Рішення від 01.11.2006 по справі 2/75-77

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

від "01" листопада 2006 р. по справі № 2/75-77

за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1

до Ковельського госпрозрахункового ринку, м. Ковель

про усунення перешкод в користуванні майном

Суддя Черняк Л. О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: ОСОБА_2 - дов. у справі

від відповідача: Парфенюк А. С. - дов. у справі

Згідно статті 85 ГПК України в засіданні суду 01.11.2006 р. за згодою представників сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

СУТЬ СПОРУ: Позивач - підприємець ОСОБА_1 в позовній заяві просить зобов'язати госпрозрахунковий ринок, усунути перешкоди в користуванні майном, та в здійсненні підприємницької діяльності, а саме - звільнити від будь-яких об'єктів територію земельної ділянки, що належить на праві приватної власності АДРЕСА_1; зобов'язати перенести малі архітектурні споруди (торгові кіоски, лотки, контейнери) на відстань не менше 10 метрів від магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2", що знаходиться на території Ковельського госпрозрахункового ринку; зобов'язати звільнити територію над підземним газопроводом від малих архітектурних споруд.

Просить стягнути витрати на юридичну допомогу адвоката 3000грн.

Підприємцем в позовній заяві та представником її в судовому засіданні позовні вимоги обгрунтовуються таким.

Двадцять восьмого липня 2000 року підприємцем придбано земельну ділянку площею 393кв.м, яка розташована АДРЕСА_1, надану для обслуговування закладу торгівлі, отримано також, Державний акт на право власності на землю. Згідно акту цільовим призначенням земельної ділянки є обслуговування закладу торгівлі.

На цій ділянці, що знаходиться на території Ковельського госпрозрахункового ринку підприємець побудувала магазин "ІНФОРМАЦІЯ_2", який прийнято Державною технічною комісією про що складено акт про наявність закінченого будівництвом об'єкта (затверджений рішенням Ковельського міського виконкому НОМЕР_1). Також видано технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна (магазин "ІНФОРМАЦІЯ_2") Волинським обласним бюро технічної інвентаризації. Право власності на магазин підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданим Ковельською міською радою. Частину приміщення магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2" здає в оренду.

Поряд із магазином ринок розташував малі архітектурні споруди - контейнери і кіоски, висотою до 3-х метрів по всьому периметру магазину чим заважають вільному доступу до магазину, а саме, підвозити товар, проводити ремонтні та будь-які роботи по облаштуванні магазину.

Частину контейнерів біля стін магазину відповідачем без її згоди розміщено на земельній ділянці, яка є її власністю.

Близьке розміщення ринком малих архітектурних споруд порушує цілий ряд технічних будівельних та пожежних вимог, в зв'язку з чим загрожує підприємницькій діяльності.

Вважає дії відповідача незаконними і такими, що порушують її права та інтереси.

Згідно п.7.6, 14.5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004р. №126, встановлення на території ринку кіосків, ларків та інших тимчасових будівель повинно проводитися згідно з вимогами п.4.1.6, яким передбачено, що тимчасові споруди, кіоски, ларки тощо повинні розміщуватися на відстані не менше 10 метрів від інших будівель та споруд, крім випадків, коли згідно з будівельними нормами потрібний більший протипожежний розрив або коли їх можна встановлювати біля зовнішніх стін без отворів, які відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін.

В даному випадку, об'єкти розміщені відповідачем навколо магазину на відстані менше 10 метрів. Ще в 2003 році була розроблена схема торгівельних кіосків, що підлягають перенесенню, затверджена Ковельською міською радою та погоджена з головним архітектором міста Ковеля, начальником відділу земельних ресурсів, начальником відділу житлово-комунальних ресурсів Ковельської міськради, начальником СДПЧ, начальником управління водопровідно-каналізаційного господарства, начальником управління по газопостачанню та газифікації, головним державним санітарним лікарем міста та директором Ковельської філії ВАТ "Волиньобленерго".

Відповідно до неї, в першу чергу підлягали перенесенню 78 малих архітектурних споруд, що знаходяться в небезпечній близькості до магазину, як такі, що споруджені з порушенням обов'язкових вимог та нормативів, без дотримання норм протипожежної безпеки. Проте відповідач ніяких дій по добровільному перенесенні цих споруд не вчинив. Також, ніякої реакції не було на її багаточисленні до нього звертання.

Була змушена звертатися із заявами до прокуратури та інші органи, так як незаконні дії відповідача не могла нормально обслуговувати магазин.

Кіоски, поставлені відповідачем унеможливлюють нормальний під'їзд до магазину, закривають до нього доступ та створюють небезпеку для її власності .

Перевіркою по її заяві було виявлено ряд порушень, які стосувалися розміщення відповідачем малих архітектурних споруд в 10-ти метровій зоні магазину.

Підприємець посилається на порушення ринком ст.2,10 Закону України "Про пожежну безпеку в Україні", ст.5 Закону "Про основи містобудування", п.4.315 Правил безпеки систем газопостачання України, затв. Наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01.10.1997р. №254, ч.2,3 ст.5 Господарського кодексу України, ч.1 ст.321, ч.2 ст.386 Цивільного кодексу України.

В засіданні суду представник позивача подав заяву, в якій змінив частково позовні вимоги та просить: зобов'язати перенести малі архітектурні споруди (торгові кіоски, лотки, контейнери) на відстань не менше 10 метрів від магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2", що знаходяться на території Ковельського госпрозрахункового ринку; зобов'язати звільнити територію над підземним газопроводом від малих архітектурних споруд. Просить стягнути витрати на юридичну допомогу адвоката в сумі 3000грн..

У заяві від 01.01.2006 р. позивач відмовився від позову в частині стягнення з відповідача судових витрат в сумі 85 грн. по сплаті державного мита та 118 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Відповідач - Ковельський госпрозрахунковий ринок проти позову заперечив, пояснивши суду, що вказані позивачем у позовній заяві малі архітектурні споруди за ІНФОРМАЦІЯ_3, які нібито розташовані відповідачем поряд з належним йому магазином «ІНФОРМАЦІЯ_2», - у даному місці взагалі відсутні. Тому незрозуміло, як вони взагалі можуть заважати вільному доступу до магазину.

На даний час навколо магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2», в межах належної Ковельському госпрозрахунковому ринку на правах оренди земельної ділянки, суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам ринком надано в оренду торгові місця ІНФОРМАЦІЯ_4. На вказаних торгових місцях розміщені малі архітектурні споруди, які є власністю підприємців.

Твердження позивача про те, що частину контейнерів біля стін магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2» відповідачем розміщено на земельній ділянці, яка є його власністю, - не відповідає дійсності. В межах належної йому земельної ділянки жодного торгового місця для розміщення підприємцями торгових контейнерів Ковельським госпрозрахунковим ринком не надано.

Позивач зазначає, що розміщення малих архітектурних споруд (торгових кіосків, лотків, контейнерів) на близькій відстані навколо належного їй магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2», порушує її право власності, заважає їй здійснювати підприємницьку діяльність та користуватися належним їй майном. Але при цьому, позивач не обґрунтовує своїх доказів та не вказує яким чином Ковельський госпрозрахунковий ринок вчиняє такі дії. Адже, як видно із ситуаційної схеми розміщення торгових рядів (додається), до магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2» забезпечено достатній доступ для його обслуговування.

Як вказує позивач, частину приміщення магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2» вона здає в оренду. Відповідно, вважаємо за доцільне зауважити, що будь - яких скарг від орендарів того ж магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2» на те, що Ковельський госпрозрахунковий ринок якимось чином заважає їм користуватися орендованими в магазині приміщеннями чи здійснювати підприємницьку діяльність жодного разу не було.

Позивач, стверджуючи про порушення Ковельським госпрозрахунковим ринком її права власності, вчинення ринком перешкод у здійсненні нею підприємницької діяльності та користуванні належним їй майном, наголошує насамперед на близькому розміщенні ринком малих архітектурних споруд навколо її магазину. Але при цьому, позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги, у позовній заяві чомусь не згадує про десять малих архітектурних споруд (торгових контейнерів) самовільно розміщених нею навколо того ж магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2», при цьому частково і на земельній ділянці належній Ковельському госпрозрахунковому ринку. Отже, не зрозуміло, які малі архітектурні споруди (торгові контейнери) насамперед заважають позивачу користуватися належним йому майном (магазином «ІНФОРМАЦІЯ_2»).

Таким чином, вимога позивача «усунути перешкоди в користуванні її майном та в здійсненні підприємницької діяльності, а саме - звільнити від будь - яких об'єктів територію земельної ділянки, що належить їй на праві приватної власності АДРЕСА_1 взагалі є необгрунтованою та безпідставною.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач, порушуючи питання про захист права власності, усунення перешкод у користуванні майном та здійсненні підприємницької діяльності, взагалі не вказує яким чином Ковельський госпрозрахунковий ринок порушує ці права та які негативні наслідки спричинені позивачу діями ринку, а насамперед, наголошує на недотриманні відстані не менше 10 метрів між малими архітектурними спорудами, які розміщені на торгових місцях наданих ринком в оренду підприємцям та її магазином, що суперечить п. 4.1.16 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004 р. № 126.

Станом на 25.09.2000 року архітектурно - планувальним бюро була розроблена ситуаційна план - схема встановлення торгових місць, рядів, навісів, кіосків, павільйонів, контейнерів та інших споруд на Привокзальному ринку. Дана план - схема була погоджена з усіма відповідними службами міста, у тому числі і службою пожежної охорони.

05.05.2003 року відбулося засідання містобудівної ради за участю представників міської влади, контролюючих служб, ринку та представника підприємця ОСОБА_1. Одним з питань, що розглядалося на засіданні, було питання пре розташування малих архітектурних форм на території Привокзального рийку біля магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2». На засіданні було вирішено перенести торгові контейнери ІНФОРМАЦІЯ_5. Дане рішення повністю влаштувало підприємця ОСОБА_1, і ринком, в свою чергу, було виконано. Натомість, підприємцем ОСОБА_1 згодом було поставлено навколо магазину власні торгові контейнери, які по даний час здаються в оренду іншим підприємцям.

Твердження позивача про те, що ринком розміщено малі архітектурні споруди на підземному газопроводі, що є порушенням Правил безпеки систем газопостачання України, на даний час також не відповідає дійсності. Торгові контейнери, які безпосередньо знаходились в зоні проходження підземного газопроводу ранком бут/о перенесено на інші торгові місця.

Незрозумілим також є зауваження позивача про те, що дії відповідача позбавляють її можливості на отримання доходу від підприємницької діяльності, адже значна частина приміщення магазину здана в оренду іншим суб'єктам підприємницької діяльності.

Просить в позові відмовити у повному обсязі.

Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, суд прийшов до висновку про підставність позовних вимог підприємця.

Наявні матеріали в справі: державний акт на право власності на землю від 29.12.2000р. (а.с.17), акт державної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації (а.с.18-19), технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна (а.с. 2-23), витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно КП "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" від 10.05.2006р. (а.с.25) свідчать, що власником магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2" пл.265,3кв.м, який знаходиться за адресоюАДРЕСА_1 є ОСОБА_1.

Згідно акту державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації, затвердженого рішенням виконкому НОМЕР_1 (а.с. 18-19) державній технічній комісії було пред'явлено закінчений будівництвом магазин "ІНФОРМАЦІЯ_2" після проведеної реконструкції, підприємця ОСОБА_1, яка проживає АДРЕСА_2, збудований згідно з дозволом на виконання будівельно-монтажних робіт, виданого інспекцією НОМЕР_2. Оглядом об'єкта встановлено , що будівельно-монтажні роботи виконані згідно з державними будівельними нормами, порушень вимог органів державно-будівельного контролю, державного санітарно-епідеміологічного, пожежного нагляду та органів держнаглядохорони праці при будівництві не встановлено. Згідно рішення державної технічної комісії магазин "ІНФОРМАЦІЯ_2"АДРЕСА_1 на той час був готовий до введення в експлуатацію (а.с.19).

Згідно припису Ковельського міжрайонного прокурора про усунення порушень Закону України "Про пожежну безпеку", "Про планування і забудову територій", "Про основи містобудування" від 01.08.2005р., скерованого директору Ковельського госпрозрахункового ринку Савоніку Ф.Л. (а.с.31) за заявою підприємця ОСОБА_1 із залученням спеціалістів СДПЧ №4 м.Ковель, та управлінням містобудування та архітектури Ковельської міської ради було проведено перевірку дотримання пожежного законодавства в Ковельському госпрозрахунковому ринку. На підставі даних СДПЧ №4 м.Ковель керівником ринку не забезпечено виконання п.7.6.14.5 «Правил пожежної безпеки в Україні", тобто кіоски (торгові павільйони), повинні бути розташовані на відстані 10 метрів від промислового магазину підприємця ОСОБА_1 За наслідками перевірки зобов'язано було директора ринку вжити термінових заходів по встановленні між групами кіосків (павільйонів) поздовжніх та поперечних переходів (проїздів) завширшки не менше 4м у просвіті з урахуванням відкритих дверей між кіосками і стаціонарними будівлями, протипожежних відстаней не менше 10м (а.с.32).

В засіданні суду представник від Ковельського управління по газопостачанню та газифікації підтвердив, що в безпосередній близькості від вузла вводу, в охоронній зоні підземного газопроводу, що постачає газ до магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2" було розміщено два кіоски: один НОМЕР_3, другий без номера. Однак на день розгляду спору кіоск НОМЕР_3 вже перенесений.

З пояснень Ковельського районного відділу ГУ МНС України вбачається, що торгові кіоски навколо магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2" (територія привокзального ринку) встановлені з порушенням п.4.1.16 Правил пожежної безпеки в Україні", затверджених наказом МНС України від 19.10.2006 року №126, а саме не дотримано відстань 10м до магазину. Для усунення протипожежних норм і правил власнику ринку необхідно встановити торгові кіоски відповідно до діючих протипожежних норм і правил згідно узгодженої з органом державного пожежного нагляду схеми.

Про те, що Ковельським госпрозрахунковим ринком допущені порушення вимог чинного законодавства : Закону України "Про пожежну безпеку", "Положення про державну пожежну охорону, затвердженого постановою КМУ від 26.07.1994р. №508, свідчить припис пожежного нагляду від 08.04.2006р. в якому запропоновано заходи та терміни їх виконання ринком (а.с.37).

Пунктом 4.1.16 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МНС України від 19.10.2006р. №126 , зареєстрованих в Мінюсті України 04.11.2004р. за №1410/10009 (надалі Правила пожежної безпеки), тимчасові споруди, кіоски, ларки тощо повинні розміщуватися на відстані не менше 10 м від інших будівель та споруд, крім випадків, коли згідно з будівельними нормами потрібний більший протипожежний розрив або коли їх можна встановлювати біля зовнішніх стін без отворів, які відповідають вимогам будівельних норм до протипожежних стін.

Наведені в рішенні докази свідчать, що торгові кіоски навколо магазину розміщені на відстані менше 10 метрів.

Відповідно до п.2.5,3.13 Правил пожежної безпеки повноваження у галузі пожежної безпеки асоціацій, корпорацій, концернів, інших виробничих об'єднань повинні визначатися їх статутами або договорами між підприємствами, що утворили об'єднання. Керівник підприємства зобов'язаний вживати (у межах наданих йому прав) відповідних заходів реагування на факти порушень чи невиконання посадовими особами, іншими працівниками підприємства встановленого протипожежного режиму, вимог правил пожежної безпеки та інших нормативно-правових актів, що діють у цій сфері.

Пунктом 4.3.15 Правил безпеки системи газопостачання України, затвердженого Наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01.10.1997р. №254 встановлено, що уздовж траси підземного газопроводу повинні бути виділені смуги завширшки 2 м з обох боків від осі газопроводу, в межах яких не допускаються складання матеріалів і обладнання, садіння дерев, влаштування стоянок автотранспорту, гаражів, кіосків та інших споруд.

Цю загальнообов'язкову норму відповідачем порушено, так як розміщені ним кіоски та інші торгівельні точки знаходяться прямо над трасою газопроводу, в зв'язку з чим газове управління неодноразово зверталося до підприємця про усунення цих порушень.

Керуючись ст. 49, 82-85 ГПК України, суд

вирішив :

1. Зобов'язати відповідача - Ковельський госпрозрахунковий ринок перенести малі архітектурні споруди (торгові кіоски, лотки, контейнери) на відстань не менше 10 метрів від магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2», що знаходиться на території Ковельського госпрозрахункового ринку за адресою:АДРЕСА_1;

2. Зобов'язати відповідача звільнити територію над підземним газопроводом на бульварі Лесі Українки (Привокзальна площа) в м. Ковелі від малих архітектурних споруд.

3. Стягнути з Ковельського госпрозрахункового ринку (45008, м. Ковель, вул. Брестська, 2, код 01557420, р/р 26000236147001 МФО 303322, банк КБ «Приватбанк») на користь Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1) 2000 грн. за надані послуги адвоката.

4. В позові про стягнення решти 1000 грн. за надані послуги адвоката - відмовити.

5. В решті позову - провадження у справі припинити.

Суддя Л. О. Черняк

Дата підписання повного тексту рішення 06.11.2006 р.

Суддя Черняк Л.О.