Справа: № 2а/2570/3508/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Падій В.В.
Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
Іменем України
"19" квітня 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів при секретарі Хрімлі О.Г., Ганечко О.М., Літвіної Н.М., Архіповій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вісла ЛТД»на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вісла ЛТД»до Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішення і припису, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вісла ЛТД»звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішення і припису.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленою постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю «Вісла ЛТД»подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, яким дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення», державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) чи граничних відхилень від державних фіксованих цін (тарифів), урядом України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»з метою вдосконалення системи державного регулювання цін (тарифів) надано повноваження обласним державним адміністраціям щодо встановлення граничних розмірів плати за послуги, що надаються у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, граничні рівні цін, нормативи рентабельності (у розмірі не вище 20 відсотків) за надання в оренду торгових приміщень (площ), торговельно-технологічного та/або холодильного устаткування у торговельних об'єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів.
Відповідно до Указу Президенту України від 23.05.2001 року № 334/2001 «Про заходи щодо вдосконалення функціонування ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів»та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 із змінами та доповненнями, розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 09.12.2005 року № 347 «Про граничні розміри плати за послуги ринків», зареєстрованим в Головному управлінні юстиції у Чернігівській області 21.12.2005 року за № 52/582, затверджені граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Чернігівській області 25 травня 2011 року проведено перевірку у ТОВ «Вісла ЛТД», про що складено акт перевірки № 007540 з питань дотримання вимог чинного законодавства при наданні платних послуг та нарахуванні плати за оренду торгових місць, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5.12.1996 року № 1548 та спільного наказу Мінекономіки і Держкомпідприємниптва 30.06.2009 року № 638/109 «Про затвердження Порядку розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів».
Перевіркою встановлено, що за період з 04.03.2011 року по 17.05.2011 року ТОВ «Вісла ЛТД»стягувалась плата з суб'єктів господарювання за послуги ринку в розмірах, що перевищують граничні розміри плати, затверджені розпорядженням Чернігівської ОДА від 09.12.2005 року № 347, на підставі додаткових розрахунків, які не надавались Чернігівській ОДА для розгляду та не затверджувались у встановленому порядку.
Згідно довідки ТОВ «Вісла ЛТД»від 23.05.2011 року № 35, послуги ринку розраховуються згідно розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 09.12.2005 року № 347 «Про граничні розміри плати за послуги ринків».
Відповідно до п. 8.2. розпорядження Чернігівської ОДА від 09.12.2005 року N 347, з суб'єктів господарювання - фізичних осіб, що здійснюють продаж продовольчих та непродовольчих товарів на ринку стягується плата за обслуговування торгівельного місця при здійсненні продажу у кіосках, палатках, з використанням контейнерів, малих архітектурних форм в розмірі 1 грн. за день. ТОВ «Вісла ЛТД», крім плати в розмірі 1 грн. за день, стягувало додаткову плату з суб'єктів господарювання за обслуговування торгівельного місця в розмірах 27,56 грн. за 1 кв.м на місяць.
Згідно п. 2.1. розпорядження Чернігівської ОДА від 09.12.2005 року № 347, керівництво та власники ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів повинні встановлювати конкретний розмір плати за послуги, що надаються ними з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, у межах визначеного граничного рівня, виходячи з економічної доцільності.
Відповідно до п. 2.2 розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 09.12.2005 року № 347, у випадку, коли граничні розміри плати за послуги, що надаються ринками з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, не відшкодовують витрати з їх надання, керівництво ринку вносить обласній державній адміністрації пропозиції щодо затвердження інших рівнів плати, за попереднім їх погодженням з органами місцевого самоврядування, згідно з чинним законодавством.
Таким чином, стягнення позивачем додаткової плати з суб'єктів господарювання за обслуговування торгівельного місця в розмірі 27,56 грн. за 1 кв.м на місяць, яка не надавались Чернігівській ОДА для розгляду та не затверджувались у встановленому порядку є порушенням державної дисципліни цін.
За період з 04.03.2011 року по 17.05.2011 року ТОВ «Вісла ЛТД»необґрунтовано отримано виручку на суму 37 496,80 грн.
Положеннями Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України 3 грудня 2001 року N 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 року за N 1047/6238, прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін покладено на Держінспекцію з контролю за цінами та відповідні державні інспекції з контролю за цінами а Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Пунктом 1.4 Інструкції визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Згідно п.п. 3.1 п. 3 Інструкції про порядок застосування економічних та авансових (штрафних ) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 3.12.2001 № 298/519, підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Чернігівській області прийнято рішення від 27 травня 2011 року № 105 про застосування економічних санкцій: вилучення до державного бюджету необґрунтовано одержаної суми виручки у розмірі 37 496,80 грн. та стягнення до державного бюджету штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки у розмірі 74 993,60 грн., всього 112 490,40 грн.
Станом на 14.07.2011 року рішення відповідача від 25 травня 2011 року № 105 виконано позивачем частково, а саме сплачено 15 000 грн. до державного бюджету відповідно платіжного доручення № 153 від 01.06.2011 року.
Посилання апелянта на розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 21.09.2006 року № 351, зареєстрованого в Чернігівському обласному управлінні юстиції Міністерства юстиції України від 05.10.2006 року за № 32/617, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки воно затверджує граничні розміри плати за послуги, що надаються ТОВ «Прилуцький ринок»та іншими ринками системи споживчої кооперації з продажу продовольчих та непродовольчих товарів.
Згідно довідки № 08-2/04-11 від 12.07.2011 року Чернігівської облспоживспілки ТОВ «Вісла ЛТД»не відноситься до системи споживчої кооперації ринків, у зв'язку з чим розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 21.09.2006 року № 351 не стосується його діяльності.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, а постанову суду першої інстанції такою, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вісла ЛТД»- залишити без задоволення, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року - без змін.
Повний текст ухвали виготовлений 24 квітня 2012 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Хрімлі О.Г.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.