73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"17" травня 2012 р. Справа № 2-а-719/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
за участю: секретаря - Багненко Т.В.,
представників Центру зайнятості - Салати І.І., Карнаух В.В., Сидоренко І.В., Радченко О.В.,
представників ДФІ - Волошиної Т.О., Мачнєвої М.І., Креховецького І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Каховського міськрайонного центру зайнятості до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання нечинним акту ревізії в частині та скасування п. 2 вимог і за позовом Державної фінансової інспекції в Херсонській області до Каховського міськрайонного центру зайнятості про зобов'язання виконати п. 2 вимоги,
встановив:
Каховський міськрайонний центр зайнятості (далі - Центр зайнятості) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Херсонській області (далі - ДФІ) про визнання нечинним акту ревізії в частині та скасування п. 2 вимоги від 20.01.2012 року № 450-15/129.
Державна фінансова інспекція в Херсонській області звернулась до суду з позовом до Каховського міськрайонного центру зайнятості про зобов'язання виконати п. 2 вимоги від 20.01.2012 року № 450-15/129.
Ухвалою суду від 27.03.2012 року справи об'єднані в одне провадження.
Центр зайнятості свої вимоги про скасування Вимоги щодо відображення дебіторської заборгованості в сумі 67191,63 грн., проведення претензійно-позовної роботи з ПрАТ "ДСУ-12" щодо повернення коштів (в разі відмови в добровільному порядку здійснити повернення грошових коштів), або стягнути кошти з відповідальних осіб шляхом проведення претензійно-позовної роботи, у зв'язку з тим, що, на думку ДФІ, перерахування грошових коштів для виплати допомоги по частковому безробіттю працівникам ЗАТ "ДСУ- 12" за період з 01.01.2010 р. по 21.02.2010 р. здійснено з порушенням встановленого законодавства на суму 67191,63 грн., чим не дотримано п. 3 Розділу II Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення" від 25.12.2008 р. № 799-IV, ст. 24,25, ч. 2-5 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ, обґрунтовує тим, що кошти для виплати допомоги по частковому безробіттю в 2010 році перераховувалися Каховським МРЦЗ згідно пунктів 2.11, 2.12. Порядку 45 на виконання прийнятого у 2009 році рішення Херсонським обласним центром зайнятості. З 1 січня 2010 року жодного нового позитивного висновку комісією з питань фінансування виплат по частковому безробіттю обласного центру зайнятості ухвалено не було, а відповідно директором Херсонського ОЦЗ не видано жодного наказу. Всі виплати здійснювали на виконання взятих службою зайнятості зобов'язань у 2009 році згідно діючого Порядку 45 в межах видатків, затверджених Правлінням Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для виплати по частковому безробіттю особам рішення щодо яких були прийняті до 01.01.2010 р.
Вважають, що Каховським МРЦЗ на законних підставах було забезпечено, перерахування коштів Підприємству для виплати допомоги по частковому безробіттю.
Щодо здійснення перерахування Каховським міськрайонним центром зайнятості, грошових коштів на оплату праці та нарахування на заробітну плату безробітних, які працевлаштовані на громадські роботи (кур'єр 1 розряду, оброблювач інформаційного матеріалу) до Управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради в 2010 - 2011 роках, понад посадові оклади, які встановлені законодавством (1200,00 грн. замість мінімальної заробітної плати за відповідні періоди), чим зайво сплачено за рахунок бюджету Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття суму 10720,42 грн., свої вимоги обґрунтували тим, що Каховський міськрайонний центр зайнятості при організації оплачуваних громадських робіт для безробітних діяв виключно відповідно до Законів України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття", Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 839. Питання щодо правового регулювання відносин, що виникають в процесі організації та проведення громадських робіт врегульовані вищезазначеними нормативно-правовими та підзаконними актами. Посилання ДФІ на ч. 1, 2 ст.2 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. № 108/95, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" від 30.08.2002 р. № 1298 вважають безпідставними, оскільки, відповідно до п. 6 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою КМУ від 10.09.2008р. № 839 (далі - Положення № 839) оплачувані громадські роботи проводяться виключно на спеціально створених для цього тимчасових робочих місцях.
Для організації таких робіт не можуть використовуватися вакантні робочі місця, робітники, які працюють на оплачуваних громадських роботах, не можуть перебувати у штаті підприємства.
Пунктом 9 Положення № 839 встановлено, що громадські роботи організуються на договірній основі між центром зайнятості та роботодавцем, тобто, заробітна плата безробітним, які приймають участь в оплачуваних громадських роботах, визначається сторонами з урахуванням обсягу робіт, які виконуються саме безробітними на договірних умовах. Оскільки, обсяг робіт, який виконується безробітними і штатними працівниками, є різним.
Вважають, що управлінням праці та соціального захисту населення Каховської міської ради подавались достовірні дані щодо витрат на організацію та проведення оплачуваних громадських робіт, Каховським центром зайнятості кошти були витрачені на законних підставах, будь-які фінансові порушення відсутні, а вимога ДФІ про відшкодування коштів є безпідставною та суб'єктивною.
У судовому засіданні представники Центру зайнятості свої позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, проти вимог ДФІ заперечували.
Представники ДФІ проти позовних вимог Центру зайнятості заперечували, просили задовольнити свої позовні вимоги з тих підстав, що в порушення вимог п. 3 Розділу II Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення" від 25.12.2008 р. № 799-УІ, статей 24, 25, ч. 2-5 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-III, Центром зайнятості проведено фінансування виплат по частковому безробіттю за період з 01.01.2010 р. по 21.02.2010 р. на суму 67191,63 грн. з порушенням встановленого законодавства, чим нанесено матеріальну шкоду (збитки) на суму 67191,63 грн.
Крім того, ревізією встановлено, що Центром зайнятості проведені видатки на оплату громадських робіт з порушенням встановленого порядку на суму 10720,42 грн.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні докази, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог Центру зайнятості та відмову в задоволенні позову ДФІ з огляду на наступне.
Судом встановлено, що на підставі п.2.35 Плану роботи Державної фінансової інспекції України на ІУ квартал 2011 року, проведена планова виїзна ревізія фінансово-господарської діяльності в Каховському міськрайонному центрі зайнятості за період з 01.01.2009 р. по 01.10.2011 р.
За результатами ревізії складено акт ревізії від 28.12.2011 р. № 52-30/27 та 20.01.2012 року надіслано на адресу Центру зайнятості вимоги про усунення фінансових порушень №40-15/129.
Ревізією встановлено, що відповідно до наказу директора Херсонського обласного центру зайнятості № 250 від 29.10.2009 р. "Про виділення коштів для виплати допомоги по частковому безробіттю", на підставі ст.ст. 24, 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", з урахуванням висновку комісії з питань фінансування виплат по частковому безробіттю Херсонського обласного центру зайнятості - виділено кошти по частковому безробіттю ЗАТ "ДСУ-12" для виплат по частковому безробіттю з 26.08.2009 р.
Відповідно до платіжних доручень Центром зайнятості здійснено перерахування грошових коштів фонду на банківський рахунок ЗАТ "ДСУ-12" для здійснення виплат по частковому безробіттю за період з 26.08.2009 р. по 21.02.2010 р. на загальну суму 230654,38 грн., з них у 2009 році 155945,61 грн. виплати по частковому безробіттю за вересень - грудень 2009 року; у 2010 році 74708,77 грн. виплата по частковому безробіттю за грудень 2009 року на суму 667,13 грн., виплата по частковому безробіттю з 25.12.2009 р. по 21.02.2010 р. на суму 74041,64 грн.
Проведеною зустрічною звіркою в ЗАТ "ДСУ-12" встановлено, що відповідно до витягу з протоколу загальних зборів трудового колективу № 3 від 25.06.2009 р., відповідно до п. 12 Розділу 5 колективного договору на 2009 рік у зв'язку з фінансовими труднощами оголошено простій для Закритого акціонерного товариства в режимі неповного робочого часу з 26.08.2009 р. з дотриманням вимог законодавства, повідомлено про початок простою, що може призвести до часткового безробіття, що у зв'язку з фінансовою кризою, відсутністю фінансування галузі державною службою автомобільних доріг в ЗАТ "ДСУ - 12" з 26.08.2009р. починається простой, який може призвести до часткового безробіття, що може тривати до 6 місяців.
Крім того, зустрічною звіркою підтверджено надходження на банківський рахунок ЗАТ "ДСУ-12" грошових коштів від Каховського міськрайонного центру зайнятості на виплату допомоги по частковому безробіттю та видачу працівникам товариства допомоги по частковому безробіттю на загальну суму 230654,38 грн.
Суд не погоджується з позицією ДФІ щодо порушення з боку Центру зайнятості вимог законодавства України щодо проведення фінансування виплат по частковому безробіттю за період з 01.01.2010 р. по 21.02.2010 р. на суму 67191,63 грн.
Так, частиною 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення" від 25.12.2008, № 799-У на період до 1 січня 2010 року було введено в дію статті 24, 25 та частини другу - п'яту статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Незважаючи на те, що норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (ст.24, 25, ч.2-5 ст.26), які визначають умови надання допомоги по частковому безробіттю, право на допомогу по частковому безробіттю, розмір та тривалість виплати допомоги по частковому безробіттю були чинними з моменту прийняття зазначеного Закону, реалізація цих норм стала можливою тільки після прийняття Мінпраці наказу № 45 від 07.02.2009 р., яким було затверджено механізм (порядок) фінансування та надання допомоги по частковому безробіттю.
Комісія Херсонського обласного центру зайнятості з питань фінансування виплат по частковому безробіттю керуючись ст.ст. 24, 25, ч. 2-5 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" розглянувши документи, які надійшли від ЗАТ "ДСУ-12" вирішила рекомендувати прийняти рішення щодо виділення коштів для виплати допомоги по частковому безробіттю зазначеному підприємству, що підтверджується протоколом №3 від 29.10.2009 р. Відповідне рішення про виділення коштів ЗАТ для виплати допомоги по частковому безробіттю з 26.08.09 р. було прийняте директором Херсонського обласного центру зайнятості до 1 січня 2010 року (наказ № 250 від 29.10.2009 р.)
Директора Центру зайнятості наказом зобов'язано забезпечити, відповідно до Порядку 45, перерахування коштів підприємству для виплати працівникам, які були включені до списків застрахованих осіб, що розглядалися комісією та щодо яких директором регіонального центру зайнятості було прийнято рішення про фінансування виплат по частковому безробіттю в межах кошторисів на 2009 та 2010 роки згідно КЕКВ 1310.03 "Допомога по частковому безробіттю", затверджених Херсонським обласним центром зайнятості на підставі затверджених кошторисів Державного центру зайнятості.
Кошти для виплати допомоги по частковому безробіттю в 2010 році перераховувалися Каховським МРЦЗ згідно пунктів 2.11, 2.12. Порядку 45, на виконання прийнятого в 2009 році рішення Херсонським обласним центром зайнятості. З 1 січня 2010 року жодного нового позитивного висновку комісією з питань фінансування виплат по частковому безробіттю обласного центру зайнятості ухвалено не було, директором Херсонського обласного центру зайнятості не видано жодного наказу. Всі виплати здійснювали на виконання взятих службою зайнятості зобов'язань у 2009 році згідно діючого Порядку 45 в межах видатків затверджених Правлінням Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для виплати по частковому безробіттю особам рішення щодо яких були прийняті до 01.01.2010 р., що підтверджується постановою правління Фонду № 143 від 17.12.2009 р.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність дій Центру зайнятості щодо виплати допомоги по частковому безробіттю.
Визначаючись щодо позовних вимог відносно використання коштів на організацію громадських робіт для безробітних, суд виходив з наступного.
Організація громадських робіт для безробітних здійснюється відповідно до договорів про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт з підприємствами та організаціями. Направлення на участь в громадських роботах проводився Центром зайнятості на перелік посад, які затверджені рішенням Каховської міської ради та Каховської
районної державної адміністрації.
За період з 01.01.2010 р. по 01.10.2011 р. направлено на участь у громадських роботах відповідно до укладених договорів 112 осіб, з них у 2010 році - 33, січні - вересні 2011 року - 79, які мали статус безробітних.
Вибірковою ревізією правильності здійснення перерахування грошових коштів за організацію громадських робіт на підставі укладених договорів, актів виконаних робіт, наказів про виділення коштів із Фонду на перерахування за громадські роботи управлінню праці та соціального захисту населення Каховської міської ради, встановлено, що Центром зайнятості здійснено перерахування грошових коштів управлінню праці в сумі 45592,59 грн., відповідно до укладених договорів "Про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт", актів виконаних робіт та рахунків.
Проведеною ДФІ зустрічною звіркою встановлено, що за період з 11.08.2010 р. по 01.04.2011 р. за направленнями Центру зайнятості, на підставі наказів про прийняття працевлаштовано на громадські роботи в управління праці та соціального захисту населення Каховської міської ради в 9 випадках 5 осіб, з них 1 особу в одному випадку на посаду кур'єра І розряду, 4 осіб у 8 випадках на посаду оброблювачів інформаційного матеріалу, укладено трудові договори на участь в оплачуваних громадських роботах з оплатою праці в розмірі 1200,00 грн. щомісячно.
За даними бухгалтерського обліку управління праці, здійснено нарахування заробітної плати за фактично відпрацьований час (з урахуванням внесків утриманих із заробітної плати) на загальну суму 33399,89 грн. (з розрахунку 1200,00 заробітної плати щомісячно), нараховано внесків на фонд оплати праці до державних соціальних фондів (в 2010 році) та єдиного соціального внеску на загальну суму 12192,68 грн.
За період з 15.09.2010 по 26.06.2011 р. управлінням праці отримано на рахунок відкритий в державному казначействі грошові кошти для оплати за громадські роботи та сплати нарахування внесків до фондів на загальну суму 45592,59 грн., здійснена фактична виплата грошових коштів на заробітну плату в сумі 33399,89 грн., сплачено внески на фонд оплати праці на суму 12192,68 грн. Станом на 01.10.2011р. за даними бухгалтерського обліку дебіторська та кредиторська заборгованість перед центром зайнятості відсутня.
Відповідно до п. 9 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №839, для проведення оплачуваних громадських робіт (незалежно від джерел їх фінансування) між міським, районним, районним у місті або міськрайонним центром зайнятості та роботодавцями укладається договір про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт.
Так, між Центром зайнятості населення та управлінням праці та соціального захисту населення Каховської міської ради (роботодавець) укладено договори про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт, що сторонами не заперечувалось.
Пунктом 2.3.1 Договору встановлено, що Роботодавець зобов'язується створити у термін, вказаний у договорі, тимчасові робочі місця по професіях кур'єр, оброблювач інформаційного матеріалу із осіб, зареєстрованих безробітними, для проведення оплачуваних громадських робіт по інформуванню населення.
Пунктом 4.3 Договору передбачено, що у разі фінансування організації оплачуваних громадських робіт за рахунок коштів Фонду Роботодавець несе відповідальність за достовірність наданих Центру зайнятості актів виконаних робіт та розрахунків витрат на організацію громадських робіт.
Пунктом 4.4 Договору визначено, що у разі нецільового використання коштів Фонду або недостовірності поданих даних Роботодавець зобов'язується повернути Центру зайнятості в повному обсязі суму профінансованих Центром зайнятості витрат, зазначених у кошторисі, з урахуванням індексу зростання цін на споживчі товари, протягом 10 календарних днів з моменту виявлення зазначених порушень.
Актами виконаних робіт, які затверджені начальником управління праці, підтверджено виконання робіт тимчасовими працівниками (безробітними).
Порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт врегульовано відповідним Положенням, затвердженим постановою КМУ № 839 від 10.09.2008 року (далі - Положення), згідно з пунктом 8 якого види оплачуваних громадських робіт визначаються виходячи з потреб територіальної громади, регіону і повинні сприяти їх соціальному розвитку.
Пунктом 9 Положення передбачено, що оплачувані громадські роботи організовуються роботодавцями незалежно від форми власності на договірній основі. Для проведення оплачуваних громадських робіт (незалежно від джерел їх фінансування) між міським, районним, районним у місті або міськрайонним центром зайнятості (далі - місцевий центр зайнятості) та роботодавцями укладається договір про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт. Примірна форма зазначеного договору затверджується Мінпраці за погодженням з правлінням Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд). Договори про організацію та проведення оплачуваних громадських робіт укладаються в межах одного календарного року.
Щодо посилання ДФІ на частини 1, 2 ст.2 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. № 108/95, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" від 30.08.2002 р. № 1298, суд зазначає, що відповідно до п. 6 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 10.09.2008р. № 839, оплачувані громадські роботи проводяться виключно на спеціально створених для цього тимчасових робочих місцях.
Для організації таких робіт не можуть використовуватися вакантні робочі місця, робітники, які працюють на оплачуваних громадських роботах, не можуть перебувати у штаті підприємства.
Відповідно до п.9 Положення № 839, громадські роботи організуються на договірній основі між центром зайнятості та роботодавцем, заробітна плата безробітним, які приймають участь в оплачуваних громадських роботах, визначається сторонами з урахуванням обсягу робіт, які виконуються саме безробітними на договірних умовах. Оскільки, обсяг робіт, який виконується безробітними і штатними працівниками, є різним.
Пунктом 16 Положення № 839 встановлено, що оплата праці осіб, зайнятих на громадських роботах, здійснюється за фактично виконану роботу за розцінками, тарифними ставками та посадовими окладами відповідно до законодавства і не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом, тобто в межах фонду оплати праці але не менше за розмір мінімальної заробітної плати, установленої законодавством.
Таким чином, заробітна плата не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, але не вказано допустимого максимального розміру, тощо.
Під час визначення розміру оплати праці особам, зайнятим на оплачуваних громадських роботах, роботодавець може використовувати положення відповідних галузевих угод. Роботодавці можуть встановлювати відповідні доплати до заробітної плати згідно із законодавством за власний рахунок.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Центром зайнятості дотримано вимоги чинного законодавства щодо організації та проведення оплачуваних громадських робіт.
За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Каховського міськрайонного центру зайнятості та необґрунтованості вимог Державної фінансової інспекції в Херсонській області.
Щодо вимоги Центру зайнятості про визнання нечинним акту ревізії в частині висновків стосовно фінансування організації та проведення громадських робіт для безробітних суд зазначає, що провадження в цій частині позовних вимог підлягає закриттю з огляду на таке.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовані ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні.
Зважаючи на зазначене, не може бути предметом оскарження в судовому порядку такий акт органу державної влади, який не породжує ніяких правових наслідків, тобто - не створює прав та обов'язків для громадян та юридичних осіб.
Акт це - службовий документ, який стверджує факт проведення перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства суб'єктами.
З огляду на викладене, акт ревізії не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні п.1 ч.1 ст.17 КАС України, оскільки він не породжує прав і обов'язків, а лише фіксує сам факт проведення перевірки.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання нечинним акту ревізії в частині висновків стосовно страхування майна та стосовно нарахування та виплати заробітної плати підлягають закриттю.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 157-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов Каховського міськрайонного центру зайнятості до Державної фінансової інспекції в Херсонській області задовольнити частково.
Скасувати п. 2 Вимоги від 20.01.2012 року № 450-15/129.
В частині визнання нечинним акту ревізії щодо висновків стосовно фінансування організації та проведення громадських робіт для безробітних провадження у справі закрити.
У задоволенні позовних вимог Державної фінансової інспекції в Херсонській області до Каховського міськрайонного центру зайнятості про зобов'язання виконати п. 2 Вимоги 20.01.2012 року № 450-15/129 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 травня 2012 р.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 9.3