Справа № 701/895/12
05 червня 2012 року
Берегівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді - Гецко Ю. Ю. при секретарі - Ердевдій І. С. з участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2 представників відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Берегово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Берегівської райдержадміністрації Закарпатської області про визнання неправомірною відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобовязання вчинити певні дії, -
встановив:
23.03.2012 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації про визнання неправомірною відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 16.05.2009 року вона народила доньку ОСОБА_5, в зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" вона перебуває на обліку в УПСЗН Берегівської райдержадміністрації і має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, встановленого законом. Однак, відповідач виплачує допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством та повинний був сплати їй. Просить визнати неправомірними призначення та перерахунок щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у меншому розмірі та зобов'язати відповідача призначити їй зазначену допомогу у відповідності до ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з моменту призначення до досягнення дитиною трирічного віку.
Позивачка в судовому засідання позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити та зобов'язати УПСЗН негайно почати виконувати рішення суду.
Представники відповідача - УПСЗН Берегівської районної державної адміністрації ОСОБА_3 та ОСОБА_4 позов не визнали, та надала до суду заперечення, в якому вказують на те, що позивачка звернулася 12.06.2009 року, однак при зверненні у неї була відсутня декларація про доходи та майновий стан, а також довідка про доходи чоловіка. Оскільки позивачка не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний , допомога їй була призначена відповідно до постанови КМУ "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми" від 27.12.2001р № 1751, а також виплати позивачці провадилися відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми". Розмір допомоги починаючи з 01.01.2008р, передбачений ст.15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", та дорівнює різницю між прожитковим мінімуму, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї із розрахунку на одну особу за попередні.
Статтею 15 ч. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р (справа про соціальні гарантії) були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п.14 ст.71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006р. Таким чином, було відновлено дію ст.12 та ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленим законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Зазначене рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 розповсюджується на виплату допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007р по 31.12.2007р.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною суд виходить з наступного:
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.13 Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною за її заявою поданою до відповідного Управління праці та соціального захисту населення за її місцем проживання.
Судом встановлено, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про призначення зазначеної вище допомоги, у зв'язку з чим, відповідно до протоколу УПСЗН Берегівської райдержадміністрації з 03.07.2009 р. ОСОБА_1 була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та про внесення до деяких законодавчих актів України, були внесені зміни та встановлено, що у 2010 році, 2011 році виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн. Вказані норми Закону не були визнані неконституційними.
Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 03.07.2009 року була виплачена позивачці відповідачем відповідно до вимог діючого законодавства.
Керуючись ст.ст.13-15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.21 Бюджетного Кодексу України, Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", ст. ст. 2, 17, 159, 161, 162, КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Берегівської райдержадміністрації Закарпатської області про визнання неправомірною відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитися в приміщенні суду 08 червня 2012 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського адміністративного апеляційного суду через цей районний суд. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ю. Ю. Гецко