Постанова від 17.05.2012 по справі 2а-11797.1/11/0170/22

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 травня 2012 р. (17:46) Справа №2а-11797.1/11/0170/22

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Радчука А.А., при секретарі судового засідання Реут А.Ю., за участю сторін:

від позивача - ОСОБА_2,

від відповідача - не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Обслуговуючого кооперативу "Садівницьке товариство "Дружба-2"

до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакського району АР Крим

про визнання протиправними дій та припинення вчинення дій.

Обставини справи. Обслуговуючий кооператив "Садівницьке товариство "Дружба-2" (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакського району АР Крим (далі - відповідач), Сакської районної державної адміністрації АР Крим про визнання незаконними дій та бездіяльність, спонукання до виконання певних дій.

Ухвалами суду від 23.03.2012 року відкрито провадження у справі за уточненим позовом Обслуговуючого кооперативу "Садівницьке товариство "Дружба-2", який надійшов на адресу суду 28.10.2011 року до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакського району АР Крим, Сакської районної державної адміністрації АР Крим, Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, Кримської філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про визнання незаконними дій та бездіяльність, спонукання до виконання певних дій (а.с.125-133 т.1). Після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні 10.04.2012 року від представника позивача прийнято уточнену позовну заяву тільки до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакського району АР Крим про визнання протиправними дій та бездіяльності (а.с.1 т.2).

Ухвалою суду від 10.04.2012 року позовну заяву Обслуговуючого кооперативу "Садівницьке товариство "Дружба-2" до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакського району АР Крим, Сакської районної державної адміністрації АР Крим, Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, Кримської філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в частині позовних вимог викладених у уточненій позовній заяві, яка надійшла на адресу суду 28.10.2011 року про визнання незаконними дій та бездіяльність, спонукання до виконання певних дій, залишено без розгляду.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав та остаточно просив суд: визнати протиправними дії Міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакського району АР Крим, щодо примушування позивача до здачі державного акту на право постійного користування земле і зобов'язання припинити вчинення таких дій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Обслуговуючий кооператив «Садівницьке товариство «Дружба-2» згідно із державним актом КМ САК № 0000047 отримала право постійного користування землею. 28.01.2009р. на вимогу місцевих органів влади проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, які полягали у зміні назви на Обслуговуючий кооператив «Садівницьке товариство «Дружба-2».

Відповідач же незаконно вимагає здати позивача зазначений державний акт на право постійного користування землею, тобто, відмовитись від законного права і передати ділянки до земель запасу. На думку позивача жоден нормативний акт України не передбачає обов'язок кооперативу відмовлятися від права користування землею. Протизаконні дії відповідача підтверджуються листами від 16.05.2011р., 20.07.2011р., 15.03.2012р., запитом на інформацію від 19.03.2012р.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, місце і час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, письмових заперечень проти позову не надав.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008 року Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральнім органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.

Судом встановлено, що Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим відповідно до Положення про Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим, затвердженого 10.11.1998 року № 3488, є республіканським органом виконавчої влади АРК, який входить до єдиної системи державних органів земельних ресурсів.

Оскільки відповідачу делеговані Законом повноваження щодо реалізації державної політики у сфері регулювання земельних відносин, здійснюючи свої завдання та функції у правовідносинах з фізичними та юридичними особами, він є суб'єктом владних повноважень. Отже, даний спір є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Тому, вирішуючи дану справу стосовно позовних вимог позивача про визнання дій протиправним суд зобов'язаний встановити: чи діяв відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми та добросовісними.

В судовому засіданні, із матеріалів справи та пояснень представника позивача встановлено, що Обслуговуючий кооператив «Садівницьке товариство «Дружба-2» згідно із державним актом КМ САК № 0000047 отримало право постійного користування землею. В свою чергу відповідач, на думку позивача, незаконно вимагає здати зазначений державний акт, тобто відмовитись від законного права і передати ділянку до земель запасу, що підтверджується листами від 16.05.2011р., 20.07.2011р., 15.03.2012р., запитом на інформацію від 19.03.2012р.

Як вбачається із листа відповідача за вих.№781101.1-27 від 16.05.2011 року адвокату ОСОБА_2 надано відповідь на звернення про обставини видачі та невидачі державних актів окремим громадянам. Із всього змісту листа не вбачається жодних вимог до позивача, в тому числі про повернення державного акту та обмеження будь-яких прав позивача, як землекористувача.

Відповідно до листа відповідача за вих.№1168101.1-27 від 20.07.2011 року адвокату ОСОБА_2 надано відповідь на звернення про обставини видачі та невидачі державних актів окремим громадянам в якому також роз'яснені ті зауваження до документів з приводу яких окремі громадяни не отримали вказані державні акти. Із змісту листа також не вбачається жодних вимог до позивача, в тому числі про повернення державного акту та обмеження будь-яких прав позивача, як землекористувача.

Згідно із запитом адвоката ОСОБА_2 від 19.03.2012 року останній просить у відповідача видати окремим громадянам згідно списку, що додавався, державні акти на земельні ділянки та роз'яснити підстави не видачі останніх.

Дослідивши зазначені листи та запит, уважно проаналізувавши їх зміст, а також зміст позовних вимог, суд не вбачає жодних протиправних дій відповідача, щодо примушування позивача до здачі державного акту на право постійного користування землею, та як наслідок необхідності зобов'язання останнього припинити вчинення таких дій.

Що ж стосується листа відповідача за вих.№61410.1-287 від 15.03.2012 року, то із змісту останнього вбачається роз'яснення правових норм отримання окремими громадянами державних актів на земельні ділянки без зазначення зобов'язання позивача вчинити будь-які дії.

Згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги вищезазначене, суд не вбачає протиправних дій Міськрайонного управління Держкомзему у місті Саки та Сакського району АР Крим, як суб'єкта власних повноважень, щодо примушування позивача до здачі державного акту на право постійного користування землею, а тому і відсутні підстави для зобов'язання останнього припинити вчинення таких дій.

Крім того, оцінивши конкретні обставини справи судом вбачається спір між конкретними громадянами - членами садового кооперативу, які виявили бажання реалізувати належне їм право та отримати державних актів на землю та відповідачем, який перешкоджає у здійсненні зазначеного права, що не є предметом розгляду по даній справі.

Надаючи правової оцінки викладеним в листі відповідача за вих.№61410.1-287 від 15.03.2012 року обставинам отримання громадянами державних актів суд зазначає наступне.

Як вбачається із ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачені документи, що посвідчують право на земельну ділянку. Так, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до Інструкції «Про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою» затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22 червня 2009 р. № 325 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 6 серпня 2009 р. за № 735/16751. Зазначена Інструкція визначає порядок заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, форму яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 року № 449 "Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2008 року N 1019).

Згідно із п.4.18 Інструкції, у випадку припинення права власності (права користування) земельною ділянкою, добровільної заміни державного акта або поділу чи об'єднання земельної ділянки землевласник (землекористувач) повертає свій примірник державного акта до територіального органу Держкомзему, де зберігається інший примірник державного акта, після чого на них робляться відмітки "скасовано". Такі акти залишаються на зберіганні у архіві територіального органу Держкомзему.

Таким чином, на підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги Обслуговуючого кооперативу "Садівницьке товариство "Дружба-2" є необґрунтованими та задоволенню не підлягають у повному обсязі.

Під час судового засідання, яке відбулось 17.05.2012 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 22.05.2012 року.

Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Радчук А.А.