Провадження № 2-а/1812/25/12
Справа № 1812/711/12
Недригайлівський районний суд Сумської області
16 травня 2012 року
Недригайлівський районний суд Сумської області в складі :
головуючого судді - Жмурченка В.Д.
за участю секретаря - Коваль В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Сумської області про визнання протиправним акту індивідуальної дії та зобов'язання вчинення певної дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом та просить скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області від 20 березня 2012 року (ВП № 28944993) про закінчення виконавчого провадження.
Крім того позивачка просить суд зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області відновити виконавче провадження (ВП № 28944993) щодо виконання виконавчого листа №2-а-1021/2010, виданого 19.09.2011 року Недригайлівським районним судом Сумської області про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду в Недригайлівському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 19 квітня 2010 року по 29 листопада 2010 року (в межах строку позовної давності) з урахуванням проведених виплат.
Відповідач по справі Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Сумської області позов не визнали мотивуючи це тим, що 14.02.2012 управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області повідомило їх що здійснено перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни ОСОБА_1, в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 19.04.2010 по 29.11.2010, з урахуванням проведених виплат. Доплата склала 1206,13 грн. та буде включена у додаткові виплатні відомості у березні 2012 року.
Виплата коштів згідно з рішенням суду буде забезпечена за наявності фінансування з Державного бюджету України.
20.03.2012 державним виконавцем, на підставі ст. ст. 5, 11, 90 Закону України «Про виконавче провадження», направлено повідомлення до органів прокуратури.
Враховуючи вищевикладене, а також судову практику щодо скасування судами постанов державних виконавців про накладення штрафів та постанови прокуратури про відмову у порушенні кримінальних справ відносно посадових осіб управлінь пенсійних фондів, 20.03.2012 державний виконавець, керуючись п.11 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження», виніс постанову про закінчення виконавчого провадження. Виконавчий лист направлено до суду.
Таким чином, всі дії державного виконавця проведено згідно Закону України "Про виконавче провадження", Інструкції про проведення виконавчих дій, а також чинного законодавства України, що регулюють дані питання.
Залучене судом в якості третьої особи управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області повідомило суд, що відповідно до виконавчого листа 14.02.2012 року проведено перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни ОСОБА_1 за період починаючи з 19.04.2010 року по 29.11.2010 року з урахуванням проведених виплат. Доплата склала 1206 грн.13 коп. та була включена у додаткову виплатну відомість у березні 2012 року. Проте у березні 2012 року загальна потреба управління в коштах на виплату пенсій та грошової допомоги складала 12261,32 тис. грн., у тому числі на виплату за рішеннями суду - 2667,18 тис. грн. На рахунок управління від головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на фінансування пенсії та грошової допомоги надійшло лише 9472,47 тис. грн. Розбіжність між коштами, які необхідно було виплатити у березні 2012 року, та коштами, які фактично надійшли на рахунок, тобто дефіцит у фінансуванні склав 2788.85 тис. грн.
У зв'язку з невиплатою у березні 2012 року сум коштів за рішенням суду, управлінням надавалася до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області потреба в коштах на виплату пенсій та грошової допомоги на квітень 2012 року, до якої включалися також і кошти на виконання судових рішень за березень 2012 року. На даний момент на рахунок районного управління коштів від головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на фінансування заборгованості по виконанню судових рішень не надходило. Дані грошові виплати будуть проведенні в разі надходження асигнувань на виконання судових рішень.
Відповідно до ст. 128 ч.6 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні та на підставі наявних у ній доказів.
Суд перевіривши зібрані по справі докази вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області перебувало виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-1021/2011, виданого 19.09.2011 Недригайлівським районним судом Сумської області, про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 19.04.2010 по 29.11.2010( в межах строку позовної давності), з урахуванням проведених виплат.
28.09.2011 державним виконавцем, у відповідності до ст. ст. 17, 19, 25 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вищевказаного виконавчого документа. В постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено, що судове рішення підлягає негайному виконанню. Копію постанови направлено сторонам.
10.10.2011 на адресу відділу з управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області надійшло клопотання про внесення уточнення в текст постанови про відкриття виконавчого провадження, а саме: номер виконавчого листа, оскільки виявлені неточності перешкоджають негайному виконанню судового рішення.
На підставі ст. ст. 83, 84 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про виправлення помилки у постанові про відкриття виконавчого провадження.
Листом № 1218/04-16 від 14.02.2012 управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області повідомило, що здійснено перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни ОСОБА_1, в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 19.04.2010 по 29.11.2010, з урахуванням проведених виплат. Доплата склала 1206,13 грн. та буде включена у додаткові виплатні відомості у березні 2012 року.
Виплата коштів згідно з рішенням суду буде забезпечена за наявності фінансування з Державного бюджету України.
20 березня 2012 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №28944993 з примусового виконання виконавчого листа №2-а-1021/2010, виданого 19.09.2011 Недригайлівським районним судом Сумської області про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в Недригайлівському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 19 квітня 2010 року по 29 листопада 2010 року (в межах стоку позовної давності), з урахуванням проведених виплат. У зв'язку з зазначеним припинено чинність арешту - майна боржника та скасовано інші заходи примусового виконання рішення.
Зазначена постанова мотивована тим, що боржником подано лист про надання інформації по виконанню постанови суду, що містить докази поважності причин невиконання рішення. Доплата за рішенням суду не була виплачена у зв'язку з відсутністю фінансування з незалежних від УПФУ обставин.
На думку суду такі дії державного виконавця є неправомірними, а постанова про закінчення виконавчого провадження підлягає скасуванню виходячи з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Згідно абзацом 1 пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. № 384/211, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена Законом України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до пункту 7 Положення "Про Пенсійний фонд України", Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через утворені в установленому порядку його територіальні органи. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Відсутність бюджетного фінансування доплат до пенсії, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни» не може бути причиною невиконання покладених на Управління Пенсійного фонду України зобов'язань, так як реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Оскільки держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, відповідач не виконав своїх повноважень без поважних причин.
Ухвалюючи Рішення від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України на необхідність додержання положень статей 1, 3,6,8,19, 22, 95, 96 Конституції України, статей 4, 27, частини другої статті 38 Бюджетного Кодексу при підготовці, прийнятті та введенні в дію закону про Держбюджет. Ця рекомендація ґрунтувалася на правових позиціях Суду, висловлених у зазначеному Рішенні, відповідно до яких: стаття 38 Бюджетного Кодексу конкретизує вимоги частини другої статті 95 Конституції України щодо змісту закону про Держбюджет; у сукупності вказані статті Кодексу і Конституції України визначають вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет - встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзаци 4, 5, 6, 8 пункту 4 мотивувальної частини).
Крім того, відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається : зуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно частини 2 статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики практики Європейського Суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі "Кечко проти України" (Заява N 63134/00) зазначив: "... в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення суду). Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, постільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Так як дітям війни Законом передбачено довічну щомісячну надбавку до пенсії в розмірі30 % мінімальної пенсії за віком, яка є майном в розумінні частини 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як право домагання, а Пенсійним фондом України вона у межах шестимісячного строку виплачувалась та виплачується не у повному розмірі замість 30% мінімальної пенсії за віком, тому суд вирішуючи питання про спосіб захисту порушених прав дітей війни, зобов'язує Пенсійний фонд нараховувати, перераховувати та виплачувати пенсію з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з дня, що передує за шість місяців до звернення до суду і по день припинення його права на отримання такої надбавки.
Враховуючи зазначене та те, що згідно зі статтею 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, рішення Недригайлівського районного суду Сумської області щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області вчинити певні дії підлягає обов'язковому виконанню в примусовому порядку. Відсутність бюджетного фінансування в обсязі передбаченому Законом України "Про соціальний захист дітей війни" для здійснення соціальних виплат не звільняє Пенсійний фонд України від виконання рішення суду та не є підставою для закінчення виконавчого провадження відповідно до ст. 49 п.11 та ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" і винесення державним виконавцем відповідної постанови.
Державний виконавець не виконав вимоги ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" а тому постанова від 20 березня 2012 року про закінчення виконавчого провадження №28944993 з примусового виконання виконавчого листа №2-а-1021/2010, виданого 19.09.2011 Недригайлівським районним судом Сумської області про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в Недригайлівському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 19 квітня 2010 року по 29 листопада 2010 року (в межах стоку позовної давності), з урахуванням проведених виплат на думку суду є неправомірна.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 49 п.11 та ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження", статтями 1, 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статтею 28 Закону України від «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частиною 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Рішенням Конституційного Суду України № 10-~ 2008 від 22.05.2008 р., № 26-рп/2008 від 27.11.2008 р., Рішенням Європейського суду з прав вини у справі "Кечко проти України", статтями ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області від 20 березня 2012 року (ВП № 28944993) про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а-1021/2010, виданого 19.09.2011 року Недригайлівським районним судом Сумської області про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду в Недригайлівському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 19 квітня 2010 року по 29 листопада 2010 року (в межах строку позовної давності) з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області відновити виконавче провадження (ВП № 28944993) щодо виконання виконавчого листа №2-а-1021/2010, виданого 19.09.2011 року Недригайлівським районним судом Сумської області про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду в Недригайлівському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни в розмірі, встановленому статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 19 квітня 2010 року по 29 листопада 2010 року (в межах строку позовної давності) з урахуванням проведених виплат.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Недригайлівський районний суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі оголошення лише вступної та резулятивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: В. Д. Жмурченко