копія провадження № 2-а/229/1924/12
іменем України
09.06.2012 року
Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Моцний В.С., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивачка 04.08.2011 року звернулась до суду із даним позовом і просить: 1) визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови в перерахунку та виплаті щомісячної доплати до пенсії за проживання на забрудненій території в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, виходячи із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; 2) зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому району Вінницької області провести донарахування та виплату недоотриманих сум пенсії, щомісячної доплати до пенсії за проживання на забрудненій території (зона посиленого радіоекологічного контролю) в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням сум вказаної допомоги та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особи віднесеної до 4 категорії в розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону, з урахуванням виплачених сум вказаної додаткової пенсії.
Позивач посилається на те, що є особою, яка проживає в зоні радіоекологічного контролю, перебуває на обліку у відповідача. Вважає, що відповідач нараховує і виплачує пенсію не у відповідності із вимогами ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у неналежному розмірі. В зв'язку із викладеними обставинами позивач прость визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію відповідно до вимог ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи »за шестимісячний період, що передує зверненню до суду до припинення права на такі виплати .
Відповідач подав до суду заперечення в якому просить відмовити в задоволенні позову, поскільки позивачка з 06.07.2006 року отримує пенсію за віком, але не представляла їм посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, яке є основним документом для визначення наявності у позивача права на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, що передбачена ч.3 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », отже у них не було підстав для нарахування вищевказаної доплати, а що стосується доплати до пенсії як непрацюючому позивачу, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, також додаткова пенсія за шкоду виплачується відповідно до діючих постанов Кабінету Міністрів України.
Також в запереченні вказано, що 19.06.2011 року згідно Закону України "Про внесення змін" до Закону України "Про державний бюджет України на 20011 рік" від 14.06.2011 року №3491-VI набули чинності зміни, що внесені до ст.ст.39,59,51,52,54 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ, статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" згідно зазначених змін розмір виплат визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає до задоволення частково, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Пенсійному фонді України у Чечельницькому районі Вінницької області, де і отримує пенсію.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 смт.Чечельник Вінницької області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Як вбачається з копії паспорта, позивача прописано в смт.Чечельник.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата; пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, тобто в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Згідно ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія, заподіяна за шкоду здоров'ю, визначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, але документом, який підтверджує наявність у позивача права на таку доплату є посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, яке у матеріалах пенсійної справи відсутне, також в матеріалах справи поданих позивачкою до суду воно також відсутне, тому докази на наявність у позивачки права на дану оплату відсутні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають статті 39 та 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
При розгляді справи було встановлено, що відповідач всупереч вимогам ст. ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»нараховував та виплачував позивачу доплату до пенсії в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів від 26 липня 1996 року №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вважаю, що при нарахуванні позивачу пенсії відповідач зобов'язаний був керуватись Законом, оскільки цей правовий акт має вищу юридичну силу, ніж постанова від 26.07.1996 року № 836 (ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року № 3491-VI, який набрав чинності 19 червня 2011 року, Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Якщо з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ніж норми Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про соціальний захист дітей війни, Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік " від 22.12.2011 р. № 4282-VI.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів держаного бюджету" від 06 липня 2011 року № 745, яка набрала чинності 23.07.2011 року, на виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінетом Міністрів України установлено інші розміри доплати до пенсії та додаткової пенсії, відмінні від тих, що установлені ст. ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", і які підлягають застосуванню при нарахуванні та виплаті доплат до пенсії з 23.07.2011 року.
На підставі ст. 19 Конституції України, ст. ст. 39, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 71, 14, 158 -163, 183-2, 256 КАС України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_2 доплати до пенсії відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати , виходячи з мінімального розміру встановленого ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 доплату до пенсії відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати , виходячи з мінімального розміру встановленого ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 05.02.2011 року по 22.07.2011 року з врахуванням проведених виплат .
В задоволенні позову ОСОБА_2 щодо здійснення перерахунку та виплати щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особи віднесеної до 4 категорії в розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту її отримання.
Суддя :підпис
Вірно. Суддя : В.С.Моцний