14 травня 2012 року Справа № 2а/2370/1187/2012
11 год. 47 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Тимошенко В.П.,
при секретарі -Кулику О.П.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1 -за довіреністю,
представника відповідача ОСОБА_2 -за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції до військової частини А 4167 про стягнення податкового боргу,
Смілянська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з адміністративним позовом до військової частини А 4167 про стягнення заборгованості в сумі 17 428 грн. 34 коп.
В судовому засіданні в обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача пояснив, що військова частина А 4167 стоїть на обліку в Смілянській ОДПІ як платник податків та має непогашену податкову заборгованість в сумі 17 428 грн. 34 коп. штрафних санкцій та пені за невчасну сплату податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів. Добровільно підприємство податковий борг не сплатило, тому представник позивача просив стягнути його в судовому порядку.
Представник відповідача по справі в судовому засіданні поти позову заперечила з тих підстав, що транспортні засоби знаходяться у військовій частині А 4167 на праві оперативного управління, тоді як на праві власності належать державі. На зазначеній підставі законодавством передбачено звільнення від сплати податку, а тому його стягнення незаконне.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Військова частина А 4167 згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи зареєстрована виконавчим комітетом Смілянської міської ради 21.02.2002р., ідентифікаційний код 08252600.
Відповідач стоїть на обліку в податковій службі як платник податків та має непогашену податкову заборгованість по штрафних санкціях та пені по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в загальній сумі 17 428 грн. 34 коп.
Згідно з вимогами п. 3 ч. 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-XII від 25.06.1991 р., що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 10 статті 14 зазначеного Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів віднесений до загальнодержавних податків і зборів.
Спеціальним законом, яким на час виникнення спірних правовідносин встановлювався податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах є Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11 грудня 1991 року № 1963-XII (далі -Закон № 1963-XII).
Статтею 1 Закону № 1963-XII визначено, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
За змістом статті 5 Закону № 1963-XII податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Статтею 6 Закону № 1963-XII встановлено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Стаття 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (далі -Закон № 2181), який до 01.01.2011 року установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, визначає податковий борг (недоїмку) як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеню, нараховану на суму такого податкового зобов'язання.
При цьому згідно статті 5 Закону № 2181 узгодженим податкове зобов'язання вважається в разі самостійного визначення останнього платником податків у податковій декларації -з дня подання такої податкової декларації, в разі нарахування податкового зобов'язання контролюючим органом -з дня отримання платником податків податкового повідомлення (розміщення податкового повідомлення на дошці податкових оголошень), за винятком випадків оскарження даного податкового повідомлення в порядку його апеляційного узгодження.
Згідно п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Узгоджена ж сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені вище, визнається сумою податкового боргу платника податків.
21 лютого 2012 року Смілянською ОДПІ Черкаської області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за результатами якої складено акт № 266/147/08252600.
В ході перевірки встановлено, що відповідачем самостійно нараховано даного податку згідно наступних розрахунків:
21948 грн. розрахунком №5093 від 29.02.2008 р. (термін сплати - 14.10.2008 р.),
21948 грн. розрахунком №.5093 від 29.02.2008р. (термін сплати - 14.01.2009 р.),
2333 грн. розрахунком №4050 від 01.03.2010р. (термін сплати -14.04.2010 р.),
2333 грн. розрахунком №4050 від 01.03.2010р. (термін сплати -14.07.2010 р.),
2334 грн. розрахунком №4050 від 01.03.2010р. (термін сплати -14.01.2011 р.).
В порушення вимог Закону № 2181 податковий борг по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів був погашений несвоєчасно.
За порушення строків сплати податкового зобов'язання відповідачу податковим повідомленням -рішенням від 05.03.2012 р. № 0036981701 були нараховані штрафні санкції у розмірі 6573 грн. (20 % від суми податкового зобов'язання, сплаченого з затримкою). Зазначене рішення 14.03.2012 р. було отримане відповідачем, ним не оскаржене, визначене останнім податкові зобов'язання добровільно не сплачені.
На підставі статті 16 Закону № 2181 за порушення строків погашення узгоджених податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів відповідачу також нараховано пеню з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, загальний розмір якої згідно наданої позивачем облікової картки платника податків становить 10 855 грн. 34 коп.
Статтею 16 Закону № 2181-III визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Її нарахування розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Суд зазначає, що відповідно до вимог пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, що містять підстави їх виставлення, суму податкового боргу, що належить до сплати, пені та штрафної санкції.
На виконання вказаної вимоги Закону № 2181 позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги № 1/128/24-012/5776 від 17.04.2008 р. на суму 5883 грн. та № 2/173/24-012/7635 від 26.05.2008 р. на суму 5883 грн., які були отримані уповноваженою особою відповідача 24.04.2008 р. та 29.05.2008 р. відповідно.
02 липня 2008 року заступником начальником Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області винесено рішення № 24/24-024/08252600 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків військової частини А 4167 в рахунок погашення його податкового боргу.
Як наслідок, загальна сума боргу військової частини А 4167 зі штрафних санкцій та пені по податку власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів складає 17 428 грн. 34 коп.
Суд вважає безпідставними заперечення відповідача стосовно неправомірності стягнення вище вказаної заборгованості, оскільки визначена ним сума податку хоч із запізненням, але була сплачена, що автоматично свідчить про прийняття на себе зобов'язань по сплаті інших нарахувань, пов'язаних з цим податком, зокрема -штрафних санкцій та пені.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення боргу з відповідача у сумі 17 428 грн. 34 коп. по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з військової частини А 4167 (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Зарічна, 32, ідентифікаційний код 08252600) на користь бюджету через Смілянську об'єднану державну податкову інспекцію Черкаської області (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 76, код ЄДРПОУ 38029974) заборгованість зі сплати податку з власників транспортних засобів у розмірі 17 428 (сімнадцять тисяч чотириста двадцять вісім) грн. 34 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя В.П. Тимошенко