Постанова від 16.05.2012 по справі 2а-1870/1857/12

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2012 р. Справа № 2a-1870/1857/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савченка Д.М.,

за участю секретаря судового засідання - Прімової О.В.,

представника позивача - Зюзь Є.О.,

представника відповідача - Проценко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Міської дитячо-юнацької спортивної школи Сумської обласної організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Міська дитячо-юнацька спортивна школа Сумської обласної організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Сумського обласного відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач), в якому просить суд скасувати рішення відповідача № 5 від 07.02.12 р. про стягнення коштів та застосування фінансових санкцій.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем проведена перевірка цільового використання позивачем коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.10.2011 по 31.12.2011. Перевіркою встановлено, що позивачем були використані кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 1945, 77 грн. не за цільовим призначенням. За результатами перевірки Фондом було прийняте рішення № 5 від 07.02.12 р. про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій. Позивач вважає вказані рішення незаконними, виходячи з наступного.

У відповідності до ст. 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.

За поданням відділень Фонду правління Фонду щорічно розглядає та затверджує програми (у розрізі районів) щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей, які включають санаторно-курортне лікування, оздоровлення в санаторіях-профілакторіях, пансіонатах, дитячих оздоровчих таборах, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, та їх кошторис. Витрати на ці цілі здійснюються за рахунок коштів, передбачених бюджетом Фонду (ст. 49 Закону).

Відповідно до пункту 2.5.1. Порядку часткового фінансування дитячо - юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду від 26.06.2007 р. № 31, за рахунок коштів Фонду передбачаються витрати (часткове фінансування) на оплату праці працівників ДЮСШ, штат яких укомплектований відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд. При обчисленні заробітної плати працівників ДЮСШ, які утримуються за рахунок коштів Фонду, застосовуються умови оплати праці, передбачені для працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури і спорту.

Кошти фонду в сумі 1945, 77 грн. МДЮСШ використала на сплату штрафів та пені за несвоєчасну сплату ССВ до Пенсійного фонду.

Несвоєчасність вказаної сплати відбулася внаслідок несвоєчасного надходження коштів Фонду на розрахунковий рахунок МДЮСШ. В 2011 році кошти на заробітну плату працівників ДЮСШ за липень та серпень місяці за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності поступили лише 29.09.2011 р. Єдиний Соціальний Внесок до Пенсійного фонду треба було сплатити за липень до 20 серпня, а за серпень до 20 вересня 2011 року. Внаслідок цього Пенсійний фонд застосував до МДЮСШ штрафні санкції.

Згідно зі Статутом МДЮСШ СОО ВФСТ «Колос» для здійснювання фінансово-господарської діяльності спонсорської допомоги не передбачено. Крім коштів Фонду, позивач не має інших джерел фінансування

У свою чергу МДЮСШ неодноразово зверталася в письмовій формі, а також телефоном, до засновників, а саме, СОО ВФСТ «Колос» АПК України, до ЦР «Колос», виконавчої дирекції ФСС з ТВП в м. Київ з проханням своєчасного перерахування коштів на р/р позивача.

Таким чином, позивач вважає прийняте рішення про стягнення коштів та застосування штрафу незаконним і необгрунтованим.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача письмових заперечень проти позову не надав.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала у зв'язку з його безпідставністю, просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доводи представників позивача і відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступні фактичні обставини.

У період з 02.02.12 р. по 03.02.12 р. фахівцями виконавчої дирекції Сумського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в міській дитячо-юнацькій спортивній школі Сумської обласної організації ВФСТ «Колос» за період з 01.10.11 р. по 31.12.11 р., за наслідками якої складено Акт № 05-10-08/3 від 02 лютого 2012 року ( далі - Акт перевірки), (а.с. 9-13).

Згідно з висновками Акту перевірки, встановлено факт неправомірного використання коштів Фонду у сумі 1 945,77 грн. Підставами для таких висновків стали наступні обставини.

У ході перевірки нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування виявлено, що до витрат по цій статті віднесені нараховані штрафні санкції та пені за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску по Рішенням управління пенсійного фонду в Зарічному районі м. Суми від 05.10.2011 р. № 813, від 05.10.2011 р. № 814 загальну суму 1945,77 грн., що є порушенням ст. 48 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", та п.5 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з ТВП від 26.06.2010 р. № 16.

На підставі Акту перевірки 07 лютого 2012 року відповідачем прийнято рішення № 5 про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій (а.с. 8), згідно з яким підлягають поверненню позивачем неправомірно використані кошти в сумі 1945,77 грн. та застосовано до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 50 % від суми неправомірно використаних коштів - 972,89 грн.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Статтею 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-111 передбачено, що за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

Згідно з п. 2.1. Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.05.2010 року № 16 (далі - Порядок), правління Фонду відповідно до асигнувань, передбачених бюджетом Фонду за статтею "Оздоровчі заходи", у межах своїх фінансових можливостей та на підставі наданих центральними радами ФСТ проектів зведеного кошторису та кошторисів в розрізі регіональних організацій по кожній ДЮСШ визначає обсяги часткового фінансування ДЮСШ за рахунок коштів Фонду в наступному році з урахуванням усіх джерел їх фінансування.

Правління відділення Фонду відповідно до кошторису програми відділення Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей у межах своїх фінансових можливостей та на підставі наданих проектів кошторисів визначає перелік ДЮСШ та обсяги їх часткового фінансування за рахунок коштів Фонду в наступному році з урахуванням усіх джерел фінансування ДЮСШ.

Пунктом 2.5. Порядку встановлено вичерпний перелік витрат ДЮСШ, які частково фінансуються за рахунок коштів Фонду; вказаним переліком не передбачено такі витрати ДЮСШ як сплата за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.

Відповідно до п. 4.2, п. 4.3 Порядку у разі виявлення порушень використання коштів Фонду фінансування центральної ради ФСТ та ДЮСШ припиняється згідно з наказом відповідно Виконавчої дирекції Фонду, виконавчої дирекції відділення Фонду, а кошти Фонду, використані одержувачами не за цільовим призначенням, відшкодовуються до бюджету Фонду в установленому законодавством порядку.

Частиною 1 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Як встановлено судом, Актом перевірки позивача від 02.02.2012 р. встановлено, що кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, виділені МДЮСШ Сумської обласної організації ВФСТ «Колос» відповідно наданого кошторису та призначені для часткового фінансування оплати праці працівників школи, були використані не за цільовим призначенням, а саме, на сплату штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску, що є порушенням п. 2.5 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, встановлений законодавством, прийнято оскаржуване рішення, у зв'язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити.

Посилання позивача на відсутність його провини у виявленому порушенні через несвоєчасне одержання від вищестоящих установ коштів на фінансування заробітної плати, що обумовило несвоєчасне перерахування сум єдиного соціального внеску і, відповідно, накладення штрафних санкцій органами Пенсійного фонду, судом до уваги не приймаються, оскільки вищевказаними нормативними актами не передбачено звільнення від відповідальності за нецільове використання коштів Фонду за таких обставин.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 157-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Міської дитячо-юнацької спортивної школи Сумської обласної організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) Д.М. Савченко

З оригіналом згідно

Суддя Д.М. Савченко

Повний текст постанови складено 21 травня 2012 року.