Справа: № 2а/2511/2331/11 Головуючий у 1-й інстанції: Войтех О.І.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
Іменем України
"15" травня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н.П.,
суддів: Костюк Л.О., Твердохліб В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 11 липня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районні Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районні Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Куликівського районного суду Чернігівської області від 11 липня 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконне, на його думку, судове рішенням та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в УПФУ в Куликівському районні Чернігівської області та отримує пенсію за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року № 1058-1У, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
За змістом статті 40 частини 1 вищевказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абз.1 цієї частини, враховується заробітна плата ( дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулась за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, включається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 % тривалості страхового стажу.
Підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України за 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-У1, частину 4 статті 42 Закону України № 2058-1У викладено в новій редакції, а саме, якщо у разі застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україна, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає включенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, положення підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними).
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України ( № 25к/96-ВР) Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 42 Закону № 1058-1У в їх первинній редакції.
Отже, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст.40м Закону № 1058-1У.
28.05.2008 року КМ України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Підпунктом 3 пункту 11 постанови визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Причому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід)для перерахунку пенсії, період, що настає, після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абз.3 частини 1 статті 40 Закону.
Таким чином, фактично цією нормою відтворена редакція частини 4 статті 42 Закону № 1058-1У в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-У1, яка визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти ( Закон №1058-1У та Постанова КМ України), які регулюють спірні правовідносини.
При цьому умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови КМ України не відповідають умовам, викладеним в частині 1 ст. 40 , частині 4 статті 42 Закону №1058-1У в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-1У.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, колегія суддів вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч.1 ст. 40, ч.4 ст.42 Закону № 1058-1У.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необхідність відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції -без змін.
Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205 та 206 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 -залишити без задоволення, а постанову Куликівського районного суду Чернігівської області від 11 липня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та подальшому оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Твердохліб В.А.