1813/3269/2012
2-а/1813/192/2012
08.06.2012 Охтирський міськрайонний суд Сумської області в м. Охтирка Сумської області в складі:
головуючого судді Білера П.П.
при секретарі Алєксєєнко І. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «дітям війни», суд
11 вересня 2008 року позивачка звернувсяь в суд з позовом до відповідача про зобов'язання відповідача нарахувати позивачу недоплачену йому , як дитині війни щомісячної державної соціальної допомоги за 2006 -2008 роки в сумі 3400 грн. 30 коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак у зазначений період дана допомога йому не виплачувалася, тому він звернувся до суду з вказаним позовом.
Згідно постанови Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10 жовтня 2008 року позовні вимоги позивача ОСОБА_1 були задоволені частково. Визнано бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивача з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 Ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з 09 липня 2007 року по 31 грудня 20017 року. Зобов'язано відповідача та здійснити перерахунок пенсії позивача з підвищенням її на 20 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 Ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 22 травня 2008 року по 10 жовтня 2008 року.
Згідно постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2009 року постанова Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10 жовтня 2008 року скасовано в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з підвищенням її на 20 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 Ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 22 травня 2008 року по 10 жовтня 2008 року та постновлено в цій частині нову постанову в якій зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з підвищенням її на з0 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 Ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 22 травня 2008 року по 10 жовтня 2008 року.
Згідно ухвали Вищого адміністративного суду Сумської області від 16 травня 2012 року постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10 жовтня 2008 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2009 року в дані справі скасовано та направлено справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
08 червня 2012 року позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача нарахувати на його користь недоплачену йому як дитині війні щомісячну державну допомогу за 2006 рік та з 01 січня 2007 року по 10 вересня 2007 року залишити без розгляду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи повідомлений завчасно.
Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі в судове засідання не з'явився але надав суду письмове заперечення в якому зазначає, що дійсно згідно Ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни повинна виплачуватися надбавка до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, але 15.04.2003 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 544, якою було визначено розміри щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується «дітям війни»у розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Вважає, що Управління Пенсійного фонду в м. Охтирці та Охтирському районі діяло у межах повноважень, у порядок та у спосіб, що визначені чинним законодавством України. За таких обставин просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі за їх безпідставністю.
Суд оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Позивач підтвердив доказами обставини, на які посилається в позові, зокрема те, що є дитиною війни в розумінні Ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", надавши суду копію пенсійного посвідчення.
Таким чином, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру щомісячної державної соціальної допомоги територіальні органи Пенсійного фонду України повинні діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не відповідно до постанови КМУ за № 544 від 15.04.2003 року.
Згідно пунктів 3 та 4 Ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими Ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно -правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що неможливо прийняти до уваги положення ч. 3 Ст. 28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки, наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст. 46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої Ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до п. 7 Закону України № 3491-VI від 14.06.2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», що набула чинності з дня її опублікування, тобто з 23 липня 2011 року, дітям війни (крім ти, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49, 8 гривень.
З аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційним в установленому законом порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, превагу з них слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У розглядуваному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік».
На виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що розміри виплат позивачу щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.22 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік», ст.ст.90, 99,100, 183-2 КАС України, суд -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «дітям війни», - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.