копія провадження № 2-а/229/1913/12
іменем України
09.06.2012 року
Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Моцний В.С., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач 01.08.2011 року звернувся до суду із даним позовом і просить: 1) визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови в перерахунку та виплаті щомісячної доплати до пенсії за проживання на забрудненій території в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 2) зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому району Вінницької області провести донарахування та виплату недоотриманих сум пенсії, щомісячної доплати до пенсії за проживання на забрудненій території (зона посиленого радіоекологічного контролю) в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням сум вказаної допомоги .
Позивач посилається на те, що є особою, яка постійно проживає на забрудненій території , перебуває на обліку у відповідача. Вважає, що відповідач нараховує і виплачує пенсію не у відповідності із вимогами ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у неналежному розмірі. В зв'язку із викладеними обставинами позивач прость визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію відповідно до вимог ст. ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 26.06.2011 року до припинення права на такі виплати .
Відповідач подав до суду заперечення в якому просить відмовити в задоволенні позову, поскільки, що стосується доплати за проживання на забрудненій території (зона посиленого радіоекологічного контролю) в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то вона виплачується лише непрацюючим пенсіонерам, а як відомо ОСОБА_1 по 24.06.2011 року включно займався підприємницькою діяльністю, тобто був працюючим пенсіонером, проте із заявою щодо перерахунку його пенсії відповідно до вимог ч.2 ст.39 ЗУ"Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" звернувся в управління 05.07.2011 року, а тому з врахуванням вимог абзацу 2 ч.4 ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 рю № 1058-IV, право в позивача на отримання пенсії в новому розмірі виникло з 01.07.2011 року.
Також в запереченні вказано, що 19.06.2011 року згідно Закону України "Про внесення змін" до Закону України "Про державний бюджет України на 20011 рік" від 14.06.2011 року №3491-VI набули чинності зміни, що внесені до ст.ст.39,59,51,52,54 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ, статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" згідно зазначених змін розмір виплат визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає до задоволення частково, виходячи із наступного :
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Пенсійному фонді України у Чечельницькому районі Вінницької області, де і отримує пенсію.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 смт.Чечельник Вінницької області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Як вбачається з копії паспорта, позивача прописано в смт.Чечельник.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, тобто в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. ОСОБА_1 по 24.06.2011 року був працюючим пенсіонером і звернувся в управління пенсійного фонду за перерахунком пенсії лише 05.07.2011 року.
Відповідно до абзацу 2 ч.4 ст.45 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Отже право у ОСОБА_1 на перерахунок пенсії як непрацюючому пенсіонеру виникло з 01.07.2011 року.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягає стаття 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Вважаю, що при нарахуванні позивачу пенсії відповідач зобов'язаний був керуватись Законом, оскільки цей правовий акт має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України .
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року № 3491-VI, який набрав чинності 19 червня 2011 року, Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Якщо з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ніж норми Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про соціальний захист дітей війни, Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік " від 22.12.2011 р. № 4282-VI.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів держаного бюджету" від 06 липня 2011 року № 745, яка набрала чинності 23.07.2011 року, на виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінетом Міністрів України установлено інші розміри доплати до пенсії та додаткової пенсії, відмінні від тих, що установлені ст. ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", і які підлягають застосуванню при нарахуванні та виплаті доплат до пенсії з 23.07.2011 року.
На підставі ст. 19 Конституції України, ст. ст. 39, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 71, 14, 158 -163, 183-2, 256 КАС України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 доплати до пенсії відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Чечельницькому районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 01.07.2011 року по 22.07.2011 року .
В задоволенні позову в частині здійснення перерахунку та виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 26.06.2011 року по 30.06.2011 року відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту її отримання.
Суддя :підпис
Вірно. Суддя : В.С.Моцний