73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"10" листопада 2006 р. Справа № 1/304-АП-06
Господарський суд Херсонської області у складі судді Губіної І.В. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації, м.Херсон
до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, м.Київ
3 особа без самостійних вимог - Управління Державного казначейства у Херсонській області
3 особа без самостійних вимог на стороні відповідача ЖБК "Каховський-5", м.Каховка
про скасування постанови державного виконавця від 22.08.2006р.
за участю
представників сторін:
від позивача -Степанов О.Є., дов. від 30.01.2006р., ю/к
від відповідача - Мазанович В.В., дов. №25/10-29/12 від 08.10.1006р., представник
від УДК - Пилипенко О.Г., дов. №14/08-1979 від 06.10.2006р.,нач. юр. відд., Софіна Т.В., дов. №14-08/2198 від 06.11.2006р., нач. відд.
від ЖБК "Каховський-5" - Мироненко О.К., дов.від 16.10.2006р., голова, Чікіна Н.І., дов. від 16.10.2006р., заст. голови правління
Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації (далі -УКБ) звернулося до суду з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі -Департамент ДВС) про скасування постанови Департаменту ДВС від 22.08.2006р. про арешт коштів УКБ, які рахуються на наступних розрахункових рахунках :
№
№ розрахункового рахунку
КФКВ/
Вид рахунку
Назва коду
1
35421021001696
150101
реєстраційний
капітальні вкладення
2
35418023001696
100202
реєстраційний
водопровідно-каналізаційне господарство
3
35422020001696
150107
реєстраційний
житлове будівництво та придбання житла для військовослужбовців
4
35426026001696
150115
реєстраційний
завершення проектів газифікації сільських населених пунктів з високим ступенем готовності
5
35427014001696
150122
реєстраційний
інвестиційні проекти
6
35424028001696
170703
реєстраційний
видатки на проведення робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг загального користування
7
35414027001696
250404
реєстраційний
інші витрати
8
35425005001696
150118
реєстраційний
житлове будівництво та придбання житла для окремих категорій населення
9
35327017001696
35313010001696
250908
особовий
надання пільгового довгострокового кредиту громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла
10
35325019001696
250909
особовий
повернення коштів, наданих для кредитування громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла
11
35313009001696
250913
особовий
витрати, пов'язані з наданням та обслуговуванням пільгових
Обласний бюджет довгострокових кредитів, наданих громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла
12
35420022001696
240601
реєстраційний
проведення робіт по захисту від підтоплення та затоплення населених пунктів
13
35427025001696
240603
реєстраційний
ліквідація іншого забруднення навколишнього природного середовища
14
37114024001696
-
рахунки одержувачів коштів
кошти тендерного забезпечення
15
35228001003936
2601180
реєстраційний
заходи по реалізації Комплексної програми будівництва вітрових електростанцій
16
35215001000986
5321040
реєстраційний
розселення та обслуговування депортованих кримських татар
17
37114003000986
-
рахунки одержувачів коштів державного бюджету
кошти тендерного забезпечення
18
35224002000437
7911010
Здійснення виконавчої влади у Херсонській області
Свої вимоги позивач мотивує тим, що Департаментом ДВС накладений арешт на р.рахунки, на яких облікувуються кошти Державного бюджету України та обласного бюджету, за рішенням, яке було прийнято державним органом. З посиланням на ст.25 Бюджетного кодексу України позивач вважає, що безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, в рахунок погашення зобов'язань не допускається.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України “Про виконавче провадження» державний виконавець має право звертати стягнення на кошти боржника -юридичної особи, що знаходяться в кредитних установах в порядку, передбаченому цим Законом. Частиною 4 даної статті Закону встановлено, що не підлягають стягненню кошти, які знаходяться на спеціальному рахунку експлуатуючої організації (оператора) відповідно до Закону України “Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки». Тобто, на думку ДВС, підстав для скасування постанови про накладення арешту на кошти УКБ немає. Крім того, скасуванням цієї постанови будуть порушені законні інтереси сторони виконавчого провадження -стягувача ЖБК “Каховський -5» м.Каховка, на користь якого відповідним судовим рішенням з УКБ стягнуто 2227269,40грн.
Управління Державного казначейства в Херсонській області, як третя особа по даній справі, в листі від 10.10.2006р. повідомило, що всі видатки по місцевих бюджетах проводяться за функціональною класифікацією. Всі субвенції із Державного бюджету місцевим бюджетом використовуються виключно за цільовим призначенням.
ЖБК “Каховський-5» також заперечує проти позову, посилаючись на те, що скасуванням спірної постанови будуть порушені його права.
Суд, заслухавши представників сторін, третіх осіб, вивчивши матеріали справи,
встановив:
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 27.03.2003р. по справі господарського суду Херсонської області №12/58 задоволена апеляційна скарга ЖБК “Каховський-5» та стягнуто з Управління капітального будівництва Херсонської облдержадміністрації на користь ЖБК “Каховський-5» м.Каховка 2223649,40грн. збитків від неналежного виконання договору від 20.04.1990р. та 2620грн. держмита і 1000грн. оплати послуг адвоката.
Господарським судом Херсонської області на підставі заяви позивача -ЖБК “Каховський-5» 15.07.2003р. був виданий наказ на примусове виконання судового рішення.
По даному наказу було відкрито виконавче провадження. З метою виконання судового рішення Департаментом ДВС Мінюсту України 22.08.2006р. прийнято постанову про арешт коштів боржника. В даній постанові зазначено, що відомості про добровільне виконання виконавчого документу від УБК до відділу примусового виконання рішення Департаменту ДВС станом 22.08.20006р. не надійшло. На підставі ч.4 ст.30 Закону України “Про виконавче провадження» було почато примусове виконання наказу суду та накладено арешт на грошові кошти ( у національній та іноземній валютах) Управління капітального будівництва Херсонської облдержадміністрації, які знаходяться на р.рахунках, що перелічені в резолютивній частині даної постанови, всього на 49 р.рахунках.
Позивач просить скасувати дану постанову в частині накладення арешту на кошти, які знаходяться на р.рахунках, що визначені судом вище у вступній частині даної постанови.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.25 Бюджетного кодексу України безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, в рахунок погашення зобов'язань бюджетних установ, з вини яких виникли такі зобов'язання, не допускається. Виконання рішень суду в частині безспірного стягнення бюджетних коштів можливо в разі наявності відповідних бюджетних призначень на рахунках боржника.
Міністерство фінансів України листом №31-11330-3-8/5776 від 26.08.2005р. роз'яснило, що відповідно до вимог ст.95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. С посиланням на ч.3 ст.37 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2005р. та деяких інших законодавчих актів України» Міністерство фінансів підкреслило, що безспірне списання коштів з рахунків Державного бюджету здійснюється за черговістю надходжень рішень за рахунок і в межах бюджетних асигнувань, тобто, на думку Мінфіну, виконання рішень суду в частині безспірного стягнення бюджетних коштів можливе в разі наявності відповідних бюджетних призначень. Мінфін повідомив, що в Державному бюджеті України на 2005р. видатки на виконання судового рішення щодо безспірного списання коштів за рішенням суду не передбачалося.
Наказом Державного казначейства України від 05.10.2001р. №175 затверджений Порядок примусового списання коштів з рахунків установ і організацій, відкритих в органах Державного казначейства. Цей Порядок зареєстрований в Мінюсті України 03.12.2001р. за №1001/6192. Пунктом 3.5 цього Порядку визначено, що примусове списання коштів загального фонду Державного бюджету проводиться органом Державного казначейства в межах асигнувань на поточний рік, передбачених у затвердженому кошторисі доходів і видатків, планів використання бюджетних коштів одержувачів, та при наявності на відповідних реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунках та рахунках інших клієнтів коштів за відповідними кодами бюджетної класифікації.
Примусове списання (стягнення) коштів зі спеціальних реєстраційних рахунків в частині власних надходжень установ і організацій здійснюється безпосередньо із загальної суми залишку надходжень на відповідному спеціальному реєстараційному рахунку з подальшим віднесенням зазначеної суми на касові видатки в розрізі кодів бюджетної класифікації.
Матеріалами справи підтверджено, що р.рахунки, визначені позивачем в позовній заяві, на які, на його думку, відповідачем безпідставно накладений арешт, дійсно є р.рахунками, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та обласного бюджету. Держказначейство пояснило, що дійсно воно не має права проводити примусове стягнення в погашення зобов'язань УКБ, які виникли відповідно до судового рішення, з вказаних вище р.рахунків Державного і обласного бюджету позивача по справі. Але і позивач немає можливості користуватися цими рахунками у відповідності з їх цільовим призначенням. На цих рахунках обліковуються кошти, визначені Державним, місцевим бюджетом, за рахунок яких ведеться фінансування різних державних програм по забезпеченню житлом окремих категорій громадян та капітального будівництва Херсонської області.
Всі викладені вище обставини є підставою для часткового скасування постанови Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 22.08.2006р. в частині, визначеній УКБ в позовній заяві та доповненнях до позову.
Керуючись ст.ст.94, 160,163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати постанову Департаменту державної виконавчої служби м.Києва від 22.08.2006р. в частині накладення арешту на грошові кошти (в національній та іноземній валютах) Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації, які знаходяться на рахунках:
№
№ розрахункового рахунку
КФКВ/
Вид рахунку
Назва коду
1
35421021001696
150101
реєстраційний
капітальні вкладення
2
35418023001696
100202
реєстраційний
водопровідно-каналізаційне господарство
3
35422020001696
150107
реєстраційний
житлове будівництво та придбання житла для військовослужбовців
4
35426026001696
150115
реєстраційний
завершення проектів газифікації сільських населених пунктів з високим ступенем готовності
5
35427014001696
150122
реєстраційний
інвестиційні проекти
6
35424028001696
170703
реєстраційний
видатки на проведення робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг загального користування
7
35414027001696
250404
реєстраційний
інші витрати
8
35425005001696
150118
реєстраційний
житлове будівництво та придбання житла для окремих категорій населення
9
35327017001696
35313010001696
250908
особовий
надання пільгового довгострокового кредиту громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла
10
35325019001696
250909
особовий
повернення коштів, наданих для кредитування громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла
11
35313009001696
250913
особовий
витрати, пов'язані з наданням та обслуговуванням пільгових
Обласний бюджет довгострокових кредитів, наданих громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла
12
35420022001696
240601
реєстраційний
проведення робіт по захисту від підтоплення та затоплення населених пунктів
13
35427025001696
240603
реєстраційний
ліквідація іншого забруднення навколишнього природного середовища
14
37114024001696
-
рахунки одержувачів коштів
кошти тендерного забезпечення
15
35228001003936
2601180
реєстраційний
заходи по реалізації Комплексної програми будівництва вітрових електростанцій
16
35215001000986
5321040
реєстраційний
розселення та обслуговування депортованих кримських татар
17
37114003000986
-
рахунки одержувачів коштів державного бюджету
кошти тендерного забезпечення
18
35224002000437
7911010
Здійснення виконавчої влади у Херсонській області
3. Повернути з державного бюджету України ( уповноважений територіальний орган -управління Державного казначейства у Херсонської області, м. Херсон, вул. Комсомольска, буд. 21, код ЄДРПОУ 24104230) на користь Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації, м.Херсон, вул.9 січня, 13, код ЄДРПОУ 04014134 (дані про р.рахунок відсутні) сплачений судовий збір в сумі 3 (три)грн. 50коп.
4. Виконавчий лист видати за зверненням позивача після набрання постановою законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя І.В. Губіна
повний текст постанови
складений ____________