Постанова від 22.05.2012 по справі 1570/971/2012

Справа № 1570/971/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2012 року

12год.23хв.

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Аракелян М.М.

При секретарі - Жаворонковій М.О.

За участю сторін:

Від позивача: ОСОБА_1 -за довіреністю від 03.03.2012р. №254/10-10

Від відповідача: ОСОБА_2 -за довіреністю б/н від 23.02.2012р.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна позовна заява Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, правонаступником якої є ДПІ у Малиновському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби, в якій позивач просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 суму штрафних санкцій у розмірі 700995грн. за штрафними санкціями за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки.

В обґрунтування позовних вимог позивач наголошує на тому, що у ФОП ОСОБА_3 існує податкова заборгованість перед бюджетом у сумі 700995грн., яка підтверджується актом про результати документальної позапланової перевірки дотримання вимог податкового,валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007р. по 30.06.2010р., на підставі якого ДПІ у Малиновському районі м.Одеси було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0072301701 від 27.08.2010 року на суму 647045грн. та з урахуванням рішення ДПА в Одеській області від 11.10.2010р. №37046/5/25-0008 про збільшення санкцій на 53950грн., на підставі якого прийняте рішення №0074741701 від 13.10.2010р.

Відповідач проти позовних вимог заперечує посилаючись на те, що дані штрафні санкції за своєю природою є адміністративно-господарськими, а згідно до ст.250 ГКУ, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через рік з дня порушення. Початок перебігу шестимісячного строку за зверненням до суду у позивача настав на одинадцятий день після прийняття рішення про застосування штрафних санкцій; вимоги від позивача про сплату фінансових санкцій в період з жовтня 2010 по день пред'явлення позову до відповідача не надходило. Посилання позивача на норми Податкового кодексу України в обґрунтуванні позовних вимог є безпідставними та не можуть прийматися до уваги.

По суті заявлених вимог відповідачка додатково подала заперечення, в яких вказує, що в акті перевірки не відображені дані, на підставі яких виявлено заниження обсягів виручки за спірний період; книга обліку доходів і витрат нею велися та порушення в її веденні в ході перевірки не встановлено, тому застосування до неї штрафних санкцій є безпідставним.

У судовому засіданні представники сторін підтримали наведені позиції по суті спору.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі п.3 ч.6 ст.11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та листа УДСБЕЗ ГУМВС в Одеській області від 03.06.10 № 3/4354, відповідно до направлення від 29.07.10р. №1076, виданого ДПІ у Малиновському районі м.Одеси, та наказу ДПІ у Малиновському районі м.Одеси від 29.07.10р. №687 посадовими особами ДПІ у Малиновському району м.Одеси проведена документальна позапланова виїзна перевірка фінансово - господарської діяльності з питань дотримання суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_3 вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.07р. по 30.06.10р.

За результатами зазначеної перевірки ДПІ був складений акт від 18.08.2010р. №5894/17-01/3096020720 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за період з 01.07.07 по 30.06.10.».

Відповідно до висновків акту перевірки, документальною позаплановою виїзною перевіркою встановлене, у тому числі порушення суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_3 вимог п.1.2. ст.1, п.2.6. ст.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Нацбанку України від 15.12.04 № 637 в частині неоприбутковання готівкових коштів в сумі 129409грн., отриманих як виручка. Так, В ході перевірки фітнес-клубу «ГТО», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, проведеної співробітниками УДСБЕЗ ГУМВС України в Одеській області 28.05.10, встановлено розбіжності між сумою виручки, відображеної в книзі обліку доходів і витрат та сумою отриманих ФОП ОСОБА_3 доходів. Згідно матеріалів вищевказаної перевірки, в книзі обліку доходів та витрат (форма №10) №337 від 26.02.2010р. за період березень - травень 2010 року не відображено доход у загальній сумі 129409грн.

На підставі вказаного акту перевірки від 18.08.2010р. №5894/17-01/3096020720 ДПІ прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0072301701 від 27.08.2010 року на суму 647045грн. Вказане рішення було отримано відповідачем 27.08.2010р.

Не погодившись з вказаним рішенням відповідач оскаржив його в адміністративному порядку. Рішенням ДПА в Одеській області від 11.10.2010р. №37046/5/25-0008 залишено скаргу відповідача без задоволення та збільшено штрафні санкції на 53950грн. у зв'язку з встановленням додатково неоприбуткування готівки на суму 10790грн.

З урахуванням рішення ДПА в Одеській області від 11.10.2010р. позивачем було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0074741701 від 13.10.2010р. на суму 53950грн. Вказане рішення було отримане відповідачем 13.10.2010р.

У встановленому законодавством порядку оскаржені та скасовані зазначені вище рішення не були, доказів зворотного суду не надано, а отже вказані рішення є чинними, та визначені ними суми штрафних санкцій є узгодженими з 24.10.2010р.

Суд звертає увагу відповідачки на те, що вона не скористалась свої правом оскаржити рішення про стягнення сум штрафних санкцій в судовому порядку та в межах розгляду судом спору про стягнення відповідних сум грошових коштів не заявила прохання до суду вийти за межі позовних вимог та встановити протиправність рішень про застосування штрафних санкцій.

В межах даної справи згідно ст.71 КАС України на ДПІ у Малиновському районі м.Одеси не покладається обов'язок доведення правомірності своїх рішень, напроти, саме відповідачка має довести відсутність порушень вимог законодавства з регулювання обігу готівки, що нею не дотримано.

Відповідно до п.1 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001р. №1269, книга обліку доходів і витрат (далі - книга) ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку).

Пунктом 5 вказаного Порядку встановлено, що суб'єктом підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.

Відповідно до п.1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, готівкові розрахунки - платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна; касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку; книга обліку - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій; книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форму відповідної книги обліку доходів і витрат установлено Державною податковою адміністрацією України; оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до п.7.15 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення. Відповідно до п.2.2 Положення №637 Підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Так, актом перевірки зафіксовано, що платником податків в книзі обліку доходів та витрат за ф. № 10 не оприбутковано готівкові кошти в сумі 129409 грн., зокрема, в ході проведення перевірки фітнес-клубу «ГТО», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Дворянська, 8, проведеної співробітниками УДСБЕЗ ГУМВС України в Одеській області 28.05.10. встановлено розбіжності між сумою виручки, відображеної в книзі обліку доходів і витрат, та сумою отриманих ФОП ОСОБА_3

Згідно матеріалів вищевказаної перевірки, в книзі обліку доходів та витрат (форма № 10 № 337 від 26.02.10 за період березень-травень 2010 року не відображено доход у загальній сумі 129409 грн., а саме: за період з 26.03.10 по 31.03.10 на суму 31889 грн.: за період з 01.04.10 30.04.10 на суму 43360 грн. за період з 03.05.10 по 27.05.10 на суму 54160 грн. (зведені дані про надходження суми доходу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за даними книги форми 10 та даними перевірки наведено в табл. № 1 п. 2.2 акту перевірки).

Згідно з п. 4 Указу Президента України від 03.07.98 p. N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (далі - Указ N 727/98) форма Книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно До цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

На виконання Указу N 727/98 видано наказ ДПА України від 29.10.99 p. N 599 "Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі" (далі - наказ N 599).

Згідно з п.8 Наказу N 599 для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно з додатком N 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.93 p. N 12.

При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати на виробництво продукції", "сума виручки (доходу)", "чистий дохід".

Відповідно до п. 2 листа ДПА України від 05.11.97 р. N 17-0117/10-8886 «Про порядок ведення книги ф. N 10», суб'єкти підприємницької діяльності забезпечують облік руху товарів і готівки (записи здійснюються кульковою або чорнильною ручкою чітко, розбірливо, підтирання або виправлення не допускаються) по кохали графі Книги у такому порядку:

Графи 1, 2, 3 та 7 Книги заповнюються громадянами на момент виготовлення продукції, наданих послуг, а також придбання усієї групи товарів і підраховуються лише в кінці кварталу для співвідношення сум між придбанням і реалізацією товарів для подання декларації про отримані суми доходу. Громадяни, які самостійно (безпосередньо) здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, графи 1, 2, 3, 4, 5 і 6 заповнюють за кожний день реалізації з виведенням підсумків по закінченні кожного дня. при цьому в графі 2 зазначається товар, який призначено для продажу в цей день. Уся отримана суб'єктом господарювання готівкова виручка протягом дня має бути в повній сумі оприбуткована у Книзі обліку доходів і витрат.

Згідно п. 1.2 глави 1 Положення N 637 передбачено, що каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форму відповідної книги обліку доходів і витрат установлено Державною податковою адміністрацією України; оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Пунктом 2.6 глави 2 вказаного Положення передбачено, що готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 № 436/95 (із змінами і доповненнями), у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, па підставі ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 № 436/95, ДПІ у Малиновському районі м.Одеси застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 647045 грн. (129409 грн. х 5).

Перевіряючи в адміністратвиному порядку правомірність висновків акту перевірки та рішення ДПІ від 27.08.2010р. №0072301701 за скаргою відповідачки ДПА в Одеській області встановила помилку позивача при визначенні сум надходження виручки: з 01.04.2010р. по 30.04.2010р. надійшло виручки на суму 55150грн. та відображено в книзі форми №10 надходження виручки за вказаний період на суму 7790грн., з 03.05.2010р. по 27.05.2010р. -на суму 60950грн. при відсутності заповнення книги форми №10 за вказаний період. У звязку з цим ДПА в Одеській області встановила обсяг неоприбуткування готівкових коштів у сумах відповідно 47360грн. та 60950грн., а не 43360грн. та 54160грн., як встанволено в акті перевірки, та донарахувала штрафних санкцій штарфних санкцій на суму 53950грн. на підставі ст.1 Указу №436/95 від 12.06.1995р.

Заперчеуючи підставність висновків акту перевірки, відповідачка не надала жодних документальних доказів на підтвердження своїх доводів та спростування обгрунтвоаності рішення ДПА в Одеській обалсті, прийнятого за результатами розгляду її скарги.

Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995р. №436/95, передбачено, що у разі порушення фізичними або юридичними особами норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлені НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Виходячи з наведеного, встановивши невідповідність даних звітів даним книг обліку доходів і витрат, позивач дійшов обґрунтованого висновку про неоприбуткування готівки та правомірно нарахував штрафні санкції за порушення п.2.6 ст.2 Положення №637.

Не обгрунтованими є посилання відповіача на пропуск позивачем строку звернення до суду відповідно до ст.250 ГК України з огляду наступного.

Згідно ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до п.п.15.2.1 п.15.2 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.

При цьому стаття 250 ГК України до спірних правовідносин не застосовується.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно зі ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 65059, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до бюджету (ГУДКСУ в Одеській області, р/р 31114104700007, МФО 828011, код бюджетної класифікації 21080900, ідентифікаційний код 37607526) заборгованість по сплаті штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки у розмірі 700995 (сімсот тисяч дев'ятсот дев'яносто п'ять)грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 22.05.2012р.

Суддя /підпис/ М.М. Аракелян

22 травня 2012 року.