230/2867/12
іменем України
08 червня 2012 року Шаргородський районний суд
Вінницької області
Суддя Строгий І.Л.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шаргородської районної державної адміністрації Вінницької області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень нарахувати і виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня інваліду війни І групи,
24 травня 2012 року до Шаргородського районного суду Вінницької області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шаргородської районної державної адміністрації Вінницької області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень нарахувати і виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня інваліду війни І групи.
В адміністративному позові позивач ставить питання про визнання відмови Управління праці та соціального захисту населення в Шаргородському районі щодо нарахування і виплати несплаченої позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як інваліду війни І групи (у розмірі десяти мінімальних пенсій) з 01.01.2008 року по теперішній час незаконною. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення в Шаргородському районі протягом 5 календарних дів з дня набрання судовим рішенням чинності нарахувати позивачеві та виплатити у повному обсязі недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, як інваліду І групи (у розмірі десяти мінімальних пенсій), що передбачена ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» починаючи з 01.01.2008 року по 05.05.2012 року загальною сумою, з врахуванням уже проведених виплат.
Крім того, позивач просить суд відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом його порушених прав за період з 01.01.2008 року по теперішній час.
В обґрунтування поважності причини пропуску строку для звернення до суду позивач зазначає, що про своє право на щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, що гарантовано ст. 22 і п. 1 ст. 92 Конституції та визначено ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», про порушення Конституції й Закону, що встановлено рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008, йому стало відомо, як про порушення його права у сфері публічно-правових відносин безпосередньо і офіційно з листа-відмови відповідача, які є обставинами справи які не потребують доказуванню, що й стало, на підставі ст. 55 Конституції, основною належною підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Шаргородського районного суду від 25.05.2012 р. позов в частині вимог за період з 01.01.2008 р. по 23.11.2011 р. залишено без розгляду, а в решті відкрито скорочене провадження.
01.06.2012 року від відповідача надійшов лист № 01-10/904 від 31.05.2012, відповідно до якого відповідач повідомляє, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 житель с. Джурин перебуває на обліку і управлінні як інвалід І групи, отримує разову грошову допомогу до Дня Перемоги в розмірах, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 367-ХІV від 25.12.1998 року «порядок виплат разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом міністрів України. Кабінет міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачає цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни». Управління праці та соціального захисту населення проводиться тільки виплата даної грошової допомоги, а не її нарахування.
Виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу як інваліду війни І групи за 2012 рік управління не має змоги, так як такі цільові кошти в Державному бюджеті на 2012 рік не передбачаються.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, встановлено, що є достатні підстави для розгляду даної справи в порядку скороченого провадження, за правилами, передбаченими ст.183-2 КАС України, тобто суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику сторін.
При розгляді повідомлених позивачем обставин і наданих доказів та поданого відповідачем листа, встановлено, що ОСОБА_1 народився 21.10.1923 року в с. Джурин, Шаргородського району, Вінницької області, де і проживає, є громадянином України.
Позивач має статус інваліда І групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії Б №196526, у зв'язку з чим та відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551 має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватись до 5 травня).
Фактично позивач отримав від відповідача у 2012 році 2200 грн., що підтверджується відомостями, наведеними у позові, та видно з листа відповідача (а.с.5).
Розмір вказаної виплати визначається з урахуванням пункту 3 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», в якому встановлено, що у 2012 році норми і положення статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України на 2012 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (зі змінами), встановлено розмір щорічної разової грошової допомоги для інвалідів війни I групи - 2200 гривень.
В зв'язку з чим позовні вимоги позивача про визнання відмови Управління праці та соціального захисту в Шаргородському районі щодо нарахування і виплати несплаченої йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як інваліду війни І групи незаконною - не підлягають задоволенню.
Крім того слід зазначити, що вимоги позивача, які пов'язані з виконанням судового рішення, також не підлягають задоволенню, у зв'язку з відмовою в задоволенні вимог про стягнення шкоди.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до частини п'ятої статті 12 цього Закону щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Остання частина даної статті передбачає, що разова грошова допомога виплачується у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Дійсно ця норма визнана неконституційною рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп.
Разом з тим, абзацом 1 статті 17 цього Закону встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. З 1 січня 2011 року набрав чинності Бюджетний кодекс України, частиною другою статті 4 якого передбачено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України. Абзацом другим даного пункту встановлено, якщо іншим нормативно - правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Джерелом заявленої виплати є кошти Державного бюджету України, відтак при вирішені даної справи слід керуватися приписами Бюджетного кодексу України.
Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету, в тому числі і з виплати щорічної разової грошової допомоги, здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Міністерством соціальної політики України, як головним розпорядником коштів після затвердження бюджетних призначень по виплаті щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни доведені суми до розпорядника коштів на регіональному рівні, який з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (зі змінами) затвердив кошториси для управління. В свою чергу, відповідно до статті 48 БК України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених БК України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів.
Згідно з пунктом 40 частини 1 статті 2 БК України документом, що визначає мету, завдання, напрями використання бюджетних коштів, результативні показники та інші характеристики бюджетної програми відповідно до бюджетного призначення є паспорт бюджетної програми. Відповідно до паспорту бюджетної програми, затвердженого спільним наказом Міністерства соціальної політики України і Міністерства Фінансів України розміри щорічної допомоги на оздоровлення в повній мірі відповідають розмірам, які визначені Постановою.
Вищевикладене в повній мірі підтверджує той факт, що управління має право та можливість виплачувати допомогу лише в тих розмірах, які доведені йому розпорядниками коштів вищого рівня. В іншому випадку управління буде порушувати положення статті 48 Бюджетного кодексу України, що може матиме наслідком притягнення посадових осіб управління до відповідальності за нецільове використання бюджетних коштів. |.
Тому, управління праці та соціального захисту населення в Шаргородському районі не має можливості виплатити позивачу допомогу в розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»», так як такі кошти не передбачені у місцевому і державному бюджетах та не виділені управлінню.
За таких обставин, є підстави для відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 19, 46, 95 Конституції України, п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про держбюджет Україна на 2012 pік»., ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою КМУ № 1381 від 28.12.2011 р. (зі змінами), ст.ст. 2, 7-9, 11, 21, 69-71, 99, 102, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шаргородської районної державної адміністрації Вінницької області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень нарахувати і виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня інваліду війни І групи - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шаргородський районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя