодексу України "Про надра" надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Статтею 21 вказаного кодексу передбачено, що надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях.
Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу та використовувати надра для господарських і побутових потреб. (ч.1 ст.23 Кодексу).
Стаття 67 Кодексу України "Про надра" передбачає обов'язок підприємств, установ, організацій та громадяни відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. (з наступними змінами і доповненнями), п.1 ст.111Водного Кодексу України - підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст.69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Розмір збитків за порушення природоохоронного законодавства підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №214/06 від 22.11.2011р., розрахунком суми збитків від 28.11.2011р.
Будь-яких доказів, які б спростовували встановлений перевіркою факт порушення (самовільного надрокористування), відповідачем не подано.
Заподіяні відповідачем навколишньому природному середовищу збитки при самовільному надрокористуванні розраховано на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783 із змінами, внесеними згідно із наказом Міністерства екології та природних ресурсів №220 від 30.06.2011р.(надалі - Методика).
Пунктом 1.2 методики передбачено, що ця методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)).
Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами) та застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, на підставі цієї Методики, розраховують розмір відшкодування збитків.
Відповідно до ст.ст.33,34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Відповідачем доказів, що спростовують твердження позивача, не надано.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає позовні вимоги в сумі 53 148,83 грн. обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими, що відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України, оскільки спір доведено до суду із вини останнього.
Керуючись ст.ст.1, 12, 33, 44, 49, ст.ст.82-84, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Слава" с. Припутні Ізяславський район Хмельницька область про стягнення 53 148,83 грн. задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Слава" с. Припутні Ізяславський район Хмельницька область вул.Карла Маркса, 64 (код за ЄДРПОУ 30626736) на користь Державної екологічної інспекції м.Хмельницький, вул. І.Франка,2/2 (одержувач коштів місцевий бюджет Білівської сільської ради - код класифікації бюджету 24062100 р/р 33119331700206 в УДКСУ в Ізяславському районі, код 37327772, МФО 815013) - 53 148,83грн. (п'ятдесят три тисячі сто сорок вісім гривень 83 коп.) збитків заподіяних самовільним користуванням надрами.
Видати наказ.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Слава" с. Припутні Ізяславський район Хмельницька область вул.Карла Маркса, 64 (код за ЄДРПОУ 30626736) в доход Державного бюджету України до УДКСУ у м. Хмельницькому, ЄДРПОУ 38045529 на рахунок 31218206783002 у ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206 судовий збір у розмірі 1609,50 грн. (одна тисяча шістсот дев'ять гривень 50 коп.).
Видати наказ.
Повний текст рішення виготовлено 11.06.2012р.
Суддя М.Є. Муха
Віддруковано 1 примірник до матеріалів справи