С П Р А В А № 0707/4465/2012
2а/0707/179/2012
Номер стат. звіту 101
18 травня 2012 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Куропятник О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення у Мукачівському районі про визнання неправомірною відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трьохрічного віку і зобов»язання вчинити певні дії, -
24 квітня 2012 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до управління праці та соціального захисту населення у Мукачівському районі про визнання неправомірною відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трьохрічного віку і зобов»язання вчинити певні дії.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2. До вагітності і пологів вона працювала на Мукачівській трикотажній фабриці «Мрія». У зв»язку з народженням дитини їй за місцем роботи було надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку . 16 липня 2011 року її було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у розмірі 130,00 грн. в місяць. Згідно із ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми ", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розмір допомоги 130,00 грн. вважає незаконним і неконституційним. Просить визнати відмову управління праці та соціального захисту населення у Мукачівському районі здійснити перерахунок недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, неправомірною. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення у Мукачівському районі здійснити перерахунок та виплатити їй недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 23 жовтня 2011 року по день звернення до суду.
Зобов»язати управління праці та соціального захисту населення у Мукачівському районі призначити їй , відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 01 квітня 2012 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням щомісяця року підвищення розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати.
Представником управління праці та соціального захисту населення у Мукачівському районі Закарпатської області надано заперечення на позовну заяву, відповідно до якого позов не визнав, та в обґрунтування заперечень вказав, що з січня 2007 року призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку як незастрахованим так і застрахованим особам здійснюється органами праці та соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету. Законом України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасової втратою працездатності та витратими, зумовленими народженням та похованням»в діючій на даний час редакції не передбачено таких видів матеріального забезпечення як допомога при народженні дитини, та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»передбачається, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімуом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. У той же час у розділі « прикінцеві положеня» зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічого віку надається у розмірі , що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 роу-50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 01 січня 2010 року-100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї у розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Допомога у збільшеному розмірі призначається згідно письмової заяви отримувача коштів.
На підставі вищенаведеного просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1
Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, і оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 20 квітня 2011 року стверджується, що матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, являється позивач -ОСОБА_1.
З 16 липня 2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення у Мукачівському районі , та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у розмірі 130 грн. на місяць.
У відповідності до ст. ст. 13, 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення нею вказаного віку.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. ( Частина перша статті 15 в редакції Закону № 107-VI ( 107-17 ) від 28.12.2007р. ).
Між тим, дія ст. 15 цього закону обмежена прикінцевими положеннями цього ж закону, згідно з п. 3 яких Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. ( Пункт 3 розділу VIII в редакції Законів № 2505-ІV ( 2505-15 ) від 25.03.2005, № 107-VІ ( 107-17 ) від 28.12.2007 )
Крім того, у 2011 році цей Закон застосовується до всіх осіб незалежно від того, застрахована особа в фонді соціального страхування по тимчасовій непрацездатності чи ні, зокрема згідно зі ст. 13 цього Закону, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. ( Стаття 13 із змінами, внесеним згідно із Законом № 107-VІ ( 107-17 ) від 28.12.2007 )
У 2011 році жодних змін у Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку внесено не було.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи
бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, виплата допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку управління праці та соціального захисту населення у Мукачівському районі здійснюється відповідно до чинного законодавства і відповідачем не було порушено прав позивачки на отримання визначеного законом розміру допомоги.
З урахуванням викладеного в задоволені позовних вимог слід відмовити. Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України суд залишає за позивачкою.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 13, 14, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення у Мукачівському районі про визнання неправомірною відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трьохрічного віку і зобов»язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
ГОЛОВУЮЧИЙ О.М.Куропятник