Постанова від 28.05.2012 по справі 2а/1270/3687/2012

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 травня 2012 року Справа № 2а/1270/3687/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ковальової Т.І.

при секретарі Ворошило О.Є.

в присутності сторін:

від позивача - не прибув

від відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» (Відокремлений підрозділ «Санаторій - профілакторій «Парус») про стягнення коштів у сумі 193,49 грн., -

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» (Відокремлений підрозділ «Санаторій - профілакторій «Парус») про стягнення коштів у сумі 193,49 грн.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що Відокремлений підрозділ «Санаторій - профілакторій «Парус» є структурним підрозділом Державного підприємства «Луганськвугілля» без права юридичної особи та є суб'єктом підприємницької діяльності, який створено згідно з Наказом Державного підприємства «Луганськвугілля» від 27.01.2004 року № 16. Відокремлений підрозділ «Санаторій - профілакторій «Парус» ДП «Луганськвугілля» зареєстрований в Державній податковій інспекції в Лутугинському районі Луганської області як платник податків, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків форми 3 4 - ОПП 10.11.2009 року № 308/16/29-031.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання у відповідача станом на 10.05.2012 року утворився податковий борг перед бюджетом з плати за користування надрами в сумі 193,49 грн., у тому числі 134,50 грн. відповідно до податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 06.05.2011 року № 10406 - термін сплати 19.05.2011 року та 59,44 грн. відповідно до податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 28.07.2011 року № 13382 - термін сплати 19.08.2011 року.

Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, надіслав факсограмою до канцелярії суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Луганськвугілля» створене згідно з Наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.02.2003 року № 82, зареєстроване в управління державної реєстрації та міського реєстру м. Луганську 09.04.2003 року за реєстраційним номером 25370169Ю0043256Ю, що підтверджуєтьсЯ свідоцтвом про державну реєстрацію від 09.04.2003 року. Відокремлений підрозділ «Санаторій - профілакторій «Парус» є структурним підрозділом Державного підприємства «Луганськвугілля» без права юридичної особи та є суб'єктом підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою Луганського обласного статуправління № 290012 від 08.04.2010 року. Відокремлений підрозділ «Санаторій - профілакторій «Парус» створено згідно з Наказом Державного підприємства «Луганськвугілля» від 27.01.2004 року № 16 та зареєстровано в Державній податковій інспекції в Лутугинському районі Луганської області як платника податків, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків форми № 4 - ОПП 10.11.2009 року № 308/16/29-031 (а.с.5-11).

У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання у відповідача станом на 10.05.2012 року утворився податковий борг перед бюджетом з плати за користування надрами в сумі 193,49 грн., у тому числі 134,50 грн. відповідно до податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 06.05.2011 року № 10406 - термін сплати 19.05.2011 року та 59,44 грн. відповідно до податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 28.07.2011 року № 13382 - термін сплати 19.08.2011 року (а.с.12-17).

Державна податкова інспекція в Лутугинському районів Луганської області до відповідача відповідно до п.п.6.2.3 п. 6.2 ст. 6 ЗУ № 2181, норми якого діяли на час виникнення податкового боргу, застосовані відповідні заходи щодо стягнення податкового боргу : направлені перша та друга податкові вимоги, відповідно від 17.11.2008 року № 1\84 та від 25.12.2008 року № 2\124 (а.с.18,19).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

У п.46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України).

Розділом ХІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податкового боргу за користування надрами.

Відповідно до п.п.263.11.1 п.263.11 ст. 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом ІІ цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби:

- за місцезнаходження у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

- за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Згідно п.263.12 ст. 263 ПК України платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:

- за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

- за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем самостійно було подано до ДПІ в Лутугинському районі податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин: від 06.05.2011 року № 10406 на суму 134,50 грн. - термін сплати 19.05.2011 року та від 28.07.2011 року № 13382 на суму 59,44 грн. - термін сплати 19.08.2011 року (а.с.12-17).

Однак, у встановлений законом строк ДП "Луганськвугілля" суму податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в повному обсязі не сплатило, внаслідок чого утворився податковий борг в сумі 193,49 грн.

Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня

надіслання такому платнику податкової вимоги.

На підставі п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).

Відповідачу були направлені перша та друга податкові вимоги, відповідно від 17.11.2008 року № 1\84 - 18.11.2008 року та від 25.12.2008 року № 2\124 - 30.12.2008 року, тобто 60 днів з моменту надіслання минуло. Відповідачем вищезазначені вимоги не оскаржені, не скасовані та є такими, що підлягають виконанню.

Сума податкового боргу відповідачем добровільно не сплачена.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» (Відокремлений підрозділ «Санаторій - профілакторій «Парус») про стягнення коштів у сумі 193,49 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 32473323, місце знаходження : 91000, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1-в) кошти в сумі 193,49 грн. (сто дев'яносто три гривні сорок дев'ять копійок) за податковим боргом з плати за користування надрами з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих боржника на користь державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяТ.І. Ковальова