Справа: № 2а-6640/10 Головуючий у 1-й інстанції: Кондратюк В.І.
Суддя-доповідач: Собків Я.М.
Іменем України
"25" квітня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Собківа Я.М.,
суддів Борисюк Л.П., Ісаєнко Ю.А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу відповідача Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 27.12.2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобов'язання провести перерахунок доплати за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, -
У грудні 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до, в якому просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перерахунку і виплати щомісячної основної та додаткової пенсії, відповідно до статей 39 та 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.05.2010 року по 31.10.2010 року.
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 10.12.2010 року даний позов в частині вимог про визнання протиправною відмови та зобов'язання проведення перерахунку додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю залишено без розгляду за період з 01.05.2010 року по 31.05.2010 року, як такий, що був поданий позивачем після закінчення встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 27.12.2010 року зазначений адміністративний позов задоволено частково: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести перерахунок доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та виплату встановивши її в розмірі однієї мінімальної заробітньої плати на відповідний рік з 01.06.2010 року по 31.10.2010 року.
Згідно із ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Враховуючи те, що апелянтом не заявлялася вимога щодо апеляційного перегляду оскаржуваного судового рішення в частині відмови в задоволенні позову, колегія суддів вважає за необхідним розглядати дану справу в межах вимог поданої відповідачем апеляційної скарги.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, колегія суддів вважає за можливе дану справу в зв'язку з неприбуттям, належно повідомлених про дату, час і місце судового засідання, жодної з осіб, які беруть участь у справі, в судове засідання, розглядати в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних в ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу відповідача задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції -змінити, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Частково задовольняючи даний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно не проводив нарахування та виплату позивачу доплати до його пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.06.2010 року по 31.10.2010 року.
Проте колегія суддів частково погоджується з даним висновком суду, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ у Овруцькому районі Житомирської області та отримує доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З наявних в справі доказів вбачається, що позивач зареєстрований та постійно проживає в с. Стругівщина Житомирської області, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Обґрунтовуючи правомірність нарахування позивачу доплати до його пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю, колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції, що діяла до 28.12.2007 року), громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в наступних розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю -одна мінімальна заробітна плата.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»всупереч Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, встановлено конкретні розміри таких компенсацій, зокрема:
- для доплати громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю -520 тис. крб. (5,20 грн.).
Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»не було зупинено, змінено чи скасовано дію положень окремих законів в частині надання пільг, гарантій, компенсацій окремим категоріям громадян, у тому числі встановлених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому вказане дає підстави для висновку про наявність у позивача права на отримання щомісячної доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають до задоволення в частині визнання неправомірними дій та зобов'язання проведення перерахунку доплати до його пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі, визначеному абз. 4 ч.1 ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, висновки суду першої інстанції в цій частині колегія суддів знаходить правильними та такими, що не спростовуються доводами апелянта.
Однак, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, частково задовольняючи даний позов суд першої інстанції дійшов правильних висновків, проте не вірно визначив початкову дату, з якої необхідно провести перерахунок і виплату підвищення (доплати) до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
З огляду на те, що позивач звернувся до суду з вказаним позовом 08.12.2010, позовні вимоги підлягають до задоволення в межах шестимісячного строку, тобто за період з 08 червня 2010 року по 31 жовтня 2010 року (в межах заявлених позивачем вимог).
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу відповідача Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області -задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 27.12.2010 року змінити, виклавши абзац 2 резолютивної частини постанови в наступній редакції:
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_3 доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції, що діяла до 28.12.2007 року) за період з 08 червня 2010 року по 31 жовтня 2010 року в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 27.12.2010 року - залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції за наслідками її перегляду, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Борисюк Л.П.
Ісаєнко Ю.А.