28.05.2012
Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої -судді Шуригіної О.В.
при секретарі - Фурман Г.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нова Ушиця
справу за позовом ОСОБА_1 до Новоушицької селищної ради про стягнення заробітної плати , -
ОСОБА_1 звернулася з зазначеним позовом до суду, мотивуючи тим, що з 1989 року працює помічником вихователя в дошкільному навчальному закладі загального розвитку «Дзвіночок». Відповідно до її посадових обов'язків позивач прибирає туалетну кімнату. Вказаний дошкільний навчальний заклад знаходиться на балансі Новоушицької селищної ради. Наказом Міністерства освіти України за №557 від 26.09.2005року передбачені доплати в розмірі 10% до посадового окладу за використання в роботі дезінфікуючих засобів, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів. В лютому 2012 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її заробітної плати з 01.06.2007 року та донарахування і виплату 10 % посадового окладу, які вона не отримувала з 2007 року, проте їй було відмовлено. На підставі ст.. 233 КЗпП просить стягнути із відповідача невиплачену заробітну плату без обмеження будь-яким строком, починаючи з червня 2007 року.
В судовому засіданні позивач позов підтримала, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, уточнила період перерахунку та виплати заробітної плати з 01 червня 2007 року по грудень 2011 року включно, оскільки з січня 2012 року вказану доплату отримує згідно рішення суду.
Представник відповідача позов не визнав, подав до суду заперечення проти позову в яких вказав, що згідно Наказу Міністерства освіти України від 15.04.1993 року № 102 оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету провадиться на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань та згідно єдиної тарифної сітки.
Також зауважив, що відповідно до наказу міністерства освіти і науки «Про впорядкування умов плати праці, затвердження схем і тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ»№557 від 26.09.2005 року керівникам лише надано право, але не зобов»язано, в межах фонду заробітної плати , затвердженого в кошторисах доходів і видатків, здійснювати доплати до заробітної плати.
Дослідженням інформації, наданої головним бухгалтером Новоушицької селищної ради, яка є органом управління ДНЗ «Дзвіночок»встановлено, що кошторисні призначення бюджетних асигнувань на виплату заробітної плати працівникам дошкільного навчального закладу у період з 2007 по 2011 рік становили 70-90 % від потреби. На період з 2005 року по 2011 рік грошові кошти на виплату 10 % доплати за використання у роботі дезінфікуючих засобів, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів кошторисом взагалі не були передбачені.
Тому, посилаючись на ст.ст.4,5,13 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 94,98 КЗпП України, Постанову Кабінету міністрів України №1298 від 30.08.2002 року «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядив і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та окремих галузей бюджетної сфери», ст..ст. 23,48,51,121 Бюджетного Кодексу України, вважає, що Новоушицька селищна рада не мала правових підстав, без відповідного бюджетного фінансування, нараховувати та виплачувати позивачеві доплату до заробітної плати, оскільки були відсутні відповідні бюджетні асигнування.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та перевіривши докази справи в їх сукупності і давши їм правову оцінку, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що за наказом від 17.10.1989 р. позивач переведена на посаду помічника вихователя , про що свідчить запис в трудовій книжці.
Рішенням Новоушицького районного суду від 29 грудня 2011 року по справі № 2-536/11 позов ОСОБА_1 до Новоушицької селищної ради про визнання права на доплату та зобов'язання здійснювати доплату до заробітної плати задоволено - визнано за ОСОБА_1 право на доплату за використання в роботі дезінфікуючих засобів, а також як працівнику, зайнятому прибиранням туалетів, у розмірі 10 відсотків посадового (місячного) окладу; зобов'язано Новоушицьку селищну раду Хмельницької області проводити нарахування та виплату ОСОБА_1 доплату за використання в роботі дезінфікуючих засобів, а також як працівнику, зайнятому прибиранням туалетів, у розмірі 10 відсотків посадового (місячного) окладу у відповідності наказу Міністерства освіти і науки України за №557 від 26.09.2005 р. „Про упорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ". Вказана доплата здійснюється позивачу відповідачем на підставі рішення суду з січня 2012 року.
Згідно ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно ч. 2 ст. 233 КЗпП , у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
З пояснень позивача, що й не заперечується відповідачем , встановлено що ОСОБА_1 доплата за використання в роботі дезінфікуючих засобів, а також як працівнику, зайнятому прибиранням туалетів, у розмірі 10 відсотків посадового (місячного) окладу не виплачується з 01 червня 2007 року, а тому порушене відповідачем право підлягає захисту з 01 червня 2007 року.
Відповідно до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Законом України N 475/97-ВР від 17 липня 1997 року зі змінами внесеними Законом України від 9 лютого 2006 року N 3436-IV, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
У параграфі 22 рішення Європейського суду з прав людини по справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) від 8 листопада 2005 року визначено, що поняття "власності", яке міститься в першій частині статті 1 Протоколу № 1, має автономне значення, яке не обмежене власністю на фізичні речі і не залежить від формальної класифікації в національному законодавстві: деякі інші права та інтереси, наприклад, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як "майнові права", і, таким чином, як "власність" в цілях вказаного положення. В параграфі 23 цього ж рішення Європейський суд з прав людини зауважує, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Суд вважає, що відсутність бюджетного фінансування не може бути перешкодою для виконання зобов»язань держави перед громадянином. Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»від 23.02.2006 року №3477-ІУ, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. У рішенні, ухваленому 30 листопада 2004 року у справі «Бакалов проти України», Європейський суд з прав людини вказав, що для держави неприпустимо пояснювати невиплату боргу браком бюджетних коштів.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до ст. 88 ЦПК України.
На підставі наведеного, ст. ст. 233 КЗпП України, ст. ст. 10, 11, 61, 209, 212 214-215, 218 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Зобов'язати Новоушицьку селищну раду Хмельницької області здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням доплати за використання в роботі дезінфікуючих засобів, як працівнику, зайнятому прибиранням туалетів, у розмірі 10 відсотків посадового (місячного) окладу у відповідності наказу Міністерства освіти і науки України за №557 від 26.09.2005 р. „Про упорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ" та здійснити виплату недоотриманої заробітної плати за період з 01 червня 2007 року по грудень 2011 року включно.
Стягнути з Новоушицької селищної ради Новоушицького району Хмельницької області, юридична адреса: смт. Нова Ушиця, вул.. Подільська, 12 на користь держави 214 (двісті чотирнадцять ) гривень 60 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.В.Шуригіна
Суддя