Справа № 2а/2570/1417/2012
24 травня 2012 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Падій В.В.,
при секретарі Кондратенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівський області до товариства з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
19.04.2012 року Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівський області звернулось до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 18933,71 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що у товариства з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" середньооблікова кількість штатних працівників у 2011 році складала 12 осіб, а тому, відповідно Інструкції щодо заповнення форми звітності № 10-ПІ, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році становив 1 робоче місце. Відповідно до списку працюючих інвалідів - штатних працівників, доданого до Звіту, інвалідом відпрацьовано 4 місяці, що відповідає середньообліковій кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб. Таким чином, невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце.
В судове засідання 21.05.2012 року представником позивача до суду була надана заява про уточнення позовних вимог, в якій зазначив, що в зв'язку зі зміною облікової ставки НБУ в позовній заяві невірно визначено суму пені, а тому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" пеню в розмірі 7,56 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, надіслав до суду письмові заперечення, в яких зазначив, що проти задоволення позовних вимог заперечує в повному обсязі, оскільки згідно статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу повинен установлюватися з 01 жовтня 2011 року по 31 грудня 2011 року включно, оскільки в період з 01 січня по 30 вересня 2011 року середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складала менше 8 осіб, то підприємство не повинно було забезпечувати працевлаштування інвалідів. Вказаний факт підтверджується довідкою від 18.05.2012 року № 713. Також зазначив, що з 01.09.2011 року до товариства на посаду прибиральника був прийнятий інвалід 2 групи ОСОБА_1 та з жовтня по грудень 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" щомісячно інформувало Корюківський районний центр зайнятості про наявність вакантних місць. Таким чином, товариство з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" своїми діями вжило всі передбачені чинним законодавством України заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів.
Судове засідання здійснювалось в порядку, передбаченому статтею 41 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно поданого відповідачем до відділення Фонду звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу на підприємстві відповідача складала у 2011 році - 12 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році становив 1 робоче місце (а.с.5).
Відповідно до наказу товариства з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" від 31.08.2011 року № 14-К до товариства з 01.09.2011 року була прийнята на посаду прибиральниці ОСОБА_1 (а.с.36), якій у відповідності до довідки МСЕК, наявної в матеріалах справи (а.с.37), встановлена друга група інвалідності.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, товариством були додатково виділені та створені два робочих місця для працевлаштування інвалідів на посади ветеринарного лікаря та зоотехніка.
Відповідно до вимог статті 19 Закону України від 21.03.1991 року № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України"(далі - Закон № 875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною 2 статті 19 Закону № 875-XII встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 року № 1442/11722.
Крім того, відповідно до частини 3 та частини 5 статті 19 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Згідно статті 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Частинами 9, 10 статті 19 Закону № 875-XII встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Суд зазначає, що частиною 3 статті 18 Закону 875-XII чітко визначені обов'язки підприємства, що використовує найману працю: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів; звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Згідно підпункту 2.1. пункту 2 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 р. № 42, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року № 117/13384, звіт складається роботодавцями щороку і до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Як вбачається з матеріалів справи, норматив для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу виник у позивача з 01.10.2011 року, згідно Інструкції зі статистики зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 286 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 року за № 1442/11722.
Таким чином, товариством з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" з трьох місяців у яких товариство повинно було забезпечити працевлаштування інвалідів, виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одного робочого місця.
Також, позивачем були додатково виділені та створені два робочих місця для працевлаштування інвалідів на посади ветеринарного лікаря та зоотехніка та направлялись повідомлення Корюківскому районному центру зайнятості з жовтня по грудень 2011 року про наявність вакантних місць, що підтверджується листами товариства з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" та відповідями Корюківского районного центру зайнятості на вказані листи (а.с.38-41).
Інваліди для працевлаштування уповноваженими органами не направлялися для працевлаштування до відповідача, а також жодних фактів самостійного звернення інвалідів для працевлаштування на підприємство в 2011 році не було встановлено.
Статтею 218 Господарського Кодексу України (далі - ГК України) встановлено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Згідно статті 230 ГК Кодексу штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Статтею 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Оскільки, відповідачем були створені робочі місця для інвалідів, та вжиті всі передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів, за таких обставин, суд вважає, що відповідачем виконані вимоги щодо створення робочих місць відповідно до встановленого нормативу, а отже суд дійшов висновку, що в діях відповідача не було вини і як наслідок складу правопорушення, а відтак, застосування адміністративно-господарських санкцій до відповідача є безпідставним.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівський області до товариства з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч", необхідно відмовити за необґрунтованістю.
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівський області до товариства з обмеженою відповідальністю "Племінне господарство "Бреч" - відмовити повністю.
Порядок апеляційного оскарження постанови суду, передбачений статтями 185-186 КАС України.
Суддя Падій В.В.