Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/2109/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнко В.О.
при секретарі Новіковій А.В.
при секретареві Новіковій А.В.
з участю:
представників позивача: Ткачової І.В., Гарбуз О.О.
представника відповідача: Лоботи О.В., Фатьянова Р.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Концерн Стирол» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Донецьку Державної податкової служби про визнання дій неправомірними та протиправними, визнання недійсними та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.10.2011 року № 0000801313/40781/10/15-16-23/2, -
Позивач, Публічне акціонерне товариство «Концерн Стирол» звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Донецьку Державної податкової служби про визнання дій неправомірними та протиправними, визнання недійсними та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.10.2011 року № 0000801313/40781/10/15-16-23/2.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Донецьку ДПС на підставі акту про результати камеральної перевірки з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року від 07.10.2011 року за № 647/15-16-23/2/05761614 було винесено податкове повідомлення-рішення від 20.10.2011 року за № 0000801313/40781/10/15-16-23/2, яким зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 11 219 143 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 2 804 786 грн.
На думку податкового органу, за результатами перевірки правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, встановлено, що на порушення абз.1 п. 198.6 ст. 198, п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, ПАТ «Концерн Стирол» завищено суму, податкового кредиту за липень 2011 року на 11 219 143 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту у липні 2011 року на 11 219 143 грн., в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у серпні 2011 року на суму 11 219 143 грн. Також відповідач зазначив, що згідно поданої декларації з податку на додану вартість Підприємством ПАТ «Концерн Стирол» до складу податкового кредиту за липень 2011 року віднесено суми податкового кредиту по податковим накладним в яких встановлено порушення порядку реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, та по яким разом з податковою декларацією не надано заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.
Позивач із такими висновками не погоджується та вважає, отримання податкової декларації у неповному об'ємі (за відсутності обов'язкового додатку, який є невід'ємною частиною податкової декларації) повинна була направити на адресу платника податків письмове повідомлення про відмову в прийнятті податкової декларації або не підтверджувати правомірність нарахування податкового кредиту та податкових зобов'язань по її даним довідкою камеральної перевірки за результатами липня 2011 року, а потім знімати бюджетне відшкодування за серпень 2011 року актом № 647/15-16-23/2/05761614 з накладенням штрафу, згідно податкового повідомлення-рішення № 0000801313/40781/10/15-16-23/2 від 20.10.2011 року. Згідно ст. 120 Податкового кодексу України максимальна сума штрафу за ненадання або за несвоєчасне подання обов'язкової звітності складає 1200 грн. Відповідно до п.200.4 Податкового кодексу України ПАТ «Концерн Стирол» не заявляв в подальших періодах, в деклараціях з податку на додану вартість за 2011 рік до бюджетного відшкодування 11 219 143 грн., так як ця сума з моменту прийняття податковим органом встановив завищення суми бюджетного відшкодування з вказаного в декларації позивача за серпень 2011 року вважається неузгодженою. Бездіяльність та невірне тлумачення норм діючого законодавства працівниками податкового органу, призвели до порушення вимог п.п.21.1.1, 21.1.2. п. 21.1. ст. 21 Податкового кодексу України. ПАТ «Концерн Стирол» вважає, що має право на відшкодування знятою перевіркою суми податку на додану вартість, так як мало всі законні підстави для цього і ніяким чином не завишав від'ємне значення липня та бюджетне відшкодування серпня 2011 року.
На підставі викладеного просив визнати дії податкового органу неправомірними та протиправними та зобов'язати вважати декларацію ПАТ «Концерн Стирол» з податку на додану вартість за липень 2011 року неподаною, визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.10.2011 року за № 0000801313/40781/10/15-16-23/2.
Представники позивача у судовому засіданні надали заяву про зміну позовних вимог, в якій просили визнати дії відповідача неправомірними та протиправними з приводу невиконання їм п. 11 ст. 49 Податкового кодексу України та зобов'язати прийняти повністю декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 року, визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.10.2011 року за № 0000801313/40781/10/15-16-23/2, визнати право ПАТ «Концерн Стирол» на включення до складу податкового кредиту і від'ємного значення з декларації по податку на додану вартість за липень 2011 року 11 219 143 грн. на підставі первинних документів проведеної камеральної перевірки та виданої довідки від 09.09.2011 року за № 585/15-16-23/2/05761614. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, в його задоволенні просив відмовити, надав письмове заперечення із викладенням своєї думки щодо обставин справи.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.
Судом встановлено, Публічне акціонерне товариство «Концерн Стирол» є юридичною особою, зареєстрованою Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 10.10.1995 року за № 1932, номер запису 1 256 107 0003 00011 від 16.10.1995 року.
26.01.2011 року було замінено свідоцтво про державну реєстрацію у зв'язку зі зміною найменування юридичної особи, про що внесено запис № 1 256 105 0021 000114, підприємство знаходиться за адресою: 84610, Донецька область, м. Горлівка, вул. Горлівської дивізії, буд. 10.
На підставі п.200.10 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, податковим органом проведено камеральну перевірку Публічного акціонерного товариства «Концерн Стирол» (ЄДРПОУ 05761614) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року, про що було складено акт від 07.10.2011 року за № 647/15-16-23/2/05761614.
В ході проведення перевірки було встановлено, що ПАТ «Концерн Стирол» до складу податкового кредиту за липень 2011 року віднесено суми податкового кредиту по податковим накладним в яких встановлено порушення порядку реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, та по яким разом з податковою декларацією з ПДВ не надано заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту, а саме:
- податкова накладна від 31.07.2011 року № 131/303 виписана Дочірньою компанією «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (ІПН 300198026656), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.08.2011 року № 9005836109, сума ПДВ складає 5833803,34 грн.;
- податкова накладна від 20.07.2011 року № 227 виписана Відкритим акціонерним товариством «Одеський припортовий завод» (ІПН 002065315339), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.07.2011 року № 9005209010, сума ПДВ складає 110481,71 грн.;
- податкова накладна від 31.07.2011 року № 156 виписана Державним підприємством «Енергоринок» (ІПН 215153826655), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.08.2011 року № 9006563787, сума ПДВ складає 143222, 76 грн.;
- податкова накладна від 31.07.2011 року № 938 виписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс Інвест» (ІПН 310181405097), зареєстрована в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 01.08.2011 року № 9005608603, сума ПДВ складає 5131635,49 грн.
При розрахунку показників розділу III «Розрахунки з бюджетом» декларації з ПДВ за липень 2011 року встановлено завищення суми податкового кредиту липня 2011 року на 11 219 143 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту у липні 2011 року на 11 219 143 грн., в результаті чого завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ у серпні 2011 року на 11 219 143 грн.
Отже, відповідно до висновків акту перевірки, Приватного акціонерного товариства «Концерн Стирол» встановлено наступне:
- абз. 1 п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, що призвело до завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у серпні 2011 року на суму 11 219 143 грн.
На підставі акту перевірки, податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення форми «ВІ» від 20.10.2011 року № 0000801313/40781/10/15-16-23/2 із визначенням порушення абз.1 п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, яким було зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань, наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 11 219 143 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 2 804 786 грн.
Із зазначеними податковими повідомленнями - рішеннями позивач не згоден, у зв'язку із чим звернувся до суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, ПАТ «Концерн Стирол» всього до бюджетного відшкодування за серпень 2011 року по декларації заявлено 20 560 619 грн., сплачено від'ємне значення попередніх періодів, в тому числі від'ємне значення, розраховане як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного періоду, по результатам червня 2011 року - 5 163 947 грн., за результатами липня 2011 року - 15396 672 грн.
22.08.2011 року ПАТ «Концерн Стирол» була надана декларація з податку на додану вартість за липень 2011 року з обов'язковими додатками засобами електронного зв'язку на адресу СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби, а саме: Декларація з ПДВ (реєстраційний номер квитанції про прийом 900718793); додаток № 1 (реєстраційний номер 900718839); додаток № 2 (реєстраційний номер 9007183292); додаток № 3 (реєстраційний номер 900718929); додаток № 4 (реєстраційний номер 900718992); додаток № 5 (реєстраційний номер 9007181937); уточнюючий розрахунок (реєстраційний номер 9007181964); реєстр отриманих та виданих податкових накладних (реєстраційний номер 900716496). Додаток № 8 не було направлено засобами електронного зв'язку.
ПАТ «Концерн Стирол» було також надано нарочно декларацію СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Держаної податкової служби, включаючи експортні митні декларації та обов'язкові документи до Додатку № 8 «Скарга про відмовлення поставщика видати податкову накладну/порушення їм порядку заповнення та/або реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних». Разом з декларацією було направлено запит за № 3725 від 25.08.2011 року з проханням, поставити відмітку на декларації органом державної податкової служби. У відповідь було отримано лист за № 3472/10/15-16-23/2 від 05.09.2011 року, в якому вказано, що податкова декларація по ПДВ за липень 2011 року з обов'язковими додатками до нього надано засобами електронного зв'язку, що підтверджується відповідними квитанціями.
Відповідно до заявлених даних в декларації за липень 2011 року СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби була проведена камеральна перевірка та видано довідку за № 585/15-16-23/2/05761614 від 09.09.2011 року, згідно якої підтверджено правомірність нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість порушень не встановлено.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За результатами камеральної перевірки з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року було складено та підписано Акт від 07.10.2011 року за № 647/15-16-23/2/05761614, в якому вказано, що ПАТ «Концерн Стирол» було завищено суму податкового кредиту в декларації за липень 2011 року на загальну суму 11 219 143 грн., в результаті чого на відповідну суму завищена сума бюджетного відшкодування в декларації за серпень 2011 року.
Тобто, СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби прямо суперечить своїм попереднім висновкам, оскільки відповідно до довідки про результати камеральної перевірки ПАТ «Концерн Стирол» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2011 року від 09.09.2011 року за № 585/15-16-23/2/05761614 було підтверджено податковий кредит, проте актом від 07.10.2011 року за № 647/15-16-23/2/05761614 про результати камеральної перевірки ПАТ «Концерн Стирол» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року знімає той самий податковий кредит.
За висновками зробленими податковою службою, податковий кредит за липень зняли у зв'язку з тим, що ПАТ «Концерн Стирол» відобразило в складі податкового кредиту податкові накладні постачальників, в яких порушено строк реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (зареєстровані не вдень виникнення податкових зобов'язань), а саме:
- податкова накладна від 31.07.2011 року № 131/303 виписана Дочірньою компанією «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (ІПН 300198026656), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.08.2011 року № 9005836109, сума ПДВ складає 5833803,34 грн.;
- податкова накладна від 20.07.2011 року № 227 виписана Відкритим акціонерним товариством «Одеський припортовий завод» (ІПН 002065315339), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.07.2011 року № 9005209010, сума ПДВ складає 110481,71 грн.;
- податкова накладна від 31.07.2011 року № 156 виписана Державним підприємством «Енергоринок» (ІПН 215153826655), зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.08.2011 року № 9006563787, сума ПДВ складає 143222, 76 грн.;
- податкова накладна від 31.07.2011 року № 938 виписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіс Інвест» (ІПН 310181405097), зареєстрована в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 01.08.2011 року № 9005608603, сума ПДВ складає 5131635,49 грн.
Відповідно до п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що у разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітній період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.
ПАТ «Концерн Стирол» зазначив, що не надав з технічних причин засобами електронного зв'язку скаргу згідно Додатку № 8 до декларації з ПДВ за липень 2011 року. Проте було надано до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби нарочно Декларацію з обов'язковими додатками, експортні вантажні митні декларації, додаток № 8 та обов'язкові додатки до нього. Працівниками податкового органу було прийнято зазначені документи, про що свідчить підпис на копіях наданих документів, а саме: податкова накладна № 227 від 20.07.2011 року на суму 662 890,26 грн., виписана ВАТ «Одеський припортовий завод»; рахунок-акт № 4052 від 31.07.2011 року на суму 35 002 820,04 грн., виданий ДК «Укртрансгаз»; податкова накладна № 131/303 від 31.07.2011 року на суму 35 002 820,04 грн., виписана ДК «Укртрансгаз»; податкова накладна № 156 від 31.07.2011 року на суму 859 336,56 грн., виписана ДП «Енергоринок», копії банківських витягів.
В наданій в електронному вигляді та на паперових носіях декларації за липень 2011 року постановлено в спеціальній графі відмітка про одночасне надання з декларацією наступних документів: уточнюючий рахунок; копії реєстрів отриманих та виданих податкових накладних в електронному вигляді; оригінали п'яти основних листів вантажних митних декларацій; скарги про відмовлення поставщика видати податкову накладну/ порушення їм порядку заповнення та /або реєстрації в єдиному реєстрі податкових накладних (додатки № 8 та відповідних документів).
Згідно з п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація - документ, що подається платником податків контролюючому органу в строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до декларації є її невід'ємною частиною.
Відповідно до п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є зобов'язанням органа державної податкової служби. При прийнятті податкової декларації уповноважена особа органа державної податкової служби, в якої є на обліку платник податків, зобов'язано перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених п. 48.3, п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України.
Згідно Листа Державної податкової адміністрації України № 8073/7/16-1617 від 23.03.2011 року, податкова декларація з податку на додану вартість та невід'ємні додатки до неї приймаються підрозділами ведення та захисту податкової звітності, якими здійснюється візуальний контроль за повнотою наданої податкової звітності, наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів. У випадку надання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, яка заповнена з порушенням вимог п. 48.3, п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України, такий орган податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податку письмове повідомлення про відмову в прийомі його податкової декларації з вказаною причиною такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання; у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання (п.п. 49.11.1, п.п. 49.12.11 Податкового кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби у випадку отримання податкової декларації у неповному об'ємі (з відсутністю обов'язкового додатку, який є невід'ємною частиною податкової декларації) повинна була направити на адресу платника податків письмове повідомлення про відмову в прийнятті податкової декларації або не підтверджувати правомірність нарахування податкового кредиту та податкових зобов'язань по її даним довідкою камеральної перевірки за результатами липня 2011 року, а потім знімати бюджетне відшкодування за серпень 2011 року актом № 647/15-16-23/2/05761614 з накладенням штрафу, згідно податкового повідомлення-рішення № 0000801313/40781/10/15-16-23/2 від 20.10.2011 року.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що податковим органом безпідставно було знято вже підтверджений в минулому податковий кредит та знято суми податку на додану вартість, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частинами 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Концерн Стирол» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Донецьку Державної податкової служби про визнання дій неправомірними та протиправними та зобов'язання прийняти декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 року, визнання недійсними та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.10.2011 року № 0000801313/40781/10/15-16-23/2, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби неправомірними та протиправними з приводу невиконання п. 11 ст. 49 Податкового кодексу України.
Зобов'язати Спеціалізовану Державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби прийняти повністю декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 року.
Визнати недійсними та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000801313/40781/10/15-16-23/2 від 20.10.2011 року Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби яким зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 11 219 143 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 2 804 786 грн.
Визнати право Приватного акціонерного товариства «Концерн Стирол» на включення до складу податкового кредиту і від'ємного значення з декларації по податку на додану вартість за липень 2011 року 11 219 143 (одинадцять мільйонів двісті дев'ятнадцять тисяч сто сорок три) грн. на підставі первинних документів проведеної камеральної перевірки та виданої довідки № 585/15-16-23/2/05761614 від 09.09.2011 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Концерн Стирол» витрати по сплаті судового збору у сумі 2146 грн. 00 коп..
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 17 травня 2012 року.
Повний текст постанови буде складений 22 травня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.