Постанова від 23.02.2012 по справі 0670/423/12

справа № 0670/423/12

категорія 9.4.4

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2012 р. м.Житомир

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю., розглянувши у скороченому провадженні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Новоград-Волинського міжрайонного прокурора старшого радника юстиції Семенька Михайла Петровича в інтересах держави в особі Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Гарантбуд" про стягнення 88060,00 грн.,

встановив:

Новоград-Волинський міжрайонний прокурор старший радник юстиції Семенька М.П. в інтересах держави в особі Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з вказаним позовом, в якому зазначив, що Відкритим акціонерним товариством "Гарантбуд" порушено вимоги чинного законодавства, яке регулює правовідносини у сфері обігу цінних паперів. У зв'язку з цим до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 88060, 00 грн., які добровільно не сплачені, тому прокурор просить стягнути їх з відповідача в судовому порядку.

Відповідно до ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи (ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)).

Відповідно до статті 3 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Згідно із п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Встановлено, що на підставі вказаного Закону та з метою захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентом цінних паперів, т.в.о. начальника Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було направлено керівнику ВАТ "Гарантбуд" лист від 01.06.2011 року за вих. № 02/1092, у якому він просив відповідача терміново до 14.06.2011 року надати до управління інформацію та засвідчені підписом керівника та печаткою товариства документи, а саме: копію договору на ведення реєстру та акту прийому - передачі системи реєстру реєстратору (у разі наявності) або письмове обґрунтування причин самостійного ведення реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "Гарантбуд". Також у листі повідомлено товариство про те, що за неподання, несвоєчасне подання або подання зівідомо недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку передбачена відповідальність.

Як вбачається із акту Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про правопорушення на ринку цінних паперів № 61-ЖИ від 01 липня 2011 року інформація на запит Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 02/1092 від 01.06.2011 року від ВАТ "Гарантбуд" до Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надійшла.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду вищезазначеного акта т.в.о. начальника Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 08 липня 2011 року винесено постанову № 50-ЖИ про накладення на ВАТ "Гарантбуд" штрафу в розмірі 1020 грн. Вказану постанову про накладення штрафу відповідачем в установлені законом строки оскаржено не було.

Згідно зі ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" № 3480-IV від 23.02.2006 року, регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу 5 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 року (далі - Положення), розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Встановлено, що відповідач всупереч вимогам ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та вимогам пункту 1 глави 7 розділу 5 Положення, не розмістив в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та не подав річну інформацію за 2010 рік до Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Внаслідок чого головним спеціалістом відділу обліку, кадрів та захисту прав інвесторів Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів від 21 липня 2011 року за №№ 114-ЖИ і 115-ЖИ.

Відповідно до п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

3 серпня 2011 року на підставі вказаних актів Житомирським територіальним управлінням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесені постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме:

- № 104-ЖИ, якою за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до ВАТ "Гарантбуд" застосовано фінансову санкцію у розмірі 1020 грн.;

- № 105-ЖИ про застосування до ВАТ "Гарантбуд" фінансових санкцій у розмірі 1020 грн. за неподання інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Доказів оскарження постанов № 104-ЖИ, № 105-ЖИ від 03.08.2011 року відповідачем суду надано не було.

Частиною 3 статті 16 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" № 3480-IV від 23.02.2006 року (у редакції, яка діє з 07.08.2011 року), професійна діяльність на фондовому ринку здійснюється виключно на підставі ліцензії, що видається Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Перелік документів, необхідних для отримання ліцензії, порядок її видачі та анулювання встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР від 30.10.1996 року (у редакції, що діє з 05.08.2011 року), Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у встановленому нею порядку видає ліцензії на такі види професійної діяльності на ринку цінних паперів, як діяльність із ведення реєстру власників іменних цінних паперів - збір, фіксація, обробка, зберігання та надання даних, які складають систему реєстру власників іменних цінних паперів, щодо іменних цінних паперів, їх емітентів і власників.

Емітент може здійснювати ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів за умови отримання відповідної ліцензії (п. 4 гл. 1 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 348 від 26.05.2006 року, в редакції з 14.02.2011 року).

Із акту т.в.о. начальника Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 172-ЖИ від 22 вересня 2011 року вбачається, що ВАТ "Гарантбуд", яке самостійно здійснювало ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів на підставі ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльність, щодо ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів, яка здійснюється емітентами, серії АВ № 020501 від 10.02.2006 року, після закінчення 10.02.2011 р. терміну дії ліцензії, зберігає документи системи реєстру, тобто здійснює діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів без отримання відповідної ліцензії, чим порушено вимоги ч. 3 ст. 16 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" № 3480-IV від 23.02.2006 року (у редакції, яка діє з 07.08.2011 року) та п.4 гл. 1 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 348 від 26.05.2006 року, в редакції з 14.02.2011 року.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР від 30.10.1996 року (у редакції, що діє з 05.08.2011 року), Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за здійснення діяльності на ринку цінних паперів без спеціального дозволу (ліцензії), якщо законом передбачено одержання спеціального дозволу (ліцензії) для здійснення такої діяльності, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду зазначеного акта т.в.о. начальника Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 30 вересня 2011 року винесено постанову № 201-ЖИ про накладення на ВАТ "Гарантбуд" штрафу в розмірі 85000 грн.

Постанова про накладення штрафу відповідачем в установлені законом строки оскаржена не була.

Загальна сума застосованих до ВАТ "Гарантбуд" фінансових санкцій становить 88060, 00 грн.

Відповідач вказану суму боргу не оспорив, заперечень на позов чи доказів погашення боргу суду не надав.

Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно зі статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру", прокурор має право звертатися до суду з позовами, коли порушуються інтереси держави.

З огляду на викладене, суддя вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 86, 158 - 163, 167, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Гарантбуд" у дохід Державного бюджету в особі Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовані штрафні санкції в сумі 88060, 00 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: Є.Ю. Романченко