Ухвала від 15.05.2012 по справі 2а/0370/1229/12

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2012 року Справа № 2а/0370/1229/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Сіжук О.В.,

за участю представників позивача Рабана М.Т., Форостян О.Л.,

представника відповідача Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Ярошика Т.В.,

представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області Харка Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Директорія" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання незаконною бездіяльності та стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 732306,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Директорія" звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання незаконною бездіяльності щодо повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та стягнення з Державного бюджету України на користь позивача бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 732306,00 грн.

Представник відповідача Луцької ОДПІ в ході розгляду справи надав суду письмове клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. Дане клопотання мотивоване тим, що позивач звернувся з позовом про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень - липень 2008 року та листопад 2008 року з пропущенням спеціального строку (1095 днів) звернення до суду, передбаченого підпунктом 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Просить клопотання задовольнити.

Представники позивача проти заявленого клопотання заперечили, вважаючи при цьому, що строк звернення до суду не пропустили. В задоволенні клопотання просили відмовити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача ГУДКУ у Волинській області клопотання підтримав з підстав, у ньому викладених, та просить позовну заяву залишити без розгляду.

Заслухавши думку осіб, які беруть участь у розгляді справи, суд приходить до висновку, що клопотання представника відповідача Луцької ОДПІ підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до частин другої, третьої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається із позовної заяви, ТзОВ «Директорія» 27.04.2012 року звернулося до суду з адміністративним позовом про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, яке відображене у податкових деклараціях з податку на додану вартість за квітень - липень 2008 року та листопад 2008 року в розмірі 732306,00 грн.

При цьому, податкові декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 року подані 19.05.2008 року, за травень 2008 року - 12.06.2008 року, за червень 2008 року - 21.07.2008 року, за липень 2008 року - 18.08.2008 року, за листопад 2008 року - 17.12.2008 року, а заяви про повернення суми бюджетного відшкодування отримані Луцькою ОДПІ за квітень - травень 2008 року - 20.02.2009 року, червень - липень 2008 року - 07.12.2009 року, листопад 2008 року - 17.12.2008 року.

Відповідно до підпункту 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з підпунктом 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Аналогічна норма міститься в пункті 102.5 статті 102 Податкового кодексу України (чинного з 01.01.2011 року) та передбачає, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Наведені норми підпункту 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та пункту 102.5 статті 102 Податкового кодексу України підлягають застосуванню при обчислені строку звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, чого в даному випадку позивачем не дотримано.

Згідно із частиною першою статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Оскільки, позивач звернувся з адміністративним позовом про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, яке відображене у податкових деклараціях з податку на додану вартість за квітень - липень 2008 року та листопад 2008 року в розмірі 732306,00 грн. з пропущенням спеціального строку звернення до адміністративного суду, передбаченого підпунктом 15.3.1 пункту 15.3 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та пунктом 102.5 статті 102 Податкового кодексу України, при цьому в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження поважності пропущення позивачем строку звернення до суду, тому, суд дійшов до висновку про необхідність залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись статтями 99, 100, 165 Кодексу адміністративного судочинства, на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Директорія" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання незаконною бездіяльності та стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 732306,00 грн. залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали буде виготовлено 18 травня 2012 року.

Суддя О.А.Лозовський