Постанова від 24.02.2012 по справі 219/239/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 219/239/12

"24" лютого 2012 р. ПІЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Суддя Піщанського районного суду Вінницької області Боднар В.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до ст.183-2 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінницької області про зобов'язання нарахування та виплату недоплаченої пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

8 лютого 2012 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі щодо відмови у здійсненні перерахунку її пенсії за показниками середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 рік в розмірі 1 982 гривні 63 копійки і виплатити різницю неотриманої пенсії за період шести місяців, які передують дню зверненню до суду по справі та здійснювати нарахування та виплату пенсії, застосовуючи показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 рік в розмірі 1 982 гривні 63 копійки до моменту виникнення права на черговий перерахунок. В заяві вказала, що вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком.

В обґрунтування своїх вимог, позивач вказала, що отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії продовжувала працювати, вважає, що має право на перерахунок пенсії по заробітній платі і по стажу.

Позивач зверталася до Управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі про перерахунок пенсії по заробітній платі і по стажу. Однак Управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі їй відмовило в задоволенні її звернення , і при перерахунку пенсії використано показник заробітної плати в цілому на одну особу по Україні за 2007 рік -1 197 гривень 91 копійка, замість1 982 гривні 63 копійки. Вважає дії Управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі неправомірними так як суперечать діючому пенсійному законодавству.

Ухвалою судді Піщанського районного суду Вінницької області від 10 лютого 2012 року відкрито провадження у справі щодо визнання дій Управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі неправомірними, зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії за нормою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії, яка передує року звернення за перерахунком пенсії. Також вирішено справу розглядати в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України.

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та у встановлений законодавством строк надав суду письмові заперечення проти позову. В письмових запереченнях, представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що Управління Пенсійного фонду України в Піщанському районі діяло в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Крім того, відповідач вказав, що перерахунок пенсії проводиться із дня звернення до районного управління Пенсійного фонду пенсіонера, який має на це право. Відповідач посилається на підпункт 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", відповідно до якої перерахунки пенсій у 2011 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 (1197,91 грн.), а не за рік що передує перерахунку пенсії. Просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

З'ясувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка 12.10.2011 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до приписів ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідачем, відповідно до поданої позивачем заяви було здійснено перерахунок пенсії, без урахування приписів ч.2 ст.40 зазначеного Закону, а саме не включено до складової заробітної плати - показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Позивачка вважає здійснення відповідачем перерахунку пенсії у такий спосіб неправомірним.

Приписами ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено формулу визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Одним з показників, який враховується при обчисленні цієї формули є Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.

12.10.2011 року позивачка звернулась із заявою не про призначення, а перерахунок пенсії, тому відповідач обґрунтовано не врахував при перерахунку пенсії показник Зс, що наведений у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється частиною 4 статті 42 вищевказаного закону, та передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 3 статті 42 Закону 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Суд вважає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" № 1058 від 9 липня 2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.

З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивачки відсутні.

Керуючись ст. ст. 40, 42 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", Постановою Кабінету Міністрів України під 28.05.2008 року № 530, ст. ст. 8-12, 86, 122, 158-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Піщанському районі Вінницької області про зобов'язання нарахування та виплату недоплаченої пенсії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя :