07 червня 2012 р.Справа № 2-а-4704/11/2110
Категорія: 10.2.4Головуючий в 1 інстанції: Рябова О.Д.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.
судді -Жука С.І.
судді -Запорожана Д.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона на постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 09 серпня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона про перерахунок пенсії,
встановила:
Позивач ОСОБА_1 14.07.2011 року звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати незаконними дії відповідача при перерахунку її пенсії, мотивуючи тим, що вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона із заявою про перерахунок пенсії, як працюючому пенсіонерові у відповідності до вимог ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач частково задовольнив її заяву, перерахувавши пенсію, однак не врахував положення ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої показник середньої заробітної плати (доходу) в цілому по Україні враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення для призначення пенсії. На думку позивача, Відповідач цей показник для перерахунку пенсії повинен був брати за 2009 рік, а не за 2007 рік, як було зроблено. У зв'язку з наведеним, просить визнати неправомірними дії відповідача відносно відмови перерахування основної пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2010 рік та зобов'язати відповідача вчинити дії щодо перерахунку та виплати основної пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік з 01.02.2011 року.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, просила визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона при перерахунку основної пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії та виплати з 01.02.2011 року, виходячи із показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу, в цілому по Україні за 2010 рік.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення посилаючись на те, що листом УПФ України рекомендовано здійснювати перерахунки пенсії відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводити із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 гривень). У зв'язку з чим просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 09 серпня 2011 року позовну заяву ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона у перерахунку основної пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона здійснити перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 з 28.07.2010 року, виходячи із показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу, в цілому по Україні за 2009 рік.
В іншій частині позовних вимог було відмовлено за необґрунтованістю.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального права, просить зазначену постанову скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні її адміністративного позову в повному обсязі.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що позивач з 05.01.2003 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона, отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На даний час вона продовжує працювати. Відповідно до її заяви, 28.07.2010 року їй здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.)
Відповідач визначив розмір основної пенсії позивача з 28.07.2010 року після перерахунку, при обчисленні якої був застосований показник середньої заробітної плати працівників за 2007 рік (1197,91 грн.), а не як вимагав позивач за 2009 рік.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 того ж Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини 1 статті 40 вказаного вище Закону при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина 1 статті 40 того ж Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.
Колегія суддів приходить до висновку, що середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 зазначеного Закону України і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що ототожнювати визначення як «середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України»та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії»не можливо, оскільки ці поняття є різними правовими категоріями, основу яких становлять різні економічні критерії.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не можуть застосовуватись до спірних відносин.
З урахуванням зазначеного, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, оскільки судове рішення постановлено з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 та ч. 2 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона -задовольнити.
Постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 09 серпня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона про перерахунок пенсії -скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона про перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена у відповідності до положень діючого законодавства.
Головуючий: Ю.В. Яковлев
Суддя: С.І. Жук
Суддя: Д.В. Запорожан