Справа № 1308/241/2012
Провадження № 8-а/1308/4/2012
11 квітня 2012 року Жовківський районний суд Львіської області в складі :
головуючого судді Зеліско Р. Й.,
при секретарі Мамедовій Г.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовкві Львівської області адміністративну справу за заявою Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Жовківського районного суду Львівської області від 13.12.2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести виплату державної соціальної допомоги в повному розмірі відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", -
Заявник Пенсійний фонд України в Жовківському районі звернувся у суд із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Жовківського районного суду Львівської області від 13.12.2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести виплату державної соціальної допомоги в повному розмірі відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
У своїй заяві посилається на те, що Постановою Жовківського районного суду Львівської області від 13.12.2010 року у справі №2а-854/2010 р. задоволено частково позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області.
Даною постановою зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»та провести відповідні виплати за період з 26.05.2010 року до 01.12.2010 року.
19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 № 3491 - VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог вищевказаного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011р.
За прийнятим 26.12.2011 рішенням Конституційного Суду України № 2-рп/2011 у справі за конституційним поданням щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»вищезазначені норми визнані такими, що відповідають Конституції України (є конституційними).
Враховуючи вищенаведене, з огляду на зміст резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2011 № 20рп/2011, підстави для застосування судами статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»при вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок пенсій відповідно до наведених норм зазначеного Закону-відсутні.
Виходячи із змісту п.7 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує Закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційності принципів і загальних засад права (аналогія права).
За таких умов, на підставі прийнятого 26.12.2011 рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами чорнобильців та дітей війни суди повинні були застосувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян.
Розглянувши справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області, суд апеляційної інстанції 20.09.2011 року виніс ухвалу, якою рішення Жовківського районного суду залишив без змін.
Отже, з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 виникли істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
На підставі вищенаведеного просять рішення Жовківського районного суду Львівської області від 13.12.2010 року у справі №2а-854/2010 року про задоволення адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести виплату державної соціальної допомоги в повному розмірі відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" - скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в повному обсязі.
Представник управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі в судове засідання повторно не з'явився , хоча про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином.
ОСОБА_2 в судове засідання повторно не з'явився, однак подав заяву, в якій просить слухати справу у його відсутності та залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи проводиться без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що дану заяву слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Судом встановлено, що постановою Жовківського районного суду Львівської області № 2-а-854/10 від 13.12.2010 року, управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області зобов'язано провести нарахування та виплату з 26.05.2010 року до 01.12.2010 року ОСОБА_2 щомісячної надбавки до пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі положень ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з урахуванням уже виплачених сум.
У відповідності до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2011 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області залишено без задоволення. Постанову Жовківського районного суду Львівської області від 13.12.2010 року -залишено без змін.
Із змісту заяви Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі вбачається, що в якості нововиявленої обставини ним визначено істотну для справи обставину, що не була і не могла бути відома УПФУ як особі, яка брала участь у справі, а саме рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р., на підставі якого, суд при розгляді справи, на думку заявника, повинен був застосовувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розмір пенсійних виплат визначеним категоріям громадян, в зв»язку з чим підстав для застосування судами ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не було.
Рішення Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. було проголошено 26 грудня 2011 року, тобто після прийняття судом постанови в даній справі. Як передбачено ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України»№ 422/96-ВР від 16.10.1996 р., Конституційний Суд України приймає рішення щодо конституційності актів, зазначених у пункті 1 ст. 13 цього Закону. У разі, якщо ці акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення Конституційного Суду України набирає чинності від дня його прийняття і не регулює правовідносин, які виникли до набрання ним чинності. Крім того, як передбачено ч. 3 ст. 245 КАС України, перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони чи інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.
Таким чином, посилання Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі на те, що 14.06.2011 р. набув чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено застосування ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в порядку та розмірах, встановлених Кабінету Міністрів України, з 23.07.2011 р. набрала чинності постанова Кабінетом Міністрів України № 745 від 06.07.2011 р.. якою встановлено розміри виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету, вказані норми визнані рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. такими, що відповідають Конституції України, не можуть бути підставою для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, оскільки вони не діяли на час розгляду справи.
Інших передбачених законом підстав для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами заявник не вказав і за матеріалами справи вони відсутні.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Жовківського районного суду Львівської області від 13.12.2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести виплату державної соціальної допомоги в повному розмірі відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст. ст. 245-253 КАС України , суд, -
Заяву Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Жовківського районного суду Львівської області від 13.12.2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести виплату державної соціальної допомоги в повному розмірі відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Жовківський районний суд Львівської області шляхом подання протягом 10 днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя Р. Й. Зеліско