Справа № 0445/542/2012
21 травня 2012 року Справа № 0445/542/2012
Широківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Шевченко О.В., розглянувши в приміщенні суду в смт. Широке в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про:
- визнання протиправними дій відповідача в частині відмови позивачеві у перерахунку пенсії з 01.12.2010 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 р. (1650,43 грн.), що передує року вказаного перерахунку пенсії позивача;
- зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2010 р., із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 р. (1650,43 грн.), що передує року вказаного перерахунку пенсії позивача;
- зобов'язання відповідача здійснити виплату позивачеві суми пенсії, невиплаченої відповідачем внаслідок його неправомірних дій та неправильного перерахунку пенсії.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він одержує державну пенсію за віком і перебуває на обліку у відповідача. 17.11.2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру. Однак відповідач використав для перерахунку показники середньої зарплати за 2007 рік, а не 2009 року. Такі дій відповідача призвели до зменшення його пенсії і є невигідним для нього.
Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі його представника. Позов не визнають в повному обсязі.
Від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання позивач, представник відповідача не з'явилися.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи в сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки:
Позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії із стажу роботи та заробітку.
На підставі заяви працівниками відповідача позивачу був здійснений перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною стажу та заробітку. При перерахунку застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Позивач вважає, що відповідач при перерахунку пенсії повинен застосовувати середню заробітну плату за 2009 рік.
Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо дій відповідача при перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру та застосування показника середньої заробітної плати працівників відповідно ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам, у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється пунктом 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) (далі по тексту -Закон № 1058). Вказана норма закону передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Наведена редакція існує після визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-6.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналізуючи відновлену (діючу) норму абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 1058 одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії. При цьому термін "обчислення пенсії" у правовому розумінні тотожний терміну "призначення пенсії", а не перерахунку.
Виходячи з наведеного при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв'язку з визнанням даних змін до Закону неконституційними, оскільки приписами Закону №1058 в редакції чинній з 22 травня 2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачене.
Правове розуміння понять "середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України" та "показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії" є різними правовими категоріями.
Згідно змісту вищенаведених норм законів правила частини першої статті 40 Закону № 1058 при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Виходячи з наведеного середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України № 1058. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в ст. 9 КАС України приписи Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не можливо застосовувати до спірних відносин.
Обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим, виходячи з норм діючого законодавства, це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається ч. 2 ст. 40 Закону України № 1058, з тією лише різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме: суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні відсутні.
За таких обставин суд приходить до висновків про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Ухвалою суду від 21.05.2012 року позовні вимоги за період 01.12.2010 року по 18.10.2011 року залишено без розгляду.
При винесенні даного рішення суд враховує також правову позицію Вищого адміністративного суду України викладену в ухвалі від 15 вересня 2011 р. у справі за ЄДРСРУ № К/9991/42817/11-С, в постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2011 року у справі № 2а-4709/11 (у справі за ЄДРСРУ № 9101/118954/2011).
Крім того, понесені позивачем судові витрати - судовий збір, сплачений ним при звернені до суду з позовом, відшкодуванню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 122, 159, 160, 163 КАС України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закон України «Про пенсійне забезпечення», суд
Відмовити повністю в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Широківському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в 10-денний строк з дня отримання її копії шляхом подання апеляційної скарги.
СУДДЯ О.В.ШЕВЧЕНКО
21 травня 2012 року.