Постанова від 15.05.2012 по справі 0518/1377/2012

Жданівський міський суд Донецької області

Справа № 0518/1377/2012

Провадження № 2-а/0518/16/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2012 року Жданівський міський суд Донецької області

у складі:

головуючого судді: Макаганчука В.І.

при секретарі: Александрович Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жданівка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Жданівка Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України м. Жданівка Донецької області протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії за віком із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, починаючи з 01 лютого 2012 року, з урахуванням різниці фактично виплаченої суми пенсії,

ВСТАНОВИВ:

04.04.2012 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України м. Жданівка Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України м. Жданівка Донецької області протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії за віком із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік -1650,43 грн., починаючи з 01 лютого 2012 року, з урахуванням різниці фактично виплаченої суми пенсії.

В обґрунтування позову посилається на наступні підстави:

так, вона є пенсіонеркою, отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Перебуваючи на пенсії, продовжує працювати, в зв'язку з чим отримала право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При здійсненні перерахунку пенсії, відповідач використовує показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, який становить 1197,91 грн.

На думку позивачки, застосування такого показника є неправомірним, так як створює зменшення розміру пенсії і суперечить вимогам ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на ті ж підстави, що викладені нею у адміністративному позові.

Відповідач по справі -представник УПФУ в м.Жданівка в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала в повному обсязі та надала суду письмові заперечення на позовну заяву, посилаючись на те, що позивачка ОСОБА_1 в позові зазначає, що звернулась за перерахунком пенсії 31.01.2012 року, що не відповідає дійсності, так як звернення відбулося 28.02.2012 року, а тому вимога про проведення перерахунку з 01.02.2012 року необґрунтована, перерахунок здійснено з 01.03.2012 року. Відповідь УПФУ від 07.03.2012 року надає роз'яснення питання здійснення перерахунку пенсії у 2010 році, тому не може бути доказом по справі.

Крім того, зміст ч.4 ст.42 ЗУ № 1058 та порядок застосування ч.1,2 ст.40 ті ч.4 ст.42 цього закону детально описано в пленумі Вищого адміністративного суду від 20.06.2011 р., в якому дії органів ПФУ щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік при проведенні перерахунку визнані правомірними. УПФУ ніколи не застосовувалися норми постанови КМУ від 28.05.2008 року №530.

Крім того, позивачка зазначає, що звернулася за перерахунком у 2012 році, тому необхідно застосувати показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення (2011 р.), але при цьому просить застосувати показник 2009 року -1650,93 грн. У 2006 р. позивачка скористалася наданим їй правом на обчислення заробітку за нормами ст.40 ЗУ № 1058 і нових довідок за 60 місяців роботи не надавала, отже підстав для застосування вказаної статті більше не було. При здійсненні перерахунку пенсії у 2008 р., його було здійснено за нормами чинного та той час законодавства з показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення.

З 01.10.2011 року до ЗУ № 1058 внесені зміни, якими по новому регламентується порядок проведення перерахунків пенсії а саме: - згідно ч.2 ст. 40 ЗУ № 1058 середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається тепер за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто не може застосовуватись при перерахунку пенсії;

-ч.4 у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після визначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Тобто, змінним є лише індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, а показник середньої заробітної плати залишається незмінним протягом усього періоду отримання пенсії, навіть при переході на інший вид пенсії (ч.3 ст.45 ЗУ № 1058).

До подання заяви про перерахунок пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітку позивачки складав 1,70229, при розрахунку індивідуального коефіцієнту за поданою 28.02.2012 заявою склав 1.62924. Враховуючи відсутність в матеріалах справи згоди позивача на значне зменшення коефіцієнту та зменшення заробітку для обчислення пенсії в наслідок його застосування, позивачці було відмовлено у проведенні перерахунку по заробітній платі за рішенням №7 від 06.03.2012 року та здійснено перерахунок лише по стажу.

Тому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ м. Жданівка Донецької області, отримує пенсію за віком (а.с. ). Після призначення пенсії продовжує працювати.

28.02.2012 року позивачка звернулася до УПФУ м.Жданівка з заявою про перерахунок пенсії (а.с. ).

Відповідач своїм рішенням №7 від 06.03.2012 року позивачці було відмовлено у проведенні перерахунку та здійснено перерахунок лише по стажу через значне зменшення коефіцієнту та зменшення заробітку для обчислення пенсії в наслідок його застосування (а.с. ).

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон №1058-IV).

Позивачка набула право на перерахунок пенсії, оскільки після призначення пенсії вона продовжує працювати і на дату звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивач відпрацювала 24 місяці.

Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, пов'язані з перерахунком пенсії стосовно осіб, які продовжували працювати, врегульовані в частині 4 статті 42 Закону № 1058-ІУ, в якій визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була викладена у новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на

одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп-2008 у справі про страхові виплати зміни, внесені підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ, визнані такими, що не відповідають Конституції У країни (є неконституційними).

За правилами, встановленими у статті 152 Конституції України, статті 73 Закону «Про Конституційний Суд України», положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність та не підлягають застосуванню. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що є неконституційними.

Таким чином, на підставі вказаного Рішення Конституційного Суду України нова редакція частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»втратила чинність, унаслідок чого відновлена попередня редакція даної статті згідно до Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ, яка є чинною на теперішній час.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.06.2011 року, судам надані рекомендації щодо розгляду справ пов'язаних з проведенням перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру, а саме:

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії

продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивачки із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

Крім того, позивачка зазначає, що звернулася за перерахунком у 2012 році, тому необхідно застосувати показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення (2011 р.), але при цьому просить застосувати показник 2009 року -1650,93 грн.

З 01.10.2011 року до ЗУ № 1058 внесені зміни, якими по новому регламентується порядок проведення перерахунків пенсії а саме:

Відповідно до ч.2 ст. 40 ЗУ № 1058 середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається тепер за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто не може застосовуватись при перерахунку пенсії;

Згідно ч.4 вказаного Закону у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після визначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Тобто, змінним є лише індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, а показник середньої заробітної плати залишається незмінним протягом усього періоду отримання пенсії, навіть при переході на інший вид пенсії (ч.3 ст.45 ЗУ № 1058).

До подання заяви про перерахунок пенсії до УПФУ м.Жданівка індивідуальний коефіцієнт заробітку позивачки складав 1,70229, при розрахунку індивідуального коефіцієнту за поданою 28.02.2012 заявою склав 1,62924, тому враховуючи відсутність згоди позивачки на значне зменшення коефіцієнту та зменшення заробітку для обчислення пенсії в наслідок його застосування, позивачці УПФУ м.Жданівка було відмовлено у проведенні перерахунку по заробітній платі за рішенням №7 від 06.03.2012 року та здійснено перерахунок лише по стажу.

За таких обставин суд вважає позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 102,158-163 КАС України, на підставі ст.ст.19, 92 Конституції України, ст.ст. 4, 5 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV в редакції від 09.07.2003 року, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Жданівка Донецької області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України м. Жданівка Донецької області протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії за віком із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, починаючи з 01 лютого 2012 року, з урахуванням різниці фактично виплаченої суми пенсії - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жданівський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Жданівського міського

суду Донецької області: В.І. МАКАГАНЧУК