Постанова від 15.05.2012 по справі 2а-1870/1870/12

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2012 р. Справа № 2a-1870/1870/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом, який мотивує тим, що відповідачем за результатами позапланової виїзної перевірки 01 березня 2012 року винесено податкове повідомлення-рішення, яким збільшено її податкові зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб на 4646 грн. 29 коп. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1161 грн. 57 коп. Вважає, що повідомлення-рішення винесено відповідачем без достатніх підстав. ОСОБА_1, будучи зареєстрованою як фізична особа - підприємець, в період з 01.01.20009 року по 31.03.2011 року перебувала на спрощеній системі оподаткування та надавала послуги з перекладу та секретарські послуги. 01 травня 2010 року уклала договір з "Лескі Енерджетікс" відповідно до умов договору мала надавати консультаційно-інформаційні послуги на основі зібраних з різних джерел та обробленої нею інформації. КВЕД ДК 009:2005 не містить такого виду діяльності, як консультаційно-інформаційні послуги. Відповідачем же зроблено висновок, що в періоді, який перевірявся позивачкою отримано дохід від виду діяльності, що не зазначений в свідоцтві про сплату єдиного податку, а тому має оподатковуватися за загальними правилами. Таке твердження не відповідає дійсності, оскільки цей дохід отримано також від підприємницької діяльності, тобто від того ж самого виду діяльності. Просить податкове повідомлення-рішення визнати протиправним та скасувати.

В судовому засіданні представник позивачки позов підтримав із зазначених підстав. Пояснив, що ні закон ні Указ Президента України не зобов'язують підприємця при отриманні свідоцтва про сплату єдиного податку вказувати вичерпний перелік видів діяльності, якими він має бажання займатися. Як при наданні послуг з перекладу, такі при наданні інформаційно-консультативних послуг позивачка мала сплачувати податок в однаковому розмірі, оскільки жоден з цих видів діяльності в рішенням Косівщинської сільської ради не передбачений, сплата здійснюється за рядком Інші види діяльності.

Представники відповідача позов не визнали, пояснили, що податкове повідомлення-рішення видане у відповідності до вимог закону, в зв'язку з виявленням в ході перевірки порушень. Проведеною перевіркою було встановлено, що ОСОБА_1 при отриманні свідоцтва про сплату єдиного податку в заяві зазначила вид діяльності як надання послуг з перекладу та секретарські послуги. За договором же з "Лескі Енерджетікс" вона надавала інформаційно-консультативні послуги, що свідоцтвом не передбачено. Дохід отримано від інших видів діяльності, тому має оподатковуватися за загальними правилами. Просять в задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку позивачки з питань дотримання податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.01.2012 року за результатами якої 01 березня 2012 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0005721700, якими визначено зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 4646 грн. 29 коп. за основним платежем та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1161 грн. 57 коп. (а.с.26). Відповідно до акту перевірки, підставою для винесення такого рішення є висновок відповідача про отримання позивачкою в 2010 році доходу він видів діяльності, що не зазначений у свідоцтві про сплату єдиного податку, тобто від діяльності, за якою позивачка не має права сплачувати єдиний податок.

Судом встановлено, що позивачка зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності. (а.с.27). В періоді, який перевірявся, зокрема в 2010 році, перебувала на спрощеній системі оподаткування та сплачувала єдиний податок, при цьому в свідоцтві про сплату єдиного податку та в заяві позивачки про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності вказано вид діяльності як "послуги з перекладу та секретарські послуги" (а.с.35, 108). Суд не може погодитись з позицією відповідача про те, що доходи від діяльності не зазначеної в свідоцтві про сплату єдиного податку мають оподатковуватися окремо.

Відповідно до абзацу третього п.2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (далі - Указ) у разі, коли фізична особа - суб'єкт малого підприємництва здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких установлено різні ставки єдиного податку, нею придбавається одне свідоцтво і сплачується єдиний податок, що не перевищує встановленої максимальної ставки. Відповідно до абзацу восьмого п.2 доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладається єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника та осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника податку, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності. Відповідно до п. 4 Указу форма та порядок видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку встановлюються Державною податковою адміністрацією України і є єдиними на всій території України. Для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.

Згідно з Порядком видачі свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 року № 599 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за № 752/4045, підставою для видачі свідоцтва є подання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою письмової заяви згідно з додатком 1 до зазначеного Порядку. В цій заяві зазначається вид (види) діяльності, яким суб'єкт підприємницької діяльності передбачає займатися. Зазначені суб'єктом малого підприємництва види діяльності записуються податковим органом у свідоцтві про сплату єдиного податку.

Норми зазначеного Указу не передбачають обов'язку суб'єкта малого підприємництва, який бажає перейти на спрощену систему оподаткування, обирати вичерпний перелік видів підприємницької діяльності, якими він планує займатися. Таке обмеження встановлено Порядком видачі свідоцтва про сплату єдиного податку, що суперечить вимогам Указу, а тому не може застосовуватись. Обмеження у застосуванні спрощеної системи щодо деяких видів підприємницької діяльності встановлені Законом України від 25 березня 2005 року № 2505-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України". Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень цього Закону з 1 липня 2005 року до прийняття Закону України "Про спрощену систему оподаткування" Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" застосовується з урахуванням таких особливостей.

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва не поширюється на: суб'єктів підприємницької діяльності, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу (в тому числі діяльність, пов'язану із влаштуванням казино, інших гральних місць (домів), гральних автоматів з грошовим або майновим виграшем, проведенням лотерей (у тому числі державних) та розіграшів з видачею грошових виграшів у готівковій або майновій формі), здійснюють обмін іноземної валюти; суб'єктів підприємницької діяльності, які є виробниками підакцизних товарів, здійснюють господарську діяльність, пов'язану з експортом, імпортом та оптовим продажем підакцизних товарів, оптовим та роздрібним продажем підакцизних пально-мастильних матеріалів; суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють: видобуток та виробництво дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення; оптову, роздрібну торгівлю промисловими виробами з дорогоцінних металів, що підлягають ліцензуванню відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

Інших обмежень щодо видів підприємницької діяльності, під час здійснення яких не може застосовуватися спрощена система оподаткування, чинне законодавство не містить. При цьому додаткові обмеження не можуть встановлюватися підзаконними нормативними актами, зокрема Порядком видачі свідоцтва про сплату єдиного податку. Вичерпний перелік умов, дотримання яких є необхідним для застосування спрощеної системи оподаткування, встановлені пунктом 1 Указу. Ці умови не обмежують суб'єкта малого підприємництва у виборі здійснюваних ним видів діяльності лише тими, що зазначені у свідоцтві про сплату єдиного податку чи в будь-якому іншому документі. Суд приходить до переконання, що суб'єкт малого підприємництва має право займатися будь-якими видами підприємницької діяльності, за винятком тих, що не можуть здійснюватися з використанням спрощеної системи оподаткування в силу прямої законодавчої заборони. Режим оподаткування єдиним податком поширюється на всі доходи суб'єкта малого підприємництва, що обрав спрощену систему оподаткування, незалежно від видів підприємницької діяльності, від яких ці доходи одержані. Наявність певного рядка в заяві суб'єкта малого підприємництва про видачу свідоцтва про сплату єдиного податку та зміст самого свідоцтва не можуть слугувати такими обмеженнями, оскільки відповідно до статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не може встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Рішенням Косівщинської сільської ради від 11.12.2007 року встановлено розмір ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців (а.с.109-11). При цьому таких видів діяльності, як послуги з перекладу, секретарські послуги або ж інформаційно-консультативні послуги цим рішенням не встановлено, а тому при здійсненні таких видів діяльності позивачка сплачувала податок за рядком "Інші види діяльності", тобто порядок сплати податку при здійсненні кількох видів діяльності, встановлений п. 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" не порушено. Виходячи з викладеного, суд вважає, що відповідачем безпідставно визначено позивачці зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб та застосовано штрафні (фінансові) санкції, а повідомлення-рішення № 0005721700 від 01 березня 2012 року є протиправним та підлягає скасуванню.

На підставі ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивачки судовий збір, сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст. ст. 17, 69-71,76-86, 94, 99-100, 158-160,163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення видане Сумської міжрайонної державної податкової інспекції № 0005721700 від 01 березня 2012 року, якими визначено зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 4646 грн. 29 коп. за основним платежем та 1161 грн. 57 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 107 грн. 30 коп. судового збору, сплаченого при зверненні до суду.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя О.В. Соп'яненко