Справа № 2-а-169/12/1231
Провадження №2-а/1231/1400/12
10 травня 2012року м. Стаханов
Стахановський міський суд Луганської області у складі
головуючий суддя: ШАРГАРОВСЬКА В.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора м. Стаханова в інтересах держави в особі Управління праці і соціального захисту населення Стахановської міської ради Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів,
Прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом 03.01.2012р., в якому просив стягнути з ОСОБА_1 (відповідачка) на користь УПСЗН Стахановської міської ради Луганської області (позивач) грошові кошти в сумі 1315,14грн, які отримані відповідачкою внаслідок подання неправдивих відомостей при оформленні державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при поданні до УПСЗН документів для оформлення державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку та допомоги малозабезпеченій сім'ї, відповідачка не зазначила в декларації відомостей про отримані нею доходи у вигляді стипендії за період з 01.03.2010р. до 30.06.2010р.. Це потягло за собою неправильне обрахування сукупного доходу відповідачки і нарахування їй державної допомоги за період з 01.09.2010р. до 28.02.2011р. в більшому розмірі.
В судове засідання сторони не з'явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Представник позивача надала суду заяву, в якій просила розглядати справу у її відсутність (а.с.18, 39). Прокурор також надав заяву про розгляд справи у його відсутність (а.с.38).
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши позиції сторін та всі наявні у справі докази суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 06.10.2010р. відповідачкою подані до УПСЗН Стахановської міської ради відповідні документи та заяви для отримання державних допомог: допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та допомоги малозабезпеченим сім'ям. Таким чином відповідачка подала позивачеві декларацію про отримані нею доходи за період з 01.03.2010р. до 31.08.2010р. (а.с.41). В зазначеній декларації відповідачка зазначила свої доходи у вигляді допомоги одинокій матері на загальну суму 1453,20грн та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років на загальну суму 780грн, що усього разом складає 2233,20грн.
На підставі цих даних позивач здійснив призначення, нарахування та виплату відповідачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років на період з 01.09.2010р. до 28.02.2011р. в загальному розмірі 3999,40грн (а.с.45, 54). Також позивачем було призначено та виплачено відповідачці державну допомогу малозабезпеченим сім'ям з період з 01.09.2010р. по 28.02.2011р. в загальному розмірі 1148,06грн (а.с.44, 48).
Відповідачка в період з 01.09.2009р. до 29.06.2010р. навчалась у Стахановському професійному ліцеї на бюджетній основі (а.с.9). За період навчання з 01.03.2010р. по 30.06.2010р. відповідачка отримала стипендію в загальному розмірі 956,50грн.
Таким чином, за період з 01.03.2010р. по 31.08.2010р. загальний розмір доходів відповідачки складає 3189,70грн.
Відповідно до перерахунку розміру отримуваних відповідачкою державних допомог з урахуванням її додаткового доходу у вигляді стипендії, вона мала отримати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років на період з 01.09.2010р. до 28.02.2011р. в загальному розмірі 3521,14грн (а.с.49) та допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.09.2010р. до 28.02.2011р. в загальному розмірі 311,18грн (а.с.51, 52).
За таких обставин прокурор вимагає стягнути з відповідачки на користь позивача надмірно нараховані та виплачені їй суми коштів державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 478,26грн та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 836,88грн.
Згідно ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»№2811-ХII від 21.11.1992р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Відповідно до п.19 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001р. виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців.
Відповідно до п.22 цього Порядку для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
За поданою позивачкою декларацією про отримані нею доходи за період з 01.03.2010р. по 31.08.2010р. (а.с.41) загальний розмір її доходу дорівнював 2233,20грн. За таких обставин, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку був виплачений відповідачці в наступних розмірах по місяцям: вересень 2010р. -636,90грн, жовтень та листопад 2010р. -по 655,90грн, грудень 2010р. -670,90грн, січень та лютий 2011р. -по 689,90грн (а.с.45). Натомість з додаванням до доходу відповідачки суми отриманої нею стипендії в розмірі 956,50грн розмір її загального доходу складає 3189,70грн, а тому розмір щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною зменшується на 79,71грн щомісячно (а.с.49). За таких обставин за шість місяців переплата складає 478,26грн (6 х 79,71грн).
Згідно п.49 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян, стягуються згідно із законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»№1768-III від 01.06.2000р. малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст.5 ЗУ №1768-III від 01.06.2000р. розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до ст.6 ЗУ №1768-III від 01.06.2000р. державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Згідно п.14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ №250 від 24.02.2003р., середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Тож, умовою наявності права на отримання допомоги малозабезпеченим сім'я станом на жовтень 2010р. (місяць звернення відповідачки з заявою про одержання допомоги), є рівень середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розмірі не більше прожиткового мінімуму для цієї сім'ї. Відповідно до ст.5 ЗУ №1768-III від 01.06.2000р. та ст..45, 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»№2154-VI від 27.04.2010р. у 2010р. розмір рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для відповідачки складає 182,21грн, а для її дитини -319,50грн, тобто усього для сім'ї відповідачки -501,71грн. З урахуванням доходу відповідачки в розмірі 2233,20грн, середньомісячний сукупний дохід сім'ї складає 372,20грн, а розмір допомоги дорівнює 129,51грн на місяць (а.с.46). Проте, зі збільшенням доходу сім'ї відповідачки на суму стипендії (956,50грн), розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї складає 531,62грн (а.с.50), а тому право на отримання допомоги малозабезпеченим сім'я відсутнє. За таких обставин за період з вересня по грудень 2010р. відповідачці було надмірно виплачено 518,04грн (4 х 129,51грн)..
В 2011р. відповідно до ст.5 ЗУ №1768-III від 01.06.2000р., ст.ст.21, 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»№2857-VI від 23.12.2010р. розмір рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для відповідачки складає 197,61грн, а для її дитини -489,60грн, тобто усього для сім'ї відповідачки -687,21грн. З урахуванням доходу відповідачки в розмірі 2233,20грн, середньомісячний сукупний дохід сім'ї складає 372,20грн, а розмір допомоги дорівнює 315,01грн на місяць (а.с.48). Проте, зі збільшенням доходу сім'ї відповідачки на суму стипендії (956,50грн), розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї складає 531,62грн, а розмір допомоги -155,59грн (а.с.52). Таким чином, переплата за період з січня по лютий 2011р. відповідачці складає 318,84грн (2 х (315,01 -155,59)грн). Тобто усього за період з вересня 2010р. по лютий 2011р. переплата державної допомоги малозабезпеченим сім'ям складає 836,88грн (518,04грн + 318,84грн).
Згідно п.28 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За таких обставин, суд дійшов висновку що розмір надмірно виплачених відповідачці грошових коштів за державною допомогою по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та допомогою малозабезпеченим сім'ям складає 1315,14грн (478,26грн та 836,88грн за видами допомоги відповідно), що сталося внаслідок неправомірних дій відповідачки, які виразилися у наданні нею недостовірних даних про розмір отримуваного нею доходу за період з 01.03.2010р. до 31.08.2010р..
Відповідно до ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Разом з тим, суд зауважує, що відповідно до ст.4 ЗУ №2811-ХII від 21.11.1992р. покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Так само здійснюється покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що передбачено ст.11 ЗУ №1768-III від 01.06.2000р.. За таких обставин, отримувачем надмірно виплачених сум державної допомоги має бути держава, оскільки шкоди завдано само державі, а ці суми мають стягуватись в дохід державного бюджету, а не на користь установи, яка здійснила призначення та фактичну виплату цих сум. За таких обставин надмірно отримані відповідачкою кошти необхідно стягнути саме на користь Державного бюджету України, а не на користь УПСЗН Стахановської міської ради Луганської області, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки при зверненні до суду позивачем судовий збір не сплачувався, то питання про розподіл судових витрат не розглядатиметься.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», суд
Позовні вимоги прокурора м. Стаханова задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави надмірно отримані грошові кошти у вигляді державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 478 (чотириста сімдесят вісім)грн. 26 (двадцять шість)коп. та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 836 (вісімсот тридцять вісім)грн. 88 (вісімдесят вісім)коп., що усього разом складає 1315 (одна тисяча триста п'ятнадцять)грн. 14 (чотирнадцять)коп..
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Стахановський міський суд Луганської області. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: В.І. Шаргаровська