Ухвала від 30.05.2012 по справі 2а/1270/4233/2012

11.5

Ухвала

Про залишення позовної заяви без руху

30 травня 2012 рокуСправа № 2а/1270/4233/2012

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до відділу Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції про скасування державної реєстрації, -

ВСТАНОВИВ:

16 грудня 2011 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулися до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції, в якому просять суд:

1. Скасувати як незаконну державну реєстрацію відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції Луганської області.

2. Видати наказ суду про внесення до ЄДРПОУ відповідного запису про припинення дії відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції Луганської області.

Ухвалою від 19 грудня 2011 року було відмовлено у відкритті провадження за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до відділу Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції про скасування державної реєстрації.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року скасовано ухвалу про відмову у відкритті провадження та направлено справу для продовження розгляду.

Відповідно до ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:

1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;

2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);

3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу;

4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;

5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення);

6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються:

1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;

2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є;

3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;

4) зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо;

6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Згідно ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Підстав для відкриття провадження по зазначеній справі судом не вбачається з огляду та наступне.

Відповідно до ч.4 ст.105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про:

1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;

2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;

3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;

4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;

5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;

6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

З адміністративного позову вбачається, що позивачами заявлено вимоги про скасування державної реєстрації відповідача та про внесення до ЄДРПОУ відповідного запису про припинення його юридичної особи.

У позовній заяві відсутні зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до відповідача, якими конкретними діями, рішеннями чи бездіяльністю відповідача було порушено права, свободи та інтереси позивача.

Позовна заява містить у собі абстрактний перелік цілого ряду статей та найменувань законів України, цитування та аналіз змісту цих законів, а також норм Конституції України, проте не містить жодного посилання на те, які конкретно права, свободи та інтереси позивача порушено державною реєстрацією відповідача та яким саме чином державна реєстрація відповідача порушує права, свободи та інтереси позивача.

Згідно зі ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ, тобто судом здійснюється захист порушених конкретних прав, свобод та інтересів вказаних осіб.

У другому пункті позовних вимог позивачі просять суд видати наказ суду про внесення до ЄДРПОУ відповідного запису про припинення дії відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції Луганської області, щодо вказаного пункту позовних вимог суд вважає необхідним зазначити наступне.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Частиною 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивачі в якості відповідача вказали лише відділ Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції. Державний реєстратор не є відповідачем в адміністративному позові, а відповідно до ч. 3,4 ст. 50 КАС України позовні вимоги можуть бути заявлені лише до відповідачів.

Вказані недоліки позовної заяви може бути усунуто шляхом надання до суду уточненої позовної заяви з зазначенням змісту позовних вимог та викладу конкретних обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, з вказівкою які конкретно права, свободи та інтереси позивача порушено державною реєстрацією відповідача та яким саме чином державна реєстрація відповідача порушує права, свободи та інтереси позивача. Також, суд пропонує позивачам в уточненій позовній заяві визначитися з відповідачами по справі та викласти зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів з зазначенням обставин, якими позивачі обґрунтовують свої вимоги до кожного з відповідачів.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

У позовній заяві позивачі просять забезпечити адміністративний позов, а саме:

1. Зобов'язати ВДВС Новоайдарського РУЮ надати письмовий відгук, з запереченням або підтвердженням кожної з обставин, зазначених у позові.

2. Витребувати у ВДВС Новоайдарського РУЮ документальні докази, встановлені законом, якими підтвердити правоздатність та дієздатність відповідача, як юридичної особи публічного права унітарної Республіки України з назвою відповідача та з встановленою юридичною адресою його місцезнаходження та належності до державних органів виконавчої влади унітарної Республіки України.

3. Витребувати у ВДВС Новоайдарського РУЮ докази спеціального дозволу дозвільної системи УГБ УВС МВС в Луганській області, яким підтвердити законність існування та використання круглої гербової печатки відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції та законність її виготовлення, у відсутність доказів, встановлених законом, зі створення на державній території УРСР юридичної особи публічного права унітарної Республіки України, з назвою «Міністерство юстиції України».

Згідно статті 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

З матеріалів справи вбачається, що позивачами було сплачено судовий збір за подачу адміністративного позову в розмірі 30,12 грн., проте з 01 листопада 2012 року набрав чинності Закон України «Про судовий збір» №3674-VI.

Стаття 4 Закону України «Про судовий збір» передбачає розміри ставок судового збору. Згідно пп. 7 п. 3 ч. 2 даної статті за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову судовий збір підлягає сплаті у розмірі 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно ч.1 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 N 3674-VI судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивач в порушення вищезазначених норм не сплатив судовий збір за подання клопотання про забезпечення позову.

Вказаний недолік позовної заяви може бути усунуто шляхом надання до суду документу про сплату судового збору за заяву про забезпечення позову у розмірі встановленому Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 N 3674-VI.

Зі змісту ст. 117 КАС України вбачається, що питання про забезпечення позову вирішується після відкриття провадження у адміністративній справі.

У даному випадку провадження у справі ще не відкрито, тому вирішення питання про обґрунтованість чи необґрунтованість заявленого клопотання, є передчасним.

Це питання може бути вирішено у разі усунення недоліків адміністративного позову позивачем та відкриття провадження у справі, тому на даний час заява про забезпечення позову залишається без розгляду.

Крім того, суддя звертає увагу позивача, що заява про забезпечення позову має містити відомості щодо існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. У даному випадку такі відомості у позовній заяві та у клопотання про забезпечення позову відсутні.

Згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах:

1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються;

2) заборони вчиняти певні дії.

Згідно з ч. 1 ст.73 КАС України особи, які беруть участь у справі та обґрунтовано вважають, що надання потрібних доказів стане згодом неможливим або ускладненим, мають право просити суд забезпечити ці докази.

Статтею 74 КАС України встановлені способи забезпечення доказів, отже суд забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, витребуванням та оглядом письмових або речових доказів, у тому числі за місцем їх знаходження.

Відповідно до ст. 75 КАС України у заяві про забезпечення доказів повинні бути зазначені докази, які необхідно забезпечити; обставини, що можуть бути підтверджені цими доказами; обставини, які свідчать про те, що надання потрібних доказів може стати неможливим або ускладненим, а також справа, для якої потрібні ці докази, або з якою метою потрібно їх забезпечити. До заяви про забезпечення доказів додається документ про сплату судового збору.

Заява про забезпечення доказів подається до суду, який розглядає справу, а якщо провадження у справі ще не відкрито - до місцевого адміністративного суду, на території якого можуть бути вчинені процесуальні дії щодо забезпечення доказів.

Отже, суд пропонує позивачам з урахуванням вищевикладеного визначитися відносно того, яке клопотання ними заявляється: про забезпечення позову чи про забезпечення доказів.

Згідно ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Отже, суддя вважає, що позовну заяву подано без додержання вимог ст. 106 КАС України, а тому вона підлягає залишенню без руху.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 106-108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до відділу Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції про скасування державної реєстрації залишити без руху, надавши позивачу строк до 15 червня 2012 року для усунення недоліків шляхом надання до суду уточненого адміністративного позову з:

- з зазначенням змісту позовних вимог та викладу конретних обствин, якими позивач обгрунтовує свої позовні вимоги, з вказівкою які конкретно права, свободи та інтереси позивача порушено державною реєстрацією відповідача та яким саме чином державна реєстрація відповідача порушує права, свободи та інтереси позивача;

- з уточненням відповідачів по справі та викладенням змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів з зазначенням обставин, якими позивачі обґрунтовують свої вимоги до кожного з відповідачів.

А також шляхом надання до суду уточненої заяви про забезпечення позову або шляхом надання до суду заяви про забезпечення доказів, з урахуванням вимог даної ухвали та доданням до відповідної заяви документу про сплату судового збору.

Роз'яснити позивачу, що у разі усунення недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк адміністративний позов вважати неподаним та повернути позивачеві зі всіма доданим до неї документами.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьої статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя О.П. Островська