ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
10 травня 2012 р. № 2а-1645/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Голуб О.Є.
за участю представників сторін:
від позивача -Мудрак Р.Б.
від відповідача - Кріль А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом
ВАТ "Львівське автотранспортне підприємство-14630"
до Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області
про про скасування постанови про застосування фінансових санкцій ,
ВАТ «Львівське автотранспортне підприємство -14630»звернулось до суду з адміністративним позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Львівській області про скасування постанови №136221 від 07.02.2012 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що перевірка проведена незаконно, чим порушено Закони України «Про автомобільний транспорт», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.06р. При цьому, представник позивача зазначив, що оскаржувана постанова винесена без проведення перевірки, що підтверджує витягом з журналу перевірок, де відсутній запис про проведення перевірки та копією шляхового листа, де теж відсутні записи про проведення перевірки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів, наведених у позовній заяві та додаткових поясненнях, просить позов задоволити.
Представник відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив, письмових заперечень на вимогу суду не надав. Зазначив, що позивачем порушено ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 цього Закону, а саме: схема маршруту та розклад руху. Просить суд відмовити у задоволені позову.
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 15.05.2012 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо та об'єктивно дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, давши їм оцінку, суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Львівське автотранспортне підприємство - 14630»зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 24.04.1997 року під № 1 415 120 0000 004486, йому присвоєно ідентифікаційний код 03114744 90.
18.01.2012 року відповідачем проведено перевірку, за результатами якої складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 044455 (далі -акт).
Як вбачається з акта перевірки, державними інспекторами було виявлено порушення, яке полягало в тому, що «при здійсненні регулярних пасажирських перевезень по маршруту № 1 по м. Львів, у водія відсутні схема маршруту та розклад руху», чим порушено ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт».
07 лютого 2012 року територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Львівській області винесено постанову № 136221 про застосування фінансових санкцій, згідно з якою до позивача застосовано фінансові санкцій у розмірі 1700 грн. на підставі абз. 3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт»за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, передбачених ст..39,48 вказаного Закону.
Частиною 12 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»та п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.06 р. встановлено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (далі - Порядок).
Відтак, Головавтотрансінспекція та її територіальні органи наділені повноваженнями здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять свою діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Згідно зі статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», не частіше одного разу на квартал здійснюються рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху.
Особливості проведення рейдових перевірок визначені Порядком.
Згідно з пунктами 13, 14 Порядку рейдова перевірка транспортних засобів здійснюється на підставі щотижневого графіка і проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону.
Обставини, які підлягають з'ясуванню під час здійснення рейдового заходу, визначені в пункті 15 Порядку.
Відповідно до пункту 21 Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Суду не надано жодного графіка, з якого вбачалося б, передбачалось проведення рейдової перевірки автомобільних перевізників щодо додержання ними вимог автотранспортного законодавства на відповідних маршрутах та на відповідних ділянках автомобільних доріг.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»є спеціальним нормативним актом, який регулює правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю), повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Крім того, відповідно до ст. 6 Закону «Про автомобільний транспорт»та п. 13 Порядку, встановлено, що рейдові перевірки можуть проводитись не частіше одного разу на квартал. Однак, 03.01.2012 року, того ж місяця, відповідач вже здійснював рейдову перевірку відкритого акціонерного товариства «Львівське автотранспортне підприємство -14630»за результатами якої винесено припис № 093814.
Також, на спростування висновків відповідача позивачем подано копію договору №2А/т від 11.01.2012 року про перевезення пасажирів транспортом загального користування, укладеного між Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (замовник) та позивачем як перевізник, відповідно до умов якого передбачено, що замовник надає перевізникові право тимчасового надання послуг з перевезення пасажирів на регулярному міському автобусному маршруті №1сполученням вул. Б.Хмельницького -пл. Різні, а перевіз ник зобов'язується надавати зазначені послуги населенню в порядку і на умовах, визначених цим договором в режимі «маршрутне таксі», згідно з затвердженою схемою маршруту (Додаток2) і розкладами руху (Додаток3) транспортними засобами і за тарифами, які відображені в Додатку 1. Додатки 1,2,3 є невід'ємними складовими цього договору.
До вказаного договору позивачем надано додаток 1 -показники для характеристики маршруту, додаток 2 -схема маршруту, розклад руху автобусів на маршруті №1 «вул. Б.Хмельницького -пл. Різні», копії яких долучено до матеріалів справи.
Таким чином, оскільки вказані додатки до договору №2А/т підписані 11.01.2012 року, відтак на момент перевірки позивач оформив документи, що передбачені ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема схему маршруту та розклад руху по маршруту №1.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт»від 05.04.2001, № 2344-III із змінами і доповненнями, документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»від 05.04.2001, № 2344-III із змінами і доповненнями, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Застосовуючи до позивача штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, передбачений ст. 60 вищенаведеного Закону, відповідачем не враховано того факту, що станом на момент перевірки, позивач оформив документи, що передбачені ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема схему маршруту та розклад руху по маршруту №1, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами -додатками 1,2,3 до договору №2А/т від 11.01.2012.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно винесено постанову про застосування фінансових санкцій до позивача від 07.02.2012 року №136221, оскільки перевірка здійснена з порушенням процедури проведення перевірки та на момент перевірки позивачем було оформлено схему маршруту та розклад руху по маршруту №1.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд також бере до уваги покликання позивача на Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.06 р., відповідно до якого посадові особи зобов'язані, зокрема, за результатами проведення перевірки транспортного засобу робити відповідну відмітку у дорожньому листі (у разі його наявності).
Як вбачається з матеріалів справи (копії шляхового листа) відмітки про проведення перевірки транспортного засобу відсутні. Зазначене у сукупності з іншими доказами у справі є обґрунтуванням протиправності рішення відповідача.
Враховуючи наведене, перевіривши обставини передбачені ч.3 ст.2 КАС України, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати у вигляді судового збору (107,30 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 86, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування фінансових санкцій від 07.02.2012 року №136221.
3. Стягнути з Державного Бюджету України на користь ВАТ «Львівське автотранспортне підприємство -14630» (адреса: 79019, м. Львів, вул. Городоцька,47, код ЄДРПОУ 03114744) 107 (сто сім) гривень 30 коп. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України:
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна